Notros

Okładka książki Notros Małgorzata Laska
Okładka książki Notros
Małgorzata Laska Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie Białe Pióro literatura dziecięca
literatura dziecięca
Wydawnictwo Literackie Białe Pióro
2017-01-01
2017-01-01
2023-05-01

To piękna bajka o psie Notrosie rasowym złotym medaliście goldenie retrievieru, który po ucieczce z nagrzanego samochodu w którym zostawiła go właścicielka, przeżywa mnóstwo przygód i znajduje swoje miejsce na ziemi, gdzie otoczony jest miłością i zainteresowaniem ludzi. Książka przeznaczona jest dla dzieci od 5 do 10 lat. Posiada piękne rysunki które dzieci mogą pokolorować. Autorka przekazuje na kartkach książeczki jak w życiu ważni są prawdziwi przyjaciele a nie tylko pełna miska. Jak ważna jest pokora i życie wśród innych. Historia Notrosa jest lekcją tolerancji i kompromisu. Pokazuje, że w grupie jest siła niezależnie od rodzaju jej członków. W książce ukazany jest również problem bezdomności zwierząt, przemocy wobec nich oraz kłusownictwa. Gorąco polecam tą pouczającą książeczkę przy której na pewno nie będą się nudzić ani dorośli ani dzieci. Książkę miałam okazję przeczytać dzięki Book Tourowi zorganizowanemu przez bloga "Czytam dla przyjemności".

Każdy rodzic, który wprowadza swoje dziecko w fascynujący świat książek staje przed dylematem jaka lektura będzie odpowiednia dla jego pociechy. Poszukuje lektury, która będzie równie pasjonująca co pouczająca i wartościowa. Dzięki Book Tourowi u "Czytam dla przyjemności" taka lektura trafiła w moje ręce i bardzo Wam ją polecam.
Notros to piękny, zadbany pies, który na skutek różnych zbiegów okoliczności traci swój dotychczasowy elegancki dom i poznaje zupełnie inny świat. Historia Notrosa uczy tolerancji, pokazuje jak ważna jest przyjaźni mimo różnic, opowiada o walce ze złem. Ta historia to również wskazówka jak należy i nie należy traktować zwierząt oraz o tym, że życie w luksusie nie zawsze jest miarą prawdziwego szczęścia.
Książka dedykowana jest dzieciom w wieku 5 - 8 lat, posiada piękne ilustracje oraz strony do kolorowania dzięki czemu jest jeszcze ciekawiej. Jest to fantastyczna lektura zarówno dla dzieci jak i dorosłych.

Notros to piękny, zadbany pies, który na...

Notros to rasowy pies z rodowodem. Pewnego dnia siedział sobie spokojnie w samochodzie na parkingu centrum handlowego. Jego Pani miało nie być tylko chwilę, ale ta chwila się dłużyła. Było gorąco, a właścicielka Notrosa zapomniała uchylić okno, ani nie zostawiła miski z wodą. Nagle zauważył jakieś dziwne zwierzątko, z czarną sierścią wokół oczu, która wyglądała jak maska. Oj się Notros zdenerwował na tego stwora, bo ona naśmiewał się z niego. Niech go tylko dopadnie. Pani drzwi nie domknęła od strony pasażera. Sprytny pies wydostał się z samochodu i zaczął biec za tym zwierzakiem. Niestety nie dogonił go. Potem zobaczył zajączka więc za nim pobiegł. Poczuł wolność, wiatr w sierści i o Pani zapomniał. Wtedy burza przyszła, a Notros bał się burzy. Schował się w jamie pod powalonym drzewem. Od teraz to był jego nowy dom niestety z rasowego psa stał się żebrakiem. Nie umiał radzić sobie sam, bo zawsze wszystko miał podane. Szukał Pani jednak bezskutecznie. Stał się bezpańskim psem Po pewnym czasie ponownie spotkał zwierzątko z czarną maską tu był Szop, który miał na imię Ando. Poznał rysia Rysia. Ryś zaprowadził go do Leśniczówki. Niestety w Leśniczówce nie było dla niego miejsca i Leśniczy oddał go pewnemu człowiekowi. A był to bardzo zły człowiek. Notros został uwięziony na łańcuchu. Nie miał budy, ani porządnej miski tylko garnek dziurawy. Nie doceniał tego co miał z pogardą patrzył na biedne, bezdomne psy. Nie słuchał Pani a teraz kawałek eternitu był jego domem. Ando ma wyrzuty sumienia, że to przez niego Notros stracił dotychczasowe życie. Widział w jakiej beznadziejnej sytuacji znalazł się pies. Postanowił mu pomóc. Dołącza do niego ryś Rysio, Żbik – trójka dzikich zwierząt ruszyła na ratunek psu.
Bardzo pouczająca historia psa, którego pycha zgubiła. Nie doceniał tego co miał Ciepłego domu, pełnej miski, wygodnego posłania. Nie szanował psów, które nie miały swoich domów, były bezpańskie i bezdomne. Liczyły się dla Notrosa nagrody, zawody, wygląd oraz to, że był rasowy. Dopiero kiedy to stracił i został sam zrozumiał, że nie jest to w życiu najważniejsze. Najważniejsza jest bezinteresowna przyjaźń, pomoc w trudniej sytuacji. Dlatego, kiedy odnalazła się jego Pani musiał podjąć decyzję. Czy wraca do tego co było, czy zostaje tu gdzie znalazł przyjaciół, którzy ryzykowali dla niego życie? Wybrał dla siebie to co dobre, co podpowiedziało mu serce. POLECAM!!!
Piękne ilustracje Marty Kowalskiej, które razem z dzieckiem można pokolorować.
Czytam dla przyjemności dziękuje, że mogłam poznać Notrosa i jego przyjaciół.

Szukacie książki do swojej pociechy, która będzie o czymś? To świetnie trafiliście!
Notros to historia o przyjaźni, o tolerancji, o różnych aspektach miłości i o wartościach, które w życiu są ważne. I najważniejsze: bohaterami tej powieści są zwierzęta.
Czytając tę książkę razem z moim ośmiolatkiem, przeżyliśmy chwilę radości, smutku, zachwytu i złości. Perypetie Notrosa i jego przyjaciół dostarczyły nam wielu tematów do wspólnych rozmów, zarówno o tym, co w życiu może nam się przytrafić, jak i o tym, co jest najważniejsze, a co mniej ważne, chociaż warte zdobycia.
Baaardzo polecam tę książkę.

A za możliwość przeczytania dziękuję dziewczynom z Czytam dla Przyjemności oraz autorce.

Ta historia jest poruszająca. Czytałam książkę razem z dziećmi i wszyscy bardzo emocjonalnie reagowaliśmy na wszystkie złe i dobre chwile, które były udziałem Notrosa. Takie powieści są potrzebne, każdy powinien przeczytać i dobrze przemyśleć posiadanie zwierzaka. Psy i koty też są żywymi stworzeniami, które tak samo jak my odczuwają ból, strach czy głód. Trzeba uwrażliwiać na potrzeby bezdomnych zwierząt i pomagać w miarę swoich możliwości. Historia Notrosa i jego przyjaciół jest momentami bardzo smutna, na szczęście więzy przyjaźni i dobroć niektórych ludzi występujących w tej powieści pozwala nam mieć nadzieję na dobre zakończenie.

Piękna historia o przyjaźni między zwierzętami.
Notros to rasowy pies, nagradzany na wielu wystawach psów, Champion. Pewnego dnia jego opiekunka zostawia psa w nagrzanym samochodzie. Chyba nie muszę pisać co w takiej sytuacji może się stać ze zwierzakiem? Ta historia na szczęście dobrze się kończy, gdyż psu udaje się wydostać z samochodu. Notros ma świadomość, że źle zrobił, gdyż jako dobrze wychowany pies, powinien grzecznie czekać w samochodzie na swoją panią. Pies zauważył jednak zza szyby dziwne zwierzę w masce na twarzy, które go prowokuje. Instynkt zwycięża i pies zaczyna gonić zwierzaka, przez co oddala się z parkingu i niestety gubi się w lesie. Notros nie zna tego miejsca, a do tego słychać nadciągającą burzę. Pies jest zmuszony spędzić noc w lesie. Rano z piękny, zadbany champion , zamienia się w zwykłego brudnego kundla, który musi sam zdobyć jedzenie. Wszyscy ludzie go przeganiają, aż spotyka ponownie dziwnego zwierzaka, którym jest szop pracz, po drodze poznaje również inne dziko żyjące zwierzęta. Początkowa nienawiść przeradza się w prawdziwą przyjaźń. Zwierzaki się wspierają i pomagają sobie nawzajem. Dzięki współpracy i dobrej komunikacji mogą sobie pomóc w przeróżnych przygodach oraz niebezpieczeństwach, które czyhają na nich w lesie.

Książka "Notros" to historia o wielu walorach dydaktycznych i wychowawczych. Idealna by stać się lekturą szkolną. Przeznaczona zarówno dla młodszych , jak i starszych czytelników.

Serdecznie polecam, bo naprawdę warto przeczytać tę wyjątkową historię.

Książkę miałam okazję przeczytać dzięki Booktour zorganizowanemu przez dziewczyny z @czytamdlaprzyjemnosci

Piękna historia o przyjaźni między zwierzętami.

Książkę przeczytałam dzięki BT Czytam dla przyjemności:) Jan Brzechwa mówił, że książki dla dzieci powinno się pisać tak, żeby mamy, które czytają je dzieciom nie nudziły się. Małgorzata Urszula Laska napisała książkę, przy lekturze której na pewno nie nudzą się ani dzieci, ani rodzice, ani dorośli czytelnicy.
Wydaje się, że oto mamy dość zgrany chwyt, piesek - pupilek, rasowy i wypieszczony - w wyniku zbiegu różnych okoliczności zostaje sam w dzikim świecie przyrody. No, umówmy się ...nie sam, bo z szopem, a później ze żbikiem, a później......nie będę spojlerować:)
Zachęcam by czytać. To książka o wielkich walorach edukacyjnych i dydaktycznych, ale podanych lekkostrawnie dla czytelnika. Zaczyna on rozumieć, jak postępować z dzikimi zwierzętami, dlaczego ważne jest chipowanie naszych domowych stworzeń.
Poza tym to uniwersalna przypowieść o potrzebie wolności i niezależności. Notros zrozumiał w końcu, że życie "na własną łapę", niesie więcej możliwości i poczucia spełnienia, niż życie w klatce, choćby złotej.
"Notros" historia przyjaźni, o której marzymy. I te przemyślenia stworzeń, chociażby o konieczności zastosowania prowokacji;)

Wydaje się, że oto mamy dość zgrany chwyt, piesek - pupilek,...

Zadbany rasowy piesek karmiony najlepszym jedzeniem, pielęgnowany, kochany i zdobywający medale na wystawach i przez to troszeczkę zarozumiały, patrzący na inne zwierzęta z góry przez roztargnienie właścicielki zostaje zamknięty w samochodzie stojącym na sklepowym parkingu. Piękna pogoda sprawia, że w pojeździe bardzo szybko zaczyna brakować powietrza i robi się zbyt gorąco. Jednak Notros jest bardzo dobrze wychowany i nie próbuje wyjść ze śmiertelnej pułapki. Dopiero widok zwierzęcia przypominającego kota (szop pracz) skłania go nie tylko do złamania zakazu, ale i popędzenia w las. Ślepa agresja budzi w Notrosie najprostsze psie instynkty. Nieposłuszeństwo i agresja ratują mu życie, ale jednocześnie stają się przyczyną bezdomności. Kiedy Notros chce wrócić do domu i szuka swojej właścicielki na parkingu już nie przypomina zadbanego pieska. To sprawia, że jest przeganiany i traktowany jak zabłąkany kundel. Degradacja obejmue wszystkie aspekty życia. Jego wygodne życie szybko zmienia się. Z dnia na dzień musi nauczyć się radzić sobie sam. Nocuje gdzie popadnie, je co się da i nie gardzi zawartością śmietnika, a czasami musi ratować się przed wycinką drzew, wśród których ma schronienie.
Szop pracz, którego niejednokrotnie Notros pogonił z czasem staje się jego najlepszym przyjacielem uczącym przetrwania w lesie. Razem z nim skrada się do leśniczówki, aby zjeść karmę dla mieszkających tam psów. Nadmiar zwierząt w zagrodzie sprawia, że leśniczy bardzo chętnie oddaje Notrosa pod opiekę mężczyzny z pobliskiej wioski. Los psa z godziny na godzinę ulega radykalnej zmianie. Już nie tylko nie przypomina medalisty, ale też bardzo odbiega od stanu w jakim był żyjąc jako wolne zwierzę. Bezdomny, ale najedzony i szczęśliwy czworonóg zostaje potraktowany jak łańcuchowy kundel. Fatalne warunki, przemoc sprawiają, że z każdym dniem traci siły i jest na skraju wyczerpania… Nadchodząca zima może być końcem męki. Ale od czego ma się przyjaciół? Nawet ci najradykalniej różniący się od nas mogą być bardzo pomocni, jeśli zwracają uwagę na to, co ich łączy, a nie dzieli.
Opowieść Małgorzaty Urszuli Laski ma szczęśliwe zakończenie, ale musicie sami je poznać. Stworzona przez pisarkę historia porusza wiele ważnych spraw. Przestrzega przed bezmyślnym pozostawianiem psa w ciepłe lub zimne dni w samochodzie, poucza, że nie warto reagować agresywnie, bo można tak jak bohater postąpić bezmyślnie i wiele stracić. Do tego nie zabraknie problemu bezdomności, przemocy wobec zwierząt oraz kłusownictwa. Przygody psa-medalisty stają się pouczającą lekturą pokazującą, że luksusy to nie wszystko. Zwierzęta potrzebują uwagi i wolności. Pisarka po raz kolejny udowadnia, że prosta opowieść może pomieścić w sobie ważne tematy, które warto z dzieckiem poruszyć.
Duża czcionka, ilustracje będące kolorowankami sprawiają, że dzieci z przyjemnością sięgną po książkę oraz stworzą własne, niepowtarzalne obrazki wzbogacające lekturę. Całość bardzo dobrze zszyto, oprawiono w tekturową, śliską okładkę. Prosty, żywy język (strona czynna) nadaje opowieści płynność i sprawia, że tekst przyjemnie czyta się na głos.
Książkę polecam przedszkolakom oraz uczniom nauczania początkowego.

Lubię bajki czytać z młodszym synem. Wtedy wiem, która zainteresowała go na tyle, że śledzi losy jej bohaterów z wielkim zaangażowaniem i zainteresowaniem. Ucieszył się, kiedy nadeszła do nas wiadomość, iż książeczka jest już wydrukowana, gotowa. Czytaliśmy jej tekst jako dokument tekstowy, bez ilustracji, co w przypadku tej opowieści jest niezwykle ważne. Widziałam, że bardzo mu ich brakuje, podpytywał mnie w trakcie czytania, dlaczego nie ma tu obrazków? No cóż, coś kosztem czegoś. Ilustracji jeszcze żadnych nie widzieliśmy, ale mieliśmy możliwość przeczytania jej zanim książeczka weszła na rynek wydawniczy. Takie uroki :)

Notrosa pokocha każdy z Was od pierwszych wersów. Tego pieska nie da się nie kochać. Słodki, bezbronny, którego chce się wręcz przytulić do gorącego serducha, dać buziaka, pozwolić, by wskoczył na kolana. Notros to mądry, ale ciekawski pies. Pewnego dnia, jego właścicielka pojedzie z nim na zakupy. Sama pójdzie do sklepu, a Notrosa zostawi w nagrzanym słońcem samochodzie. Mądre zwierze jednak dostrzeże szparę w drzwiach samochodu i wymknie się, by ugasić pragnienie i nieco się schłodzić. Podstępny szop pracz zwabi Notrosa w odludne miejsce i tym samym, psiak zaginie swojej pani. Próżno będzie wypatrywać swojej właścicielki przez pierwsze dni rozłąki. Wynagrodzeniem chłodu, głodu i wcale nie za wesołej sytuacji, w jakiej znalazł się Notros mają być przygody wespół z nowymi przyjaciółmi – zwierzętami należącymi do gatunku będących w Polsce pod ścisłą ochroną. Okaże się, że te przygody będą przeróżne, ale nie zabraknie w nich tęsknoty za dawnym domem, miską pełną jedzenia, a przede wszystkim poczucia bycia przez kogoś kochanym. Notros uroni niejedną łzę.

Cała recenzja na:

Bardzo pozytywna i pouczająca opowieść. Historia Notrosa jest lekcją tolerancji, kompromisu, kooperacji. Pokazuje, że w grupie jest siła, a różnorodność jej członków jest atutem.

• Book tour
  • Patronat medialny :)