Mała wielka Wyspa Wielkanocna

Edipresse
2017-03-29
2017-03-29
Wyspa Wielkanocna tajemnica podróże

Okładka książki Wyprawy na koniec świata Piotr Chmieliński, Ryszard Czajkowski, Anna Czerwińska, Arkady Radosław Fiedler, Marek Fiedler, Krzysztof Hejke, Maciej Kuczyński, Iwa Momatiuk, Beata Pawlikowska, Andrzej Piętowski, Stanisław Szwarc-Bronikowski, Marek Tomalik, Monika Witkowska
Wyprawy na kon... Piotr Chmieliński,&...
Okładka książki Indiański Napoleon Gór Skalistych Arkady Fiedler, Marek Fiedler
Indiański Napo... Arkady Fiedler, Mar...

Ta książka jest naprawdę interesująca, okraszona wieloma ciekawymi faktami, ciekawymi zdjęciami i anegdotami, nie mniej nie potrafię wytłumaczyć dlaczego strasznie mnie zmęczyła, nie odpowiadała mi ani formą dialogu ojca z synem ani język autora. Z trudem przebrnęłam do końca , a naprawde lubie reportaże jako gatunek. Ten mi jednak nie podpasował.

Był kiedyś taki film Rapa Nui, który opowiadał o Wyspie Wielkanocnej. To wtedy pierwszy raz usłyszałem o tej wyspie. Wyspie, która do tej pory fascynuje. Wiele szczegółów I ciekawostek znajdziemy w tej książce. Autorzy sporo miejsca poświęcili posągom moai. Bardzo ciekawa książka.

Zawartość tej książki mi się podobała, informacje o wyspie były ciekawe, jednak nie odpowiadała mi forma rozmowy z synem. Nawet przez jakiś czas zastanawiałam się, ile ten syn ma lat, dziesięć? Dwanaście? Potem się okazało, że chyba był dorosły. Chyba:) No i dodatkowo imię syna takie samo jak autora bardzo w tym dialogu przeszkadzało. Po przeczytaniu kilkudziesięciu stron miałam już dość tego Marka Oliwiera. Usunięcie z książki jego.postaci, nic nie wnoszącej tak naprawdę, byłoby korzystne dla książki. Natomiast sama opowieść o Wyspie Wielkanocnej bardzo interesująca.

Bardzo interesująca opowieść o tajemnicach i historii Wyspy Wielkanocnej, przedstawiona w formie rozmowy ojca z synem. Bardzo fajny przekaz, a do tego masa informacji i ciekawostek. Według mnie jest to obowiązkowa pozycja dla wszystkich, których interesują moai, jak i cała Wyspa.

Kiedy nie mogę w danym momencie gdzieś pojechać lub polecieć - sięgam po taką lekturę jak ta i puszczam cugle wyobraźni. W efekcie kończę ją bogatszy w nową wiedzę i z naładowanymi bateriami - jak po prawdziwej podróży.

Książka aż pęka od informacji poświęconych Wyspie Wielkanocnej. Autor przedstawia je w formie dialogów, które prowadzi ze swoim synem w trakcie podróży do tego odległego - z naszego punktu widzenia - zakątka świata. Porusza w ten sposób temat pochodzenia Rapanujczyków, ich wierzeń, sposobu postrzegania świata, historii, sytuacji geopolitycznej wyspy, zabytków (posągi Moai) i oczywiście turystyki. W rozmowach ojca z synem nie brakuje także anegdot, ciekawostek, dygresji i aluzji. Jak dla mnie - taki sposób prowadzenia narracji to udany eksperyment.

Marek Fiedler wraz ze swoim synem zaprasza do krainy niezwykłej. Wspólnie z autorem możemy rozwiązywać zagadki Wyspy Wielkanocnej -a tych jest nie mało. Wakacje zagraniczne w dobie koronawirusa? Nic prostszego! Autor zadba o to by każdy czytelnik poczuł się jakby sam był na wyspie :)

Warto przeczytać. Zacytuję za autorem: to wyspa "jedyna, fantastyczna, nieporównywalna z innymi". Pozostaje zagadką do dnia dzisiejszego.

Jest to krótki przewodnik z wyprawy odkrywczej autora wzbogacony o zdjęcia. Jednak mimo poznania historii, w dalszym ciągu nasuwa mi się wiele pytań. Fascynująca i w dalszym ciągu tajemnicza wyspa, czy uda się w końcu odkryć wszystkie jej niezwykłe tajemnice ?

Posągi moai są czymś niesamowitym, a w tej książce możecie się dowiedzieć co to takiego. Poznać legendy związane z tradycjami ludu Rapanujczyków. Autor Marek Fiedler poznaje historię związane z odkryciem polinezyjskiej wyspy. Dowiemy się dlaczego Rapunajczycy porwali się na taki gigantyczny nakład pracy i jak doszło do ich obalenia oraz wiele innych ciekawych informacji....

Autorzy pokazują jak pisać książki podróżnicze, i dobrze wyważają osobiste odczucia i przeżycia z historią i współczesnością tego niezwykłego miejsca na ziemi.

1958

Świetnie napisana książka. W ciekawy i przystępny sposób, autor przybliża nam historię i kulturę mieszkańców Wyspy Wielkanocnej. Warto przeczytać.

• Podróżnicze
  • Audiobooki