Filozofia przypadku. Kosmiczna fuga z preludium i codą

Michał Heller Wydawnictwo: Copernicus Center Press filozofia, etyka
2017-02-09
2011-01-01
Copernicus Center Press
przypadek
filozofia, etyka
2017-02-09
przypadek

Z jednej strony książka bardzo ciężka dla osób, które nigdy nie miały do czynienia z zaawansowaną matematyką (wyprowadzenia, specjalistyczne słownictwo). Z drugiej strony zdecydowanie za bardzo ogólnikowo dla osób, które wiedzą więcej w temacie. Każdy podrodział był jedynie zaznaczeniem/rozwinięciem, że coś istnieje bez zagłębiania się w temat. Przez cały czas byłem...

Książka rzeczywiście bardziej przypomina pracę naukową, w większej części pełną matematyczno-fizycznych pojęć ciężkich do zrozumienia przez zwykłego czytelnika, aniżeli książkę "dla każdego który potrafi dostrzec głębię samego pytania o istotę przypadku", jak to wskazuje autor. 2/3 książki to historia prawdopodobieństwa w nazwiskach, odkryciach i poglądach na nie, mimo że...

Książka zdecydowanie nie dla laików. Skonstruowana jak praca naukowa, napisana językiem zrozumiałym dla osób po studiach matematycznych, nie ciekawa.

Bardzo ciekawa, ale trzeba przebrnąć przez rozdział mocno matematyczny.

Interesujący popis erudycji w materii nauk przyrodniczych z domieszką filozofii i trochę nie-oszałamiającego filozofowania na zakończenie. Ogólnie - dobra lektura.

Bardzo ciekawe , hołd dla myślenia.

Wywód przekazujący dużą ilość informacji. Niestety pełne jej zrozumienie wymaga przygotowania z elementów matematyki wyższej oraz fizyki. Język jakim się posługuje autor jest zrozumiały więc tutaj nie ma się do czego przyczepić. Jednak powinien on wziąć pod uwagę że będą po ten tytuł sięgać osoby bez wykształcenia matematycznego i zmienić formę na bardziej intuicyjną.

Ksiązka zawiera wiele nietrywialnych refleksji. Wymaga uprzedniego przygotowania w elementarnej matematyce. Z pewnością będę do niej wracał.

Nie wiem kompletnie jak to ocenić więc ustawiam gwiazdki dokładnie w połowie. Część dotycząca historii rachunku prawdopodobieństwa bardzo ciekawa choć jednocześnie bardzo zaawansowana matematycznie więc omówienia tych najnowszych teori prawdopodobieństwa nie zrozumiałem. Częśc filozoficzna też bardzo dobra. Szczególnie interesujący wydał mi się fragment o manichejskich...

Panie Heller, proszę pisać książki od tyłu, bo pierwsze dwie części zanudziły mnie prawie na śmierć. Oczywiście trzecia by była bez sensu na początku, ale niektórych te dwie pierwsze mogą zniechęcać do przeczytania całości i nigdy nie zobaczą tego, co stanowi moim zdaniem sens całej książki i znajduje się na jej końcowych stronach.

• Filozofia
  • Popularnonaukowe
  • Chcę w prezencie
  • Nauka
  • 2019

Michał Heller Filozofia przypadku. Kosmiczna fuga z preludium i codą Zobacz więcej