Filozofia przypadku. Kosmiczna fuga z preludium i codą

Okładka książki Filozofia przypadku. Kosmiczna fuga z preludium i codą
Michał Heller Wydawnictwo: Copernicus Center Press filozofia, etyka
filozofia, etyka
Copernicus Center Press
2017-02-09
2011-01-01
przypadek

Okładka książki ZNAK nr 793 Dezydery Barłowski, Wojciech Bonowicz, Nicholas Carr, Maciej Dobosiewicz, Andrzej Franaszek, Olga Gitkiewicz, Michał Heller, Tomek Kaczor, Dominika Kozłowska, Zbigniew Mikołejko, Janusz Poniewierski, Michał R. Wiśniewski, Filip Springer, Antonina Tosiek, Redakcja Miesięcznika ZNAK
Ocena 7,0
ZNAK nr 793 Dezydery Barłowski,...
Okładka książki Szkice z filozofii głupoty Bartosz Brożek, Michał Heller, Jerzy Stelmach
Ocena 6,4
Szkice z filoz... Bartosz Brożek, Mic...

Okładka książki Elementy filozofii przyrody Michał Heller, Tadeusz Pabjan
Ocena 8,0
Elementy filoz... Michał Heller, Tade...
Okładka książki Bóg i nauka. Moje dwie drogi do jednego celu Giulio Brotti, Michał Heller
Ocena 7,0
Bóg i nauka. M... Giulio Brotti, Mich...
Okładka książki Stworzenie i początek Wszechświata. Teologia - Filozofia - Kosmologia Michał Heller, Tadeusz Pabjan
Ocena 7,1
Stworzenie i p... Michał Heller, Tade...

Dla mnie super. Brakuje mi dalszego ciągu. Co z objawieniem,Czy w rozumieniu objawienia możemy założyć niewielkie zmiany? Przykładowo w Pasji.
Baran Jan

Baran Jan

"Nic nie dzieje się przypadkiem"

"Nic nie dzieje się przypadkiem"

Jeśli ktoś wierzy w kłamstwo o istnieniu boga, jego twórczość najczęściej jest bezwartościowa a w skrajnych przypadkach nawet szkodliwa.

Z jednej strony książka bardzo ciężka dla osób, które nigdy nie miały do czynienia z zaawansowaną matematyką (wyprowadzenia, specjalistyczne słownictwo). Z drugiej strony zdecydowanie za bardzo ogólnikowo dla osób, które wiedzą więcej w temacie. Każdy podrodział był jedynie zaznaczeniem/rozwinięciem, że coś istnieje bez zagłębiania się w temat. Przez cały czas byłem zdumiony ilością wiedzy którą posiada autor, a z drugiej strony miałem wrażenie, że nie potrafi bądź nie chce się tą wiedzą podzielić z czytelnikiem.

Książka rzeczywiście bardziej przypomina pracę naukową, w większej części pełną matematyczno-fizycznych pojęć ciężkich do zrozumienia przez zwykłego czytelnika, aniżeli książkę "dla każdego który potrafi dostrzec głębię samego pytania o istotę przypadku", jak to wskazuje autor. 2/3 książki to historia prawdopodobieństwa w nazwiskach, odkryciach i poglądach na nie, mimo że autor podkreśla, że nie jest celem tej książki rozprawianie nad historią. Pomimo tego, że książka zapewne dla ludzi bardziej obeznanych w temacie (lub mądrzejszych ode mnie skoro mi nie podsiadła) może być interesująca, jednak jako przeciętny czytelnik nie mający dużo wspólnego z zaawansowanymi ścisłymi naukami nie bardzo odnalazłem w tej książce tego co szukałem skuszony tytułem "filozofia przypadku".

Książka zdecydowanie nie dla laików. Skonstruowana jak praca naukowa, napisana językiem zrozumiałym dla osób po studiach matematycznych, nie ciekawa.

Bardzo ciekawa, ale trzeba przebrnąć przez rozdział mocno matematyczny.

Bardzo ciekawa, ale trzeba przebrnąć przez rozdział mocno matematyczny.

Interesujący popis erudycji w materii nauk przyrodniczych z domieszką filozofii i trochę nie-oszałamiającego filozofowania na zakończenie. Ogólnie - dobra lektura.

Bardzo ciekawe , hołd dla myślenia.

Bardzo ciekawe , hołd dla myślenia.

Wywód przekazujący dużą ilość informacji. Niestety pełne jej zrozumienie wymaga przygotowania z elementów matematyki wyższej oraz fizyki. Język jakim się posługuje autor jest zrozumiały więc tutaj nie ma się do czego przyczepić. Jednak powinien on wziąć pod uwagę że będą po ten tytuł sięgać osoby bez wykształcenia matematycznego i zmienić formę na bardziej intuicyjną.

Michał Heller Filozofia przypadku. Kosmiczna fuga z preludium i codą Zobacz więcej