Matka mojej córki

Magdalena Majcher Wydawnictwo: Pascal literatura obyczajowa, romans
Pascal
2017-05-24
2017-05-24
dziecko kłamstwo literatura polska macierzyństwo miłość odmiana losu poszukiwanie szczęścia powieść obyczajowa samotność uczucie

Los pisząc scenariusze życia nie bierze pod uwagę naszego zdania

Wiele się słyszy o młodych matkach, które albo samotnie wychowują swoje dzieci i bardzo szybko muszą dojrzeć i być odpowiedzialne za drugiego człowieka, ale są też takie co oddalają swoje dzieci do adopcji. W tej powieści poznajemy Nine, która właśnie przez wzgląd na swoją pierwszą miłość do chłopaka zachodzi z nim w ciąże. Na początku czuje przerażenie, a potem można zauważyć u niej instynk macierzyński do cldziecka, które postanowiła oddać do adopcji. Autorka bardzo ciekawie podzieliła książkę na teraźniejszość jak bohaterka jest juz dorosła i przeszłość jak była nastolatką. Możemy przez to przeczytać jak nastolatka zmieniała się charakterem aż do dojrzałości. Bardzo fajna historia, którą można przeczytać na jeden raz. Można także przy uważać toksyczną relacje, która nie przynosi nic dobrego przez co ucierpiało wiele osób. Jest to smutna historia, a przez całą powieść współczułam głównej bohaterce.
•••••
Nina na wieść o śmierci ojca bierze wolne w pracy i przyjeżdża do rodzinnego domu, aby wspomagać mamę i swoją młodszą siostrę Ige. Podczas pobytu wracają wspomnienia kiedy miała szesnascie lat i pierwszy raz się zakochała, przy czym przypomniała sobie kiedy zaszła w ciążę. Była to wpadka, ale kochała swoją córeczkę i nigdy o niej nie zapomniała. Co stało się z jej córką?

Lekka i łatwa w czytaniu powieść obyczajowa z rodzinną tajemnicą. Niestety książka jest bardzo przewidywalna, chociaż autorka dosyć długo buduje tę historię tak, żeby trzymać czytelnika w niepewności, ale niestety łatwo się domyślić całej tajemnicy. Jest to druga książka tej autorki, którą przeczytałam, i muszę stwierdzić, że jej styl mnie trochę razi, jest bardzo prosty, schematyczny, kojarzy mi się z takimi gazetkami, które kiedyś czytała moja babcia i ludzie tam przysyłali swoje opowiadania, np. "Z życia wzięte". Sporo jest tu uproszczeń dotyczących przeżyć i psychiki bohaterów, ich relacje są ukazane w bardzo spłycony, schematyczny sposób.

Nina w wieku szesnastu lat przeżyła pierwszą miłość i... zaszła w ciążę. Teraz niechętnie przyjeżdża do rodzinnej Czeladzi. Życie zmusza ją jednak do porzucenia kariery w bankowości i powrotu do domu. Musi uporać się nie tylko ze śmiercią ojca, ale również z własną przeszłością...
Czy Nina znajdzie w sobie odwagę, by stanąć oko w oko z prawdą? Czy będzie potrafiła naprawić błędy z przeszłości i stać się matką dla swojego dziecka?

Książka smutna, nie byłam sobie w stanie wyobrazić co mogła przeżywać główna bohaterka. Daję taką ocenę, gdyż nie umiałam się odnaleźć w tej całej sytuacji na której opierała się książka.

16-letnia Nina która zaszła w ciążę, miała do podjęcia trudną decyzję. Postępowanie jej mamy niezbyt mi pasowało. Czy dobrze postąpi? Jak wpłynie ta decyzja na najbliższe otoczenie?
Ciekawie napisana, z perspektywy teraźniejszości i przeszłości. Moje pierwsze spotkanie z tą autorką - cieszę się, że sięgnęłam po tą książkę.

Główną bohaterką książki jest Nina - młoda kobieta, dyrektor oddziału jednego z największych banków w Polsce, która mieszka we Wrocławiu. Wiedzie luksusowe życie, jednak nie jest szczęśliwa. Okazuje się, że wiele lat temu jako nastolatka zaszła w ciążę z chłopakiem, którego bardzo kochała i podjęła decyzję, której do dzisiaj nie jest w stanie sobie wybaczyć. Sytuacja zmusza ją do wyjazdu do rodzinnej Czeladzi, gdzie przyjdzie jej zmierzyć się z przeszłością. Pani Magdalena nie boi się podejmować trudnych tematów i za to cenię jej twórczość. Są to błahe, codzienne tematy a jednocześnie tak poważne.. Wszystko to może przydarzyć się nam, szarym ludziom. To bardzo dobra powieść nakłaniająca do refleksji. Ciężko oderwać się od tej książki. Serdecznie polecam ❤

Magdalena Majcher chyba nigdy mi się nie znudzi, a to dla mnie dobra opcja:)) Tym razem także jestem szalenie zadowolona.
"Matka mojej córki" to jedna z pierwszych powieści pisarki, ale ja nie miałam nigdy do niej dostępu i teraz nadrabiam czytelnicze zaległości. Ach, jeszcze jedno. Książka może i jest przewidywalna, ale ową przewidywalność także trzeba dobrze napisać. Wiele zdradza sam tytuł, jednak ja zalecam, by książkę przeczytać do ostatniej strony, to nie będzie stracony czas.
Główną bohaterką powieści jest Nina Rydlewska. Kobieta jest dyrektorem banku, ma pieniądze i własne mieszkanie. W sumie nic jej nie brakuje, ale nie do końca tak jest. Kobieta w jednej chwili traci ojca, potem dowiaduje się o nowotworowej chorobie matki. Musi przeprowadzić się z Wrocławia do rodzinnej Czeladzi, ale to nie wszystko. Nina ma młodszą siostrę Igę i to jej musi przedstawić jeszcze jedną straszną wiadomość... Jaką? O tym dowiecie się z książki, a fabuła jest tak skonstruowana, że naprzemiennie poznajemy młode i obecne życie głównej postaci. Dziewczyna jako nastolatka bardzo dobrze się uczyła, ale w pewnej chwili zaczęła ją nudzić łatka grzecznej panienki z dobrego domu. Podczas jednego spotkania poznaje Tomka. Chłopak jest o rok starszy od Niny, a sam Tomek cieszy się, że dziewczyna nie jest typową pustą lalką, która pije, ćpa, klnie i oddaje się byle komu. Tomek został zaakceptowany przez rodziców Niny, ale jaka będzie reakcja na niespodziewaną ciążę szesnastoletniej córki? Co zrobi sama Nina? Jak zareaguje Tomek? Warto to przeczytać.
Nie zdradzam Wam wszystkiego, ponieważ kluczową zmianę fabuły wprowadziła matka Niny. Autorka świetnie pokazała niemal obsesyjną chęć kobiety co do zajścia w kolejną ciążę. Nie jest to wyimaginowana historia, gdyż takich przypadków jest wiele, a to poważny problem. Poza tym- pani Majcher jak zwykle pisze tak, by zaciekawić czytelnika, by zmusić go do przemyśleń, wyciągania wniosków. Czy warto zachodzić w ciążę w bardzo młodym wieku lub- odwrotnie- zbyt bardzo dojrzałym? Na te pytania musimy same znaleźć odpowiedzi, a zapewne każda kobieta ma odmienną opinię. Zadajmy sobie też pytanie: czy oddanie dziecka do adopcji jest takie proste, jak to się wydaje? Nie sądzę... Tę książkę oraz "Stan nie! błogosławiony" (również autorstwa pani Majcher) można śmiało przedstawić obecnym osobom wtrącającym się w prawo dotyczące aborcji. W kwestii matka-dziecko nic nie jest oczywiste, czarno-białe, pamiętajmy o tym. Książkę oczywiście polecam!

Pięknie napisana powieść o.macierzyństwie,miłości do dziecka,wypełniona emocjami prawdziwymi, historia przejmująca.
Chwytająca za serce piękna książka.

Chwytająca za serce piękna książka.

10 gwiazdek jak na czytadło które w tym czasie jaki jest teraz jest mi potrzebne.

Dobrze sie czytalo, ciekawa historia.

Dobrze sie czytalo, ciekawa historia.

Magdalena Majcher Matka mojej córki Zobacz więcej