Koncert cudzych życzeń

Okładka książki Koncert cudzych życzeń Izabella Frączyk
Okładka książki Koncert cudzych życzeń
Izabella Frączyk Wydawnictwo: Prószyński i S-ka Cykl: Stajnia w Pieńkach (tom 1) literatura obyczajowa, romans
Stajnia w Pieńkach (tom 1)
Prószyński i S-ka
2021-09-16
2017-01-17
9788382342086
literatura polska

Magda, główna bohaterka , ma pozornie uporządkowane życie. Dobrą pracę, męża, którego bardzo kocha. Wydawaje się, że jest szcześliwa. Szybko jednak życie weryfikuje pewne dotychczas wartości. Do Magdy i jej męża dołącza teściowa, która próbuje wszystkim zarządzać. Pojawiają się problemy, coraz liczniejsze. Nieoczekiwanie Magda dostaje spadek - zaniedbaną, wymagającą dużych nakładów - stajnię w Pieńkach. Jak potoczą sie jej dalsze losy? Zachęcam do przeczytania książki napisanej dobrym stylem, z wartką akcją i ciekawymi postaciami.

Opowieść jak z życia wzięta, losy głównej bohaterki nie pozwalają odłożyć książki, tylko chcesz czytać dalej i dalej aż do samego końca.
Polecam nie tylko miłośnikom zwierząt :-)

Polecam nie tylko miłośnikom zwierząt :-)

Kolejna książka z gatunku "dostała spadek po dawno niewidzianej....." I może nie byłoby w tym nic złego, ponieważ czytałam kilka tego typu książek i ten motyw był tylko tłem do całej historii, ale tutaj wszystko jest jakieś takie bez wyrazu. Cala opowieść rozwija się wręcz w żółwim tempie. Nudziłam się potwornie i ciężko było mi doprowadzić czytanie do końca.

Trochę zajęło mi poszukiwanie książki wręcz idealnej, gdzie w fabule pojawia się stadnina. I wydaje mi się, że mamy to 🙌

W pierwszym rozdziałach poznajemy Magdę, główną bohaterkę, która będzie nam towarzyszyć przez całą serię. Jest mężatką, jej życie układa się, można powiedzieć bardzo dobrze, niestety do czasu. W pracy kłopoty, do mieszkania wprowadza się zaborcza teściowa. Czy muszę mówić jak bardzo to źle wróży? Chyba nie.
Splot nagłych wydarzeń i niespodziewany spadek może odmienić jej rzeczywistość. Pytanie czy Magda zaryzykuje życie na wsi czy jednak wybierze miejską dżunglę.

Jest to tom rozpoczynający serię, więc jesteśmy zarzuceni informacjami. To normalne, musimy rozeznać się w sytuacji, poznać bohaterów oraz ich relacje. Na szczęście to całe przytłoczenie mija wraz z wyjazdem Magdy na wieś do Pieniek. Tu wszystko zaczyna się na nowo.
Czuję się oczarowana tą powieścią. Bardzo brakowało mi książki z taką przemyślaną fabułą. Tutaj nie ma przypadków i machnięcia dłonią, bo i tak nikt nie zauważy niedociągnięć. Tym razem trafiłam na bardzo dopracowane szczegóły. Podoba mi się to, że mimo iż jest to typowo gatunek obyczajowy, nie brakuje tu miejsca na fachowe nazewnictwo. Autorka nie boi się używać profesjonalnych określeń związanych ze światem jeździeckim. Mamy tu elementy, których nie mogło zabraknąć czyli romans i szczypta dramaturgii, a nawet pojawił się wątek kryminalny. Cieszę się, że życie na wsi nie zostało przedstawione w sposób przesłodzony, a tak jak to faktycznie jest. Czyli czasem dobrze a czasem źle.

Długo zwlekałam z rozpoczęciem tej serii, bo szukałam najpierw informacji jak mocny jest wątek jeździecki w powieści. Niedoczekawszy się odpowiedzi, po prostu sama sięgnęłam po pierwszy tom. Zdecydowanie się opłaciło! Polecam Wam ogromnie zacząć przygodę z mieszkańcami w Pieńkach, gwarantuję Wam wyśmienitą lekturę.

Punktem zwrotnym w życiu Magdy jest decyzja o przyjęciu spadku po babci i trwanie przy niej mimo skrajnie niesprzyjających okoliczności. W odziedziczonej i z trudem dźwiganej z upadku stadninie zdaje sobie sprawę, że wreszcie przestała grać w koncercie cudzych życzeń. Wcześniej rządzili jej życiem mąż, teściowa, siostra, pracodawcy … każde ze swoimi priorytetami, z oczekiwaniami wobec niej. Ulegała, bo wydawało jej się, że powinna, ze tak musi być, bo nie była buntowniczką i nie chciała zostać sama.

Normalne losy normalnej kobiety dobiegającej trzydziestki, atrakcyjnej ale nie poświęcającej sobie zbyt wiele uwagi, bystrej lecz niezbyt docenianej w domu i w pracy, wyrozumiałej wobec dziwactw teściowej i synowskiej miłości do niej swojego męża. Ładnie pokazuje Izabella Frączyk zarówno trójmiejską małą stabilizację Magdy, jak i jej ryzykowne przedsięwzięcia związane z odziedziczonym gospodarstwem w Pieńkach koło Tczewa.

Bunt Magdy nie jest aktem jednorazowym. Ważnym, choć nie jedynym zapalnikiem staje się odkrycie zwróconych nadawcy listów babci do niej adresowanych. Wyjaśniają, przynajmniej częściowo, dlaczego niespodzianie została dziedziczką na wpół zrujnowanych stajni i domostwa, czyli majątku, w którym ostatni raz gościła przedtem jako jedenastoletnia dziewczynka. Zainfekowana ideą, że warto babcine dziedzictwo ratować, liczy Magda przez czas jakiś na wsparcie swojej miejskiej rodziny. Gdy to złudzenie ostatecznie pryska umacnia się w przekonaniu, że na próby powrotu do poprzedniego życia nie ma najmniejszej ochoty, że będzie walczyć o swoją przyszłość w Pieńkach.

I w ten sposób rozpoczęłam swą przygodę z pięcioczęściową serią Izabelli Frączyk. Nie wiem, czy wytrwam do końca, ale pierwszy tom ujął mnie atmosferą spokojnego wyciszenia, bardzo pożądaną w obecnych burzliwych realiach. Jest to współczesny mały realizm, w dobrym tego słowa znaczeniu. Nie ma w powieści fajerwerków, gwałtownych zwrotów akcji, wybuchowych emocjonalnych reakcji i innych literackich rollercosterów. Jest dbałość o szczegóły, emocje i zachowania traktowane i oceniane są poważnie ale bez ekscytacji czy patosu bądź histerii. Nie ma udziwnień formalnych, jest przejrzysta struktura fabuły, narracja jest klarowna, bez przegadania i, co dla mnie szczególnie ważne, język autorki jest ładny, elegancki i bogaty. Co prawda kłopoty z fermą strusi, planami rozwoju agroturystyki i chronicznym brakiem kasy na dłuższą metę mogą znudzić, ale na razie zabieram się do lektury drugiego tomu.

Po serię "Stajnia w Pieńkach" sięgnęłam po lekturze "Kobiet z odzysku" i tym razem również się nie zawiodłam. Nie bez przyczyny Izabella Frączyk mówi o sobie "Pisarka gotowa na wszystko" ;-)
"Koncert cudzych życzeń" to pierwsza część serii, w której poznajemy Magdę, młodą mężatkę, której uporządkowane życie burzy pojawienie się w jej domu teściowej z walizkami. A to dopiero początek nieoczekiwanych zmian jakie przyniesie jej przyszłość...
W spadku po babci otrzymuje stadninę koni w Pieńkach , która okazuje się ruiną, do tego z niemałymi długami.
Czy to właśnie będzie ten moment, kiedy los da jej znać by postawić wszystko na jedną kartę i zacząć życie gdzie indziej ?
Czyta się rewelacyjnie. Wciągające zwroty akcji, ciekawi bohaterowie. Kończąc pierwszą część już myślisz o sięgnięcie po kolejny tom.

Książka w której dużo się dzieje. Ciekawe zwroty akcji. Nie ma czasu na nudę. Z chęcią przeczytam całą serię.

Najpierw czytałam, potem kartkowałam, a końcówkę już sobie odpuściłam. Liczyłam na powieść lekką i przyjemną, aczkolwiek wzbudzającą choć trochę emocji. Ale widać miałam zbyt duże oczekiwania. Opisana historia mnie nie wciągnęła i w żaden sposób nie urzekła. Bohaterowie, podejmujący niekiedy dziwne decyzje, mocno działali na nerwy. Fabuła natomiast okazała się być oklepaną, stworzoną na wzór innych, występujących w wielu współczesnych powieściach. Główna bohaterka otrzymuje w spadku stadninę koni, więc nagle z mieszczucha przekształca się w miłośnika wsi. Rzuca wszystko w diabły, bo ona teraz będzie mieszkać na wsi. Nie ważne, co na to mąż. Ważne, co ona chce. A ona chce zgodnie z ostatnią wolą swej babci przejąć ową stadninę i przywrócić ją do stanu świetności. To nic, że obecnie jest to zadłużona rudera. To nic, że Magda nie ma pracy, a mąż jest przeciwny jej pomysłom. Ona nie odpuści. Nieważne jest też to, że o koniach wie tylko tyle, że trzeba na nie uważać, bo mogą kopnąć. I, że nie ma najmniejszego pojęcia, jak się za wszystko zabrać. Przecież ona i tak sobie ze wszystkim doskonale poradzi. Czy sobie poradziła? Nie wiem. Nie doczytałam. Ale w ogóle nie jestem ciekawa ani zakończenia, ani kolejnych tomów.
Jedyny plus tej powieści to mamusia/teściowa. Ona jedna potrafiła wzbudzić emocje inne niż irytacja. Reszta fabuły nie jest warta najmniejszej uwagi.

Dobrze się czyta. Ciekawa, życiowa fabuła. Chętnie sięgam po następną część.

Dobrze się czyta. Ciekawa, życiowa fabuła. Chętnie sięgam po następną część.

Lubię wracać do książek autorki, bo wiem, że podczas czytania lektury będą czuć się swojsko jak na swoim podwórku. W pierwszym tomie sagi Stajnia w Pieńkach, poznajemy Magdę, główną bohaterkę, która jest zadowolona ze swojego życia- mąż, praca, dom. Wszystko jednak zmienia się, gdy w progu ich mieszkania staje teściowa z walizkami i swoimi długami, a to dopiero początek nieprzewidzianych zmian w życiu bohaterki.
Magda dowiaduje się, że dostała spadek po babci , z którą od lat nie utrzymywała kontaktu. Na miejscu okazuje się, że Stajnia w Pieńkach jest zadłużona oraz niszczejącą nieruchomością z kilkoma koniami. Jednak dobroć , serdeczność ludzi będzie wielkim wsparciem dla Magdy, a życie na wsi spodoba się na tyle mocno, że wrócą wspomnienia z dzieciństwa.

"Dawno temu babcia Fela często pokazywała wnuczkom stare zdjęcia z młodości, pocztówki, porcelanowe figurki, ręcznie dziergane koronkowe serwetki, stanowiące kiedyś część posagu prababci, ale biżuterią nie chwaliła się nigdy. Magda z pewnością zapamiętałaby drogocenne cacka. No i jeszcze ten brak wzmianki o nich w testamencie."

Niemniej jednak czy spadek od babci będzie sprzyjać małżeństwu głównej bohaterki i obecnej trudnej sytuacji w jakiej znalazła się teściowa?
Czy na wsi można zacząć wszystko od nowa?
Czy Tomek, mąż Magdy zrozumie- dojrzeje do decyzji odcięcia pępowiny i synkowania by w końcu zając się swoim małżeństwem?
Jaką tajemnice skrywa dom i Stadnina w Pieńkach?
Opowieść idealnie utkana z codzienności zwykłego życia każdego z nas i to właśnie najbardziej cenie w książkach autorki. Pani Izabella opisuje w otwarty i rzetelny sposób uczucia ludzi, używając przy tym bezproblemowego i klarownego języka. Tym samym skłania nas do refleksji oraz pokazuje , że życie może nas zaskoczyć w każdym momencie i czasem warto zaufać sobie. Ukazuje i uwidacznia , że nagła zmiana w życiu może zaowocować w wiele dobrych chwil oraz poznanie nowych ludzi.
Jedyny zarzut do książki to ukazujące się i mające znaczny wymiar opisy przedmiotów, krajobrazu.
Mimo wszystko warto mieć na uwadze, że autorka nie koloryzuje życia na stronicach swojej książki, nie oszczędza bohaterów, fabuła toczy się torem - jak to w życiu bywa bez lukrowania. Powieść kierowana również do miłośników zwierząt - koni , wszak autorka nie omija i nie żałuje okazywania miłości do zwierząt na kartach lektury.

• 2017
  • Przeczytane 2018