Brak tchu

Bellona
2017-03-02
2017-03-02
Bartłomiej Zborski
literatura angielska odmiana losu powieść relacje międzyludzkie strach Wielka Brytania wojna wspomnienia życie codzienne

Orwell znany mi do tej pory z klasyki czyli "Rok 1984" i "Folwark zwierzęcy" objawił mi się w nowej odsłonie.
"Brak tchu" to opowieść o życiu niby zwyczajnym, a jednak nie takim oczywistym. Zachowania ludzi niewiele się zmieniły przez dziesięciolecia.
Myślę, że warto przeczytać (przesłuchać). zwłaszcza, ze audiobook czytany jest przez znakomitego lektora Mariusza Bonaszewskiego.

Krótka wideo recenzja. Zapraszam:

Krótka wideo recenzja. Zapraszam:

Zdjęcie profilowe alchemia_slowa
alchemia_slowa
„Rok 1984” to jedna z moich ulubionych powieści, „Folwark zwierzęcy” lubię już nieco mniej, ale również cenię. Dlatego z ciekawością sięgnęłam po powieść George’a Orwella nie będącą dystopią.
„Brak tchu” to opowieść o mężczyźnie przechodzącym kryzys wieku średniego. Jednak dla George’a Bowlinga nie przejawia się o zdradzaniem żony z dużo młodszymi kobietami. Bowling, mając akurat trochę dodatkowej gotówki, postanawia odwiedzić swoje rodzinne strony. Jadąc tam wspomina swoje życie, dzieciństwo, młodość, doświadczenia wojenne oraz okoliczności, które sprawiły, że teraz akwizytorem ubezpieczeniowym, żonatym z kobietą, z którą nic go nie łączy. Ma nadzieję, że powrót do miejsca, w którym spędził dzieciństwo sprawi, że choć na chwilę wyrwie się z marazmu, że choć przez chwilę będzie mógł robić to, co dawniej sprawiało mu przyjemność. Nie wziął jednak pod uwagę, że tak jak on nie jest już tym chłopakiem, który dwadzieścia lat wcześniej opuszczał rodzinną miejscowość, tak i rodzinna miejscowość też nie jest tą samą, w której się wychował.
Powieść można potraktować jako portret Wielkiej Brytanii w przededniu II wojny światowej i przemian, jakie w niej zachodziły w okresie międzywojennym. Jednak ja w trakcie lektury miałam przede wszystkim w głowie zdjęcia z lat 80. I 90. ubiegłego wieku, które często krążą po sieci z podpisem: „kiedyś było jakoś fajniej”. Dokładnie to samo myśli (choć niekoniecznie ubiera to w takie słowa) George Bowling, porównując czasy swojego dzieciństwa z obecną rzeczywistością. Pod tym względem „Brak tchu” zupełnie się nie zestarzał. Wygląda na to, że fakt, iż „kiedyś było jakoś fajniej” to jedna z tych niewielu niezmiennych rzeczy w ciągle i coraz szybciej zmieniającej się rzeczywistości.

Zdjęcie profilowe alchemia_slowa
alchemia_slowa

Z reguły nie wypowiadam się na forach, ale ta książka mnie powaliła. Jest pięknie napisana, mimo, ze treść jest o nikim szczególnym i praktycznie bez akcji. Książkę przeczytałem jednym ciągiem, wciągnęła mnie dużo bardziej niż jego moralizatorskie, słynne powieści. Szkoda, że pewnie przez wybuch wojny, nie odniosła sukcesu. To najlepsza książka Orwella.

jak to u Orwella - dużo fajnych przemyśleń i refleksji na temat zwykłego życia , aktualnych do dziś...
Trochę jednak momentami ,niestety sama przyznaję - przynudzał ;-)

Trochę jednak momentami ,niestety sama przyznaję - przynudzał ;-)

Nie przebrnąłem. Znudziła mnie

Nie przebrnąłem. Znudziła mnie

W żadnym momencie książka mnie nie wciągnęła, ale całkiem gładko pod koniec się ją czytało. Kilka przemyśleń dotyczących głębi można mieć.
Nic szczególnego nie ma w bohaterze, ale myślę że taki miał być jego urok.

Nie nazwałabym książki wybitną, ale uważam że styl Orwella już taki jest - prosty.

Co mnie mile zaskoczyło to opis wędkowania, zajawki, którą się zaraził nasz bohater w młodości. Zawsze uważałam to za nudę, ale już lepiej rozumiem postrzeganie zapaleńców.

Nic szczególnego nie ma w bohaterze, ale myślę że taki miał być jego urok.

Co mnie mile zaskoczyło to opis wędkowania, zajawki, którą się zaraził nasz...

Prosta opowieść o prostym człowieku
Polecam

Prosta opowieść o prostym człowieku
Polecam

Świetna książka, która może nie poraża ideologicznie tak jak Folwark zwierzęcy czy Rok 1984, ale niesie ze sobą wiele ważnych kwestii. Opowieść o życiu, zwyczajnym, prostym człowieku i świecie jakiego chyba już nie ma, dała mi zupełnie nowy obraz Anglii. Główny bohater często dość antypatyczny na koniec zyskuje moje zrozumienie. Niektóre tezy są dość odważne i ciężko stwierdzić czy autor przemycił swoje poglądy czy też dzieli się tylko bolączkami trawiącymi ówczesne społeczeństwo. Liczę, że postrzeganie kobiet przez pisarza było jednak inne niż ukazał to w tym tytule. Patrząc całościowo na powieść mogę ją z czystym sumieniem polecić.

Główne walory tej powieści to te, które mówią o tym że sto lat temu ludzie mieli podobne problemy +/- technologia.
Niestety sama fabuła jest mało porywająca, przez co można błyskawicznie o niej zapomnieć. Polecam tylko fanom pisarza.

• George Orwell
  • Klasyka