Assassin's Creed. Oficjalna powieść filmu

Okładka książki Assassin's Creed. Oficjalna powieść filmu Christie Golden
Okładka książki Assassin's Creed. Oficjalna powieść filmu
Christie Golden Wydawnictwo: Insignis Seria: Assassin's Creed fantasy, science fiction
Assassin's Creed
Insignis
2017-01-11
2017-01-11
Michał Strąkow
Beletrystyka Dla młodzieży Fantastyka Fantasy Gry komputerowe

30%, i odłożyłem.
Nie moje klimaty. Postacie płytkie.
Nie jest mocno zła, ale znam ciekawsze pozycje.

30%, i odłożyłem.
Nie moje klimaty. Postacie płytkie.
Nie jest mocno zła, ale znam ciekawsze pozycje.

Jedna ze słabszych książek napisanych przez jedną z moich ulubionych autorek - Christie Golden. Podejrzewam, że jest to wynik bazowania na cudzym filmowym scenariuszu, jak gdyby Christie tylko go "wzbogaciła", nie wkładając weń zbytnio serca. Wcale mnie to nie dziwi, szczególnie że jej własna twórczość (przede wszystkim z uniwersum Warcrafta) stoi na naprawdę wysokim poziomie. Niestety, w moim odczuciu Assassin's Creed fabularnie reprezentuje amerykańskie rozrywkowe kino akcji... z rażącym pominięciem podstawowych praw fizyki. Do obejrzenia filmu nie zachęca. Niemniej czego złego by nie mówić, w książkach z uniwersum Assassin's Creed zawsze podobało mi się przeplatanie nowożytności z "historycznymi" wydarzeniami minionych epok.
Dla smaczku, po epilogu dodano "Regresje", czyli krótkie opowiadania dotyczące pobocznych asasynów - Moussy, Natana, Lin oraz Emira.

Moje pierwsze zetknięcie z Assassin's Creed. Nie grałam w grę, nie oglądałam filmu. Książkę nabyłam przez przypadek (była na promocji),jednak zainteresowała mnie tematyka templariuszy i asasynów. Lubię takie klimaty (pozostałość po Danie Brownie).
Książka napisana lekko, ciekawa koncepcja podróży w czasie, choć jak dla mnie pomysł ,,super machiny" trochę naciągnięty.
Chętnie za to sięgnę po inne publikacje z tej serii (a jest ich wiele).

Na bibliotecznej półce wytargałem książkę Christie Golden zatytułowaną, „Assassin,s Creed”, tym razem książka jest oficjalną powieścią filmu. Dla mnie to jest o tyle istotne, że moja fascynacja asasyńskim uniwersum zaczęła się od obejrzenia filmu. Potem było obejrzenie gameplayu dotychczasowych gier, a potem jak już wiecie, bo czytacie moje recenzje moi drodzy czytelnicy, były wszystkie oficjalne książki gier, niebawem, dosłownie lada dzień, będzie recenzja na podstawie Assasin,s Creed Origine, więc tam będzie okazja opowiedzieć o tej niesamowitej podróży do starożytnego Egiptu. A teraz zajmujemy się podróżą do XV wiecznej Hiszpanii, konkretnie Andaluzji, wtedy jeszcze islamskiej Al. Andaluse, głównym miejscem akcji jest miasto Sewilla.

I tu koniecznie trzeba wspomnieć, że w książce jest opisane tak jak się należy mamy de facto bohaterów dwóch Callum Lyncha z XXI w. i jego przodka Agulairha de Nerha z II połowy XV wieku. Wynika z tego, że w tej książce jest to opisane tak jak w grach i filmie też, że mamy akcję w XXI wieku, i rozpracowaną literacko podróż w przeszłość. Niemal przy okazji recenzując książki gier głowię się czemu nie ma tam motywów współczesnych, które są mniej lub bardziej istotne w każdej części, ale niewątpliwie są bardzo ważne.

Oczywiście mamy przedstawiony cały program podróży w czasie firmy Abstergo, właścicielami kroporacji są templariusze, którzy zaciekle zwalczają asasynów. Delikwent wchodzi do maszynki zwanej Animusem i podróżuje w czasie. Obydwa zakony rywalizują o artefakty Pradawnej cywilizacji, najczęściej jest mowa o jabłkach, choć nie tylko jabłka się pojawiają. Tu jest mowa, o jednym z jabłek, z najnowszego asasyna wynika niezbicie, że tych jabłek jest minimum dwa, jedno z nich przeleżało prawie tysiąc lat u pewnego indiańskiego plemienia w Ameryce. Miejsce drugiego się zmieniało, była o nim, mowa niemal we wszystkich częściach gry, książek. Tutaj, w tej książce też jest mowa o tym, że jabłko było w Sewilli, było też w innych miejscach m. in. w Londynie. Jest wspomniane, że projekt animusa jest robiony na niewyobrażalnie szeroką skale. Podróżnicy animusa są niczym Żydzi wieczni tułacze, krążą po całym świecie, we wszystkich epokach historycznych.

Ta konkretna epoka jest ciekawa, pojawia się inkwizytor Torquemada, jest wspomniane o oblężeniu Grenady, przejmowanie kolejnych regionów Hiszpanii przez władców katolickich. A w tle wszystkich wydarzeń biegają templariusze i asasyni, no i oczywiście podróżnicy w czasie, którzy chcą rozwikłać zagadki w przeszłości. Książka z jednej strony dość wiernie odwzorowuje wydarzenia z filmu o tym samym tytule, ale z drugiej strony świetnie się wkomponowuje w cały cykl asasyńskiego uniwersum. Nie mam wątpliwości, że warto książkę przeczytać, bo jest po prostu dobra i ciekawa. Polecam.

Lat kilka temu dostałem "Asasyna" do recenzji, ale, że leniwy ze mnie był recenzent, książka wylądowała gdzieś na dnie zapomnianego stosu. Myślałem sobie, że szkoda czasu na powieść, która jest pewnie kopią filmu. Ma spłyconą i dziurawą fabułę godną Hollywoodu i że nie mam serca pastwić się nad nią, więc lepiej o niej zapomnieć.

Tej zimy postanowiłem jednak odgrzebać wszystkie te zapomniane relikty przeszłości. Nadrabiając pozycje ze swojej "kupki wstydu" dałem "Asasynowi" szansę. I cieszę się, że to zrobiłem. Bo jest to kawałek ciekawej i dobrze napisanej historii (Moim skromnym zdaniem Christie Golden to bardzo niedoceniana pisarka, którą stać na bardzo dużo).

Przede wszystkim autorka pomimo tego, że zapewne była ograniczona scenariuszem filmu, jednocześnie - tam gdzie mogła - dodała dużo od siebie. Tam gdzie się dało wyjaśniała to, czego film nie robił. Pogłębiała postaci, tam gdzie film je spłycał. Jednym słowem wzięła dziurawy materiał źródłowy i wypełniła go bogatą treścią, zgrabnymi nawiązaniami do uniwersum (zarówno gier i książek),a na deser pokusiła się jeszcze o całkiem autorskie mini-historyjki czterech drugoplanowych asasynów, dzięki czemu trafiamy na chwilkę i do XVII wiecznej Anglii, XV wiecznego Konstantynopola, XVIII wiecznej Dominikany i XVI wiecznych Chin.

I tylko finał jest głównej opowieści jest kompletnie idiotyczny (tyle, że jest to wina głupiego scenariusza filmowego),a Sofia Rikkin to chyba najgorzej stworzona postać jaką miałem ostatnio okazję czytać....

Tej zimy postanowiłem jednak odgrzebać...

Lepsza niż myślałam - myślałam, że będzie tylko dokładnie opisane to co było w filmie, co w sumie tak jest, ale autorka dodaje również wiele od siebie: opisuje jakieś wspomnienia i inne przeżycia głównych bohaterów, czego w filmie nie było oraz tłumaczy wiele rzeczy, które w filmie mogły być dla nas niejasne. Do tego jest większe skupienie na innych pacjentach Abstergo - dowiadujemy się jacy byli ich przodkowie oraz każdy ma opisaną jedną sesje z animusa. Książka jest świetnym wzbogaceniem filmu, polecam!

Najpierw obejrzałam film, który ciężko było mi zrozumieć. Rok później przeczytałam książkę,dzieki której wszelkie wątpliwości zostały rozwiane! Wątki powrotów do przeszłości pojawiają się coraz częściej, ponieważ ludzie pragną tego co nieuchwytne. Gorzej jeśli pomysł ten jest realizowany przez nieodpowiednie osoby które mogą wiele namieszać w historii..

Jeżeli ktoś oglądał film to bez tej książki naprawdę dużo traci. Wszystkie poboczne postacie mają tutaj opisane swoich przodków. Bardzo mocne nawiązanie do wszystkich serii AC gry. Polecam tytuł.

O niebo lepsza niż film.

O niebo lepsza niż film.

Wspaniała! Wcześniej oglądałam film i z ciekawości sięgnęłam po książkę. Sądziłam że się rozczaruję, ale nic bardziej mylnego! Książka była cudowna, jak dla mnie o wiele lepsza od samego filmu. Polecam!

• Assassin's Creed
  • 2017