Ukryte zamiary

2006-01-01
2006-01-01
9788373197602
Agnieszka Andrzejewska

„Ukryte zamiary” Davida Baddiela to powieść wybitna z rzetelnym tłem historycznym. Fabuła częściowo oparta na faktach z życia dziadka pisarza. Po raz kolejny pokazuje nam wszechobecną w tamtych czasach niechęć do narodu żydowskiego. Niechęć, żeby nie powiedzieć nienawiść. Trzeba powiedzieć głośno, że nie tylko Niemcy, a właściwie naziści chcieli znieść z powierzchni ziemi Żydów. W każdym narodzie byli tacy, którym mniej lub więcej oni przeszkadzali. Anglicy też niespecjalnie lubili Żydów.
Akcja książki rozgrywa się w 1940r. Izaak Fabian, syn rabina i komunista wraz z żoną aryjką Lulu i córeczką Rebeką emigrują do Wielkiej Brytanii. Chcą uniknąć prześladowań ze strony Niemców. Na miejscu okazuje się, że uciekli przed potencjalnym zagrożeniem, co nie znaczy , że są bezpieczni. Rzekomo ze względów bezpieczeństwa wszyscy niemieccy uchodźcy zostają internowani do obozu na wyspie Man. W jednym miejscu znajdą się niemieccy Żydzi i naziści. Małżeństwo Fabianów zostaje rozdzielone. Ich miłość wystawiona na próbę. Lulu musi znaleźć trzech potencjalnych Anglików, którzy zechcą zaświadczyć o prawości Izaaka, żeby go zwolniono z internowania. Okazuje się to nie tylko trudne, wręcz niemożliwe, chyba, że… właśnie, chyba, że…
Anglicy w większości nie są zainteresowani losem Żydów. Mało tego nie uważają ich za całkiem niewinnych. W ich kraju znaleźli się niemieccy Żydzi. Mogą więc być szpiegami. Nawet jak do Wielkiej Brytanii docierają wiadomości o okrutnym traktowaniu Żydów w Europie nie są zainteresowani, żeby sprawdzić czy to prawda.
A jednak June Murray pracująca jako tłumaczka w Special Operations na wieść o okrutnym traktowaniu Żydów nie może o tym zapomnieć. Postanawia na własną rękę dowiedzieć się ile w tym prawdy. Wbrew przełożonym wyrusza na wyspę Man, aby porozmawiać z internowanymi niemieckimi Żydami. Wiele ryzykuje, a jednak nie waha się.
„Ukryte zamiary” to powieść, która przedstawia nie tylko trudne czasy wojny, ale również problem trudnej miłości, wierności czy też wyborów, których dokonują bohaterowie.
Wreszcie problem odpowiedzialności, winy, kary i zadośćuczynienia w wymiarze człowieczeństwa.
„Ukryte zamiary” Davida Baddiela to książka wybitna, poruszająca, którą czyta się niczym najbardziej zaskakujący thriller.
GORĄCO POLECAM!

GORĄCO POLECAM!

Ciągle trzyma w napięciu, pobudza wyobraźnie. Autor bardzo dobrze przygotował tło historyczne, dzięki czemu losy żydowskiego komunisty i jego żony oraz małej córeczki stają się dla nas w trakcie czytania bardzo bliskie. Zakończenie książki... zaskakujące.

Gorzka opowieść o życiu w trudnych czasach i trudnej miłości. Książka opowiada o losach młodego małżeństwa Żyda i Niemki (praktycznie aryjki). W związku z prześladowaniami żydów uciekają do Wielkiej Brytanii, gdzie w końcu Izaak trafia do obozu dla internowanych, a Lulu zostaje sama z dwuletnią córeczką Rebeką.

Nowy kraj, nowy język i nieufni brytyjczycy, sztywne zasady i propaganda nie wspominająca w ogóle o prawdziwym losie milionów żydów w Europie są przyczyną kolejnych wydarzeń i zmian w relacjach Izaaka i Lulu, jak i ewolucja tych osób, przedwczesne starzenie.

Ostatni rozdział, którego akcja dzieje się w Oświęcimiu w roku 2000, był dla mnie bardzo przykry, ale chyba głównie dlatego, że człowiek nie zastanawia się co się jaki będzie na starość, póki jest młody nie zastanawia się jakich szans nie wykorzystał, jak mógł sobie życie ułożyć.

Nowy kraj, nowy język i nieufni brytyjczycy, sztywne zasady i...

Książka porusza ważny temat historii. II wojna światowa, Żydzi, obozy koncentracyjne, internowanie, zakazy i nakazy dające jasny obraz tego jak żyć.
Pochłania bez reszty, mimo, że sprawy które porusza nie są łatwe, wręcz przeciwnie są bolesne, widać cierpienie fizyczne i psychiczne, rozstania, niepewność, strach i śmierć.
Skłania do refleksji, wzbudza szereg emocji.
Napisana w bardzo dobry sposób, czyta się łatwo i dzięki dobrym opisom czuje się przynależność do przedstawionych miejsc.
Bardzo polecam.

Skłania do refleksji, wzbudza szereg...

• Z wojną w tle
  • Przeczytam 52 książki w 2015r