Przewodnik ksenofoba. Francuzi

The Xenophobes's Guide to The French
Finebooks
2016-01-01
2016-01-01
Francuzi charakter zalety wady przewodnik ksenofob

Okładka książki Historia luksusu Peter McNeil, Giorgio Riello
Historia luksusu Peter McNeil, Giorg...
Okładka książki Trzy po 33 Jerzy Bralczyk, Andrzej Markowski, Jan Miodek
Trzy po 33 Jerzy Bralczyk, And...
Okładka książki Najsztub i Sumińska. O Polsce, strachu i kobietach Piotr Najsztub, Irena A. Stanisławska, Dorota Sumińska
Najsztub i Sum... Piotr Najsztub, Ire...

Autor przewodnika stara się przekonać nas, że Francuzi mają najlepszy styl, najlepszą kulturę, historię, sztukę, literaturę, maniery i wszystko inne co tylko przyjdzie nam do głowy. Przynajmniej w swojej własnej opinii.

Sama książka jest jednak dowodem, że także książki o Francuzach są zwyczajnie najlepsze.

Lekka i żartobliwa książeczka o różnych cechach i przywarach Francuzów. Polecam czytać z przymrużeniem oka.

To moje drugie po Australijczykach spotkanie z serią Przewodnik ksenofoba i ponownie jest lekko, zabawnie, z przymrużeniem oka i bez owijania w bawełnę. Ta miniksiążeczka przybliża nam sylwetkę stereotypowego Martina czy Duranda.

Autorami są pół-Francuz oraz Anglik zakochany we "francuskiej muzyce, winie, przestrzeni i piętnastu odmianach cebuli". Te dwa spojrzenia tworzą komiczny efekt. "Przewodnik..." obfituje we francuskie terminy, nie zawsze są one tłumaczone, dlatego dla przypadkowego czytelnika niezaznajomionego z kulturą kraju mogą czasami sprawiać kłopoty.

Polecam!

Bardzo miło jest poczytać sobie o cudzych wadach. Tym razem w ramach cyklu przewodników ksenofoba sięgnąłem po tomik o Francuzach i znów miałem sporo zabawy. Lekko napisany tekst przybliża cechy charakterystyczne, wady, przywary, zalety, obyczaje, fobie, słowem - wszystko, co tylko naród znad Sekwany i Loary może wokół siebie stworzyć. Warto sięgnąć po książkę, by zrozumieć, że wszystko, co wartościowe, pochodzi z Francji, a reszta to tylko dodatki bez znaczenia. Można też poznać rzeczy wartościowe, jak dobry posiłek czy wino, a także te mniej ważne, jak praca lub polityka.
Dla wszystkich, ale chyba głownie dla miłośników Francji i dla osób pragnących Francję poznać - bardzo polecam.

• Francja
  • 2017