Ścieżka

Amber
2016-10-11
2016-10-11
Andrzej Wojtasik

Książka wpadła mi w oko już dość dawno. Przeleżała chyba dwa lata na wirtualnej liście książek które chcę przeczytać, czy też przesłuchać. Przypadek, pewna refleksja nad życiem codziennym zachęciła mnie do sięgnięcia po tą ksiązkę.

We wstępie książki dowiadujemy się co było motywacją do napisania książki. Współautorka Christine Gross-Loh pisze we wstępie iż kilka lat temu pisząc reportaż dziennikarski spotkała się z dość ciekawym fenomenem na jednym z nowojorskich uniwersytetów iż oprócz zarządzania i informatyki wydłady z filozofii chińskiej cieszyły się wielką popularnością wśród studentów. Próbując zrozumieć ten fenomen sama wzięła udział w wykładzie prowadzonego przez profesora Michaela Puetta w którym brało średnio 800 studentów. Szybko zrozumiała dlaczego wykłady filozofii chińskiej są tak popularne. Stara chińska mądrość jest w stanie tchnąć świeżość w nasze postmodersnistyczne życie, rutynę w której się czujemy zagubieni.

Na wstępie książki autor pisze o dość ciekawym zjawisku. Mianowicie pisze o globalnym rozposzechnianiu się myśli filozoficznej, która miała miejsce ponad dwa tysiące lat temu. Nie tylko dzisiaj dowiadujemy się o najnowszych trendach które pojawiają się i powstają na drugim końcu naszego globu. Już za czasó Sokratesa czy Konfucjusza taka wymiana myśli filozoficznej miała miejsce. Książka z założenia jest głównie poświęcona filozofii chińskiej ale wielokrotnie autor przytacza przykłady gdzie myśli chińska pokrywa się na przykład z Sokratesem. Mnie osobiście nasunęła się refleksja iż chińskie mądrości pokrywają się z innymi uniwersalnymi prądami filozoficznymi czy nawet religiami.

Wiele myśli zawartych jest w tej książce. To co mi najbardziej utkwiło w pamięci to myśli Konfucjusza dotyczące postrzegania rzeczywistości, świdomości wpływu włanych zachowań -- efektu przyczynowo/skutkowego -- na otoczenie oraz innych ludzi, istoty prostych rytuałów i tego jak one kształują naszą rzeczywistość.

Książka mocno dała mi do myślenia. Mocno polecam.

Okładka polskiego wydania książki na pierwszy rzut oka może zniechęcać (te komercyjne hasła),a jednak jest to poważna i wartościowa pozycja. Autor w prosty do zrozumienia sposób podsumowuje przekaz kilku chińskich filozofów sprzed ponad 2000 lat. Szczególnie przydatne w obecnych czasach, gdy - jak się wydaje - zachodnia cywilizacja jest na zakręcie.

Rewolucyjny sposób myślenia o wszystkim!
To jedyna w swoim rodzaju inspirująca, pasjonująca i przekonująca opowieść charyzmatycznego profesora, który zamierza zmienić nasze życie na lepsze. Czy tego dokona, to każdy sam musi odpowiedzieć na to pytanie :)
Jedno jest pewne: jest to rewolucyjny sposób myślenia o wszystkim.
Cytując ze strony wydawnictwa: WIELKIE ZMIANY DOKONUJĄ SIĘ W MAŁYCH SŁOWACH, DROBNYCH GESTACH, ZWYCZAJNYCH CZYNACH I ZACHOWANIACH W CODZIENNOŚCI. TAM, GDZIE TOCZY SIĘ NASZE ŻYCIE.
I to jest prawda zawarta na stronach tej książki.

Rewolucyjny sposób myślenia o wszystkim!
Jedno jest pewne: jest to rewolucyjny sposób myślenia o wszystkim.
Cytując ze strony wydawnictwa: WIELKIE ZMIANY DOKONUJĄ...

Czy ta książka zmieni wasze życie? Tak!
Czyta się jednym tchem! Fascynująca książka - zupełnie pod prąd obiegowym opiniom. Stawia na głowie to, co myślimy, że wiemy: o życiu, o świecie, o nas samych. Daje zupełnie nową receptę na wykorzystanie naszej naturalnej energii i naszych emocji, pokazuje, jak być bliżej innych ludzi. Inspiruje i otwiera oczy i umysł. Wręcz czuje się pasję profesora Puetta przeniesioną z sali wykładowej na te strony. Nic dziwnego, że jego wykłady to hit na Harvardzie. A jego książkę powinien przeczytać każdy.

Czy ta książka zmieni wasze życie? Tak!

Ciekawe przybliżenie filozofii chińskiej i jej najsłynniejszych przedstawicieli oraz praktyczne jej zastosowanie we współczesnym świecie. Książka zachęca do bliższego poznania filozofii Taoizmu oraz kultury Azji.

• Rozwój osobisty
  • Filozofia