Stary sługa

1935-01-01
Promatek Media
literatura piękna
2012-01-01

Do utworów Sienkiewicza nie da się podejść obojętnie. Wizerunek starego, wiernego sługi ukazany przez Sienkiewicza w tym krótkim opowiadaniu wyciśnie łzę z oka każdemu.

To nawet nie 10% „małej trylogii”, ale niestety - najlepsza nowela w jej składzie. W tęsknocie za młodością szlachecką przebrzmiewają (wcale nie tak rzadkie) echa romantyzmu, postać starego Mikołaja ma w sobie wiele ciepła, a gawędziarski styl pięknie kontrastuje z tendencyjną twórczością epoki. Urocza praktyka pisarska, kilka wstępnych iskier rodzącego się talentu. Ale...

• Sienkiewicz
  • Polonistyka
  • Obyczajowe
  • Klasyka
  • Audiobooki
  • ASa

Dodaj cytat z książki Stary sługa