Wysadzony z siodła

Okładka książki Wysadzony z siodła Antoni Sygietyński
Okładka książki Wysadzony z siodła
Antoni Sygietyński Wydawnictwo: Universitas Seria: Klasyka Mniej Znana literatura piękna
Klasyka Mniej Znana
Universitas
2004-01-01
2004-01-01
8324202536

Ciekawy obraz XIX wiecznej Polski. Bez znieczulenia dostajemy zepsuty, kolorowy, ale jednak smutny obrazek.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo tovideo - opinia

Generalnie dość smutna książka, przygnębiający widok tego co działo się z drobną szlachtą około 1890 roku. Ale też można spojrzeć bardziej współcześnie - jako ludzie nie zmieniamy się aż tak bardzo. I teraz znajdą się tacy, którzy wykorzystują naiwność drugich i trudną sytuację. Dobra pozycja, pod warunkiem, że nie jest się akurat w dołku. Wtedy może ten dołek powiększyć.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Czytałam coś o powstaniu styczniowym i pojawiło się hasło "wysadzonego z siodła" na określenie szlachcica, który nie poradził sobie po klęsce narodowowyzwoleńczej. Przypomniało mi się, że kiedyś kupiłam książkę o tym samym tytule i chciałam ją bardzo przeczytać, ale nie wyszło. Szybko więc odnalazłam ją na półce i łyknęłam.

Książka opowiada o szlachcicu-ziemianinie, który na jakiś czas zniknął. Autor nie mówi wprost, co się z nim działo, ale można się domyślać, że powodem były postyczniowe represje. Swój majątek ziemski i córkę (matka/żona wkrótce zmarła) oddał pod opiekę pewnemu prawnikowi, który posiadłość zadłużył i sprzedał bodajże szwagrowi, dziewczynę oddał na nauki, gdzie jednak miejsca nie zagrzała i została aktorką operetkową, profesja, co tu dużo mówić, haniebna. W miarę rozwoju akcji obserwujemy staczanie się głównego bohatera i stopniowe popadanie w alkoholizm.

Warto zaznaczyć, że autor wykazał się bardzo dużym talentem obserwatorskim, w sposób ironiczny pokazuje różne środowiska i obśmiewa zachowania. Chociażby dlatego warto było przeczytać.

Książka opowiada o szlachcicu-ziemianinie, który...

Ciekawie przedstawiona historia trzech głównych bohaterów. Niestety postaci drugoplanowe nie odgrywają większej roli. Całość czyta się przyjemnie i niesamowicie szybko. Pojawiły się ciekawe opisy: moją uwagę zdobył szczególnie opis gabinetu Cieżyńskiego.
Szkoda,że tak mało osób słyszało o tej książce, gdyż jej treść zdecydowanie jest warta poznania.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

na uwagę zasługują opisy bankietów - jedzą dużo fajnych rzeczy. A tak generalnie no to jest jak jest

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Lektura, dzięki której można nabawić się depresji. Ciężkie czasy i trudne losy trudnych bohaterów. Świetnie przedstawione relacje między trzema postaciami: Marią, Cieżyńskim i Załogowskim. Postaci drugoplanowe niestety kuleją, nic nie wnoszą. Poza tym na szczęście czytało się szybko i dobrze.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Szkoda, że tak mało znana, bo całkiem niezła. Książka o zagubieniu w świecie, z którego było się przez jakiś czas odizolowanym, o upadku człowieka, a w zasadzie o wpadaniu ze skrajności w skrajność - od dumnego szlachcica do pijaka gotowego pozbawić się honoru na rzecz łatwego zarobku. Niesztampowo przedstawiony problem uczuć w relacji ojciec-córka. Dużą zaletą jest brak romantycznego wątku romansowego - pojawiają się jedynie elementy nieodwzajemnionego uczucia mężczyzn do pięknej artystki.

• Studia
  • Filologia Polska
  • Studia

Dodaj cytat z książki Wysadzony z siodła