Dzieje życia na Ziemi. Wprowadzenie do paleobiologii

Okładka książki Dzieje życia na Ziemi. Wprowadzenie do paleobiologii Jerzy Dzik
Okładka książki Dzieje życia na Ziemi. Wprowadzenie do paleobiologii
Jerzy Dzik Wydawnictwo: Wydawnictwo Naukowe PWN nauki przyrodnicze (fizyka, chemia, biologia, itd.)
nauki przyrodnicze (fizyka, chemia, biologia, itd.)
Wydawnictwo Naukowe PWN
1997-01-01
1997-01-01
paleontologia paleobiologia ewolucja życie

Ta książka nie została jeszcze oceniona NIE MA JESZCZE DYSKUSJI

Bądź pierwszy - oceń książkę

Bardzo piękna opowieść

Bardzo piękna opowieść

Jest to monumentalna, typowo uniwersytecka pozycja podręcznika do tak szerokiej dziedziny jak historia życia na Ziemi. Ja bym ten tytuł nieco zawęził do historii minionego życia na Ziemi, gdyż książka traktuje tylko o paleontologii, a nie o współczesnej zoologii i botanice. Autor jest utytułowanym polskim naukowcem z nie lada dorobkiem naukowym. Nie dziwię się więc, że zawziął się na tak tytaniczne zadanie jak przedstawienie całego procesu powstania i ewoluowania życia na Ziemi w jednej książce. Jak przystało na praktykującego naukowca, w pierwszych rozdziałach książki dowiadujemy się bardzo dużo na temat nauk pomocniczych dla paleontologii czyli o powstawaniu skamieniałości, jak je mamy klasyfikować i datować. Następnie zostajemy znokautowani bardzo dużą dawką wiedzy na temat pierwotnego życia w okresie paleozoiku, szczególnie środowiska wodnego od czasów eksplozji kambryjskiej sprzed 540 mln lat. Nie sprawdzałem tego, ale prof. Jerzy Dzik musi mieć konika na punkcie paleozoiku, gdyż kiedy dochodzimy do ery mezozoicznej, czyli tej najbardziej spektakularnej i kasowej, opisującej wielkie jaszczury zwane dinozaurami, książka wyraźnie przyspiesza, tak jakby autor niejako z obowiązku i konwencji jaką przyjął, wspominał o tym długim i ciekawym okresie w historii Ziemi. Tak samo postąpił z najbardziej mnie interesującą erą kenozoiczną, zwaną też potocznie erą ssaków. Szybko i zgrabnie przeszedł nad historią radiacji i różnicowania się ssaków po wielkim wymieraniu z końca okresu kredy, aby od razu wprowadzić czytelnika w zagadnienia antropogenezy, czyli powstania i rozwoju hominidów, a finalnie człowieka. Ten ostatni temat zapewne miał pełnić rolę swoistego zwieńczenia wielkiej epopei życia na Ziemi. Nie dajmy się jednak zwieść. Prawa ewolucji działają dalej i życie przybierze jeszcze nie jedną formę, a homo sapiens nie jest żadnym przystankiem końcowym. Aby przebrnąć przez całość tej pozycji trzeba nie lada wytrwałości i wiedzy, aby móc podążać za autorem. Dlatego nie polecam tej książki komuś, kto dopiero zaczyna swoją przygodę z paleontologią, bo może się po prostu zniechęcić i pogubić. Jest to wielka synteza tematu, która pomaga spojrzeć na to zagadnienie powiedzmy całościowo, jednak jak każda synteza wypacza szczegóły i uniwersalizuje tezy, które nie zawsze bronią się w szczegółach. Niemniej jednak ta książka zajmie poczesne miejsce w mojej bibliotece, zapewne często będę do niej zaglądał.

• Nauka
  • Biologia