Zoologia. Różnorodność i pokrewieństwa zwierząt

Okładka książki Zoologia. Różnorodność i pokrewieństwa zwierząt Jerzy Dzik
Okładka książki Zoologia. Różnorodność i pokrewieństwa zwierząt
Jerzy Dzik Wydawnictwo: Wydawnictwa Uniwersytetu Warszawskiego nauki przyrodnicze (fizyka, chemia, biologia, itd.)
nauki przyrodnicze (fizyka, chemia, biologia, itd.)
Wydawnictwa Uniwersytetu Warszawskiego
2015-01-01
2015-01-01
9788323519188

Książka utwierdziła mnie niestety w przekonaniu, że zoologia jest zbyt obszerną dziedziną by podręczniki do niej mogły być pisane przez jedną osobę. Znajdziemy tutaj przegląd najróżniejszych grup organizmów od pierwotniaków na ludzach kończąc. Niestety fragmenty poświęcone poszczególnym grupom są dość lakoniczne, zaś informacje niekedy nieaktualne. Przykładowo skoczogonki sa traktowane jako owady, natomiast w rozdziale o roztaczach nie wspomniano na temat nic o tym, że istnieją spore wątpliwości co monofiletyczności tej grupy.
Jest to dobra książka jeśli ktoś chciałbym zobaczyć dość ogólny zarys ewolucji zwierząt. Jednakże specjaliści z poszczególnych dziedzin mogą sporo ponarzekać przy niej,

Naprawdę obszerna i dobra książka o zoologii i ewolucji. Ilustracje ograniczają się do niewielkich drzew filogenetycznych z rycinami lub zdjęciami przedstawicieli wybranych jednostek taksonomicznych, ale to zdecydowanie wystarcza. Jedynym minusem, jak dla mnie, są niektóre komentarze autora niezwiązane z tematem.
(Dodam jeszcze, że zdecydowanie nie da się tego przeczytać w 4 godziny, zgodnie z tym, co mówi przelicznik lubimyczytać ;) )

(Dodam jeszcze, że zdecydowanie nie da się tego przeczytać w...

Po pierwsze to książka więcej niż bardzo dobra. Po drugie to książka o dużym formacie i z bardzo dużą ilością ilustracji, schematów i diagramów. I po trzecie książka ta traktuje o budowie zwierząt i pierwotniaków, ich różnorodności oraz pokrewieństwach.
Książka rozpoczyna się od przedmowy. Po niej czytelnik znajdzie czternaście rozdziałów. Rozdział pierwszy mówi o drzewie rodowym pierwotniaków, drugi o genezie wielokomórkowców, trzeci o zwierzętach liniejących, czwarty o pajęczakach i skorupiakach, piąty o wijach i owadach, szósty o mięczakach, siódmy jest zatytułowany "Trochofora i pilidium", ósmy traktuje o zwierzętach wtórnoustych, dziewiąty o bezszczękowcach i rybach, dziesiąty o płazach i gadach, jedenasty o ptakach, dwunasty o ssakach pierwotnych, trzynasty o ssakach drapieżnych i kopytnych, czternasty o gryzoniach i naczelnych. Książkę kończy spis źródeł materiału do ilustracji oraz dodatek taksonomiczny.
Około osiemdziesiąt procent tej książki zasługuje na szczere i zasłużone pochwały. Tu i tam można się jednak do czegoś przyczepić. Oceniając efekt końcowy, po jej dokładnym przeczytaniu i przeanalizowaniu, wystawiam ocenę 8/10. Ocena taka powoduje, iż książka godna jest polecenia i zachęcam do jej lektury wszystkie osoby, które interesują się lub wręcz pasjonują zoologią.

• Nauka
  • O zwierzętach