Wikingowie. Wojownicy Północy

2016-10-01
2016-10-01
Katarzyna Skawran
Wikingowie Skandynawia średniowiecze bitwy

Zapraszam na moją recenzje :)

Zapraszam na moją recenzje :)

Pokaż mimo tovideo - opinia

Bardzo fajne kompedium wiedzy na temat wikingów. Autor daje nam analize znalezisk archeologicznych i tekstów źródłowych, mierzy się także z mitami i mówi wprost że chrześcijańskie pozostałości nie są obiektywne co do wikingów. Przyznam, że dla mnie jako osoby nie jakoś dobrze zaznajomionej w temacie było czasem męcząco ze względu na postacie ktorych nie znam etc. Ale książka warta przeczytania i chyba jedyna taka u nas o wojskowości. Nie poleciłbym jej jednak osobie która dopiero zabiera się za temat, a raczej komuś kto ma już coś za sobą, bo laika może ona po prostu znudzić ze względu na ogrom wiedzy i być może chaos dla takiej osoby. Największym minusem jest tu czcionka, zdecydowanie za mała:(

Lektura dla fanatyków historii, dla laika, który chciałby zwiększyć swoją wiedzę w temacie wikingów średnia opcja, odnoszę wrażenie, że za bardzo szczegółowa, dosyć topornie szło mi czytanie.

Dość ciekawa pozycja. Opracowanie wikingów, choć nie najlepsze, to i tak dobre. Wiele się z niej dowiedziałem.

Rewelacyjne kompendium wiedzy na temat wikingów.
Analiza znalezisk archeologicznych i tekstów źródłowych – kronik, sag, poematów – oraz ich interpretacja (chrześcijańskie źródła nie są obiektywne wobec znienawidzonych barbarzyńców),pokazują całą złożoność wikińskiej kultury.

Autor szczegółowo i wyczerpująco omawia zagadnienia związane z codzienną egzystencją wikingów a przede wszystkim – z ich sztuką prowadzenia wojny.
Dowiemy się, jak wyglądała organizacja wojskowa wikingów, jak przebiegało szkolenie wojowników, co składało się na ich ekwipunek, zwłaszcza uzbrojenie, jak planowano bitwy i całe kampanie (i jak je realizowano).
Przeczytamy na temat stosowanych sposobów zaopatrzenia, zapoznamy się z taktyką i metodami walki. Poznamy kwestie związane z budową fortyfikacji oraz ich zdobywaniem.
Posiądziemy wiedzę na temat struktury społecznej i wierzeń wikingów.

A potem wszystko to skonfrontujemy z naszą “wiedzą” wyniesioną z filmów i seriali o wikingach. I westchniemy z politowaniem: “o kur...” ;)

PS. Zwyczajowo przypominam, że ostatni krąg piekła zajmują wydawcy zamieszczający przypisy na końcu książki.
A ten konkretny przypadek ma też inną wadę: wydawca wybrał tak małą czcionkę, że gdyby wybrał jeszcze mniejszą - musiałby w pakiecie z książką sprzedawać lupę do czytania.

Rewelacyjne kompendium wiedzy na temat wikingów.

Bardzo bogaty i kompetentny obraz Europy w epoce wikingów. Mimo niezwykle rzetelnego, naukowego podejścia, czytało mi się świetnie i trudno było o nudę, nawet jeśli napotykałem nagromadzenie profesjonalnych określeń konstrukcyjnych.

Są to jednak zdecydowanie Wikingowie dla zaawansowanych, jeśli czytelnik nie orientuje się dość dobrze w ich historii książka będzie nie do przebrnięcia. Jeśli na tym polu nie będzie problemów to otrzyma znacznie więcej kontekstów kulturalnych, społecznych i politycznych z całej Europy niż można by przypuszczać po tytule i opisie książki.

Nie wykluczam, że gdyby książka była lepiej wydana to ocena byłaby jeszcze wyższa, ale niestety - momentami trudno o przyjemność lektury wyłącznie ze względów wydawniczych.

Pomijając kompromitujące zdjęcia rodem z trzecioligowej literatury fantasy, książka okazała się zaskakująco dobra. Autor przeprowadził kawał dobrej roboty źródłoznawczej, spokojnie weryfikując mity dotyczące wojskowości wikingów. Jak się okazało, nawet "mur tarcz" jest wątpliwy i nie został bezpośrednio poświadczony w źródłach! Jeśli ktoś poszukuje sensacji, to pewnie poczuje się znudzony treścią książki Line'a, ale jej wydanie było strzałem w dziesiątkę, bo do tej pory o sztuce wojennej średniowiecznych Skandynawów nie było u nas nic tak kompetentnie napisanego.

Dużo ciekawostek ze świata wikingów. Jeśli ktoś interesuje się tą tematyką, to jest to pozycja dla niego.

Praca Philipa Line to dosyć szczegółowe, mniemam, że merytorycznie satysfakcjonujące opracowanie, po które śmiało mogą sięgać osoby zainteresowane średniowieczną historią i ówczesną sztuką wojenną. Osobiście jestem średnio zadowolona z lektury, ale zdają sobie w pełni sprawę, że na moje rozczarowanie wpłynęły błędne, jak się okazało, oczekiwania. Wy już możecie uniknąć mojego błędu i sięgnąć po książkę w pełni świadomi, czego ona dotyczy.

Cała opinia:

Bardziej jest książka opis że się tak wyrażę opis techniczny Wikingów niż chronologicznie dzieje mimo godne polecenia

• Historyczne
  • Ebooki