Pokusa czerni

Świat Książki
2016-11-09
2016-11-09
Ewa Westwalewicz-Mogilska
literatura amerykańska małżeństwo niebezpieczeństwo przestępstwo strach thriller trauma ucieczka wspomnienia

Z mroku w mrok

Książkę pochłonęłam w jeden dzień. Nie była jakaś skomplikowana i to chyba mi się w niej podobało. Lubię jak dużo się dzieje w książce, ale pod warunkiem, że dzieje się to szybko i bez zbędnego nudnego opisywania wszystkiego dookoła. Ta książka właśnie taka jest! Wszystko zwięźle i na temat. Super.

Miałem tą książkę od dawna w biblioteczce. Jednak po poprzednim spotkaniem z autorem (Chłopiec w lesie) nie ciągnęło mnie do tej pozycji. Sytuacja z korona-wirusem i zamknięte biblioteki, spowodowała że to czytadło przeczytałem. Kobieta zdradzona przez wszystkich najbliższych musi zniknąć. Pomaga jej w tym były policjant-były więzień. Szału niema, mnie nie wciąga. Moim zdaniem nie musisz tego czytać. Ale musisz odwiedzić stronę 3filmy.com i się zalogować (nick i hasło) masz wtedy dostęp do najlepszych filmów i seriali za darmo. Polecam "Dom z papieru"i "Ozark".

No, oceniłem trochę na wyrost, na 6, bo raczej 5 się należy, ale co mi tam...
Jakaś taka wydumana ta historia, początek jest jeszcze bardzo ciekawy, natomiast im dalej, tym gorzej. Główna bohaterka jakoś tak dziwnie przekształca się w Wonder Woman. Jakoś mi to nie spasiło się...

No, oceniłem trochę na wyrost, na 6, bo raczej 5 się należy, ale co mi tam...

Moje pierwsze i na pewno nie ostatnie spotkanie z tym autorem. Książka bardzo wciągająca, zawierająca dużą ilość zwrotów akcji. Już od pierwszych stron moja wyobraźnia zaczęła działać na najwyższych obrotach.

Jeśli szukacie książki, która pobudzi waszą mroczną stronę, ta książka jest dla was!

Hannah wraz z mężem mają wszystko. Znajomości, pieniądze i duże mieszkanie. Niestety kobieta czuje, że Dallin staje się coraz bardziej obcy. Więcej czasu spędza poza domem, tłumaczy się pracą. Posiada dwa telefony, co wzbudza podejrzenia, nie chce uprawiać seksu mimo, że kobieta pragnie dziecka. Hannah jednak jest pełna nadziei, że sytuacja się poprawi, zwłaszcza, że dochodzi do zbliżenia pomiędzy nimi. Jednak mężczyzna przez sen mówi wstrząsające rzeczy. A później jest już tylko gorzej.. Kobieta od dziecka miała trudne życie, regularnie uczęszcza do terapeutki. Niestety pomocy szuka również w alkoholu.
Hannah przeżyła okropne dzieciństwo. W jej domu dochodziło do przemocy domowej. Ojciec skończył w więzieniu, matka się zapiła, a ona musiała opiekować się siostrą. Teraz odkrywa mroczne oblicze męża, który w dodatku próbował ją zabić. Akcja toczy się bardzo szybko. Poznajemy różne aspekty życia głównych bohaterów. Kobieta miała zostać porwana, jednak udaje jej się uciec. Były policjant pomaga jej zniknąć.

Mroczna przeszłość powraca, by zniszczyć wszelką nadzieję na przyszłość.

Hannah wraz z mężem mają wszystko. Znajomości, pieniądze i duże mieszkanie....

Carter Wilson nigdy nie zawodzi. Tym razem bardzo sprawnie stworzyl miks kryminalu, energicznej przygodowki, z dobrym romansem, zakonczenie do przewidzenia a jednak nieoczywiste. Pomysl swietny, bardzo polecam!

W tej książce nic nie jest jakie jakie się wydaje.
Dobra intryga...tajemnica...rozliczenie z bolesną przeszłością.

W tej książce nic nie jest jakie jakie się wydaje.
Dobra intryga...tajemnica...rozliczenie z bolesną przeszłością.

Coraz bardziej przekonuję się do thrillerów. Ta książka trzyma w napięciu od początku. Początkowo wydawała się dość nudna, prawie nic się nie działo. Drugi rozdział to zdecydowanie mój ulubiony. Do końca byłam przekonana, że Hannah ułoży sobie życie z Blackiem, a tu proszę takie zaskoczenie.

Śmierć Blacka bardzo mnie zasmuciła i żałowałam, że spotkał go taki koniec.

Książkę czytało się bardzo dobrze, pochłonęłam ją w dwa dni.

Śmierć Blacka bardzo mnie zasmuciła i żałowałam, że spotkał go taki...

Rzadko czytam tego rodzaju literaturę i dlatego jestem zdziwiona tym jak bardzo wciągająca była ta książka. Co chwilę coś się działo momentami byłam zdziwiona nowymi rzeczami i sprawami które wychodziły na jaw. Polecam tą pozycję każdemu kto chcę przyjemnie spędzić czas przy dobrej książce.

Pokusa czerni to pierwsza książka przeczytana przez ze mnie, której autorem jest Carter Wilson. Ciekawy opis z tyłu okładki przyciągnął moja uwagę i spowodował chęć przeczytania tej pozycji. Nie wiedziałem czego się spodziewać po niej i czy mnie wciągnie historia. Nieraz zapowiadająca się wspaniale lektura okazuje się tylko dobrym przerywnikiem, ale nie tym razem.
Hannah ma wszystko o czym marzy. Cudownego męża, pieniądze i tylko zaprząta jej uwagę dziecko, które chciałaby mieć. W tę idylliczne z pozoru rzeczywistość wkrada się niepewność spowodowaną przez podejrzenie, że nie wszystko wie o swoim mężu. Z dnia na dzień odsłania się przed nią mroczna strona Dallina i wtedy nie mając wyboru musi uciekać. Z pomocą poznanego byłego policjanta, który zaczyna ją chronić starają się zapewnić bezpieczeństwo i odkryć mroczna tajemnicę oraz skrywane sekrety.
Początek historii nie zapowiada nic z tego, co będziemy mieli do czynienia. Zaczyna się po prostu jak zwykła opowieść obyczajowa. Hannah ze swoim mężem oddalili się od siebie, ale starają się o dziecko, chcąc naprawić swoje relacje, żeby było jak dawniej. Bohaterka posiada wszystko o czym marzy, choć cieniem kładzie się jej przeszłość dotycząca swojej rodzinny. Na tym prawie idealnym obrazie zaczynają się pojawiać rysy i przerażające odkrycie, jakie dokona Hannah zwiastuje niebezpieczeństwo dla jej życia. Szukając potwierdzenia zyskuje pewność, że nie wszystko jest takie proste jak się jej wydawało, a mąż skrywa wiele sekretów. W tym momencie historia skręca w rejony mrocznego thrillera, gdzie główna bohaterka poznaje byłego policjanta i speca od pomagania ludziom w ukrywaniu się. Zaczyna się gra o najwyższą stawkę, jaką jest życie Hannah, która zmuszona zostaje do ucieczki. Początek zapowiadał się, że dostanę historie tylko obyczajową, ale pomyliłem się, bo dostałem thriller obyczajowo - psychologiczny. Trzeba przyznać, że Autor nie odkrywa od razu wszystkich kart tylko skupia się na losach dwójki bohaterów uciekających przed niebezpieczeństwem i pomału dozuje informacje odsłaniając tylko małą część całej opowieści. Czytający nie posiada w ten sposób obrazu całości i jest, co jakiś czas zaskakiwany zwrotami akcji przynoszącymi nowe elementy układanki. Nie jest to tylko powieść, gdzie bohaterowie cały czas uciekają, ale Autor położył nacisk na psychologię i ukazanie mrocznej części tkwiącej w samej bohaterce. Jak jakiś kolec, którego nie można usunąć. Pomału odkrywane sekrety i tajemnice zaczynają się ujawniać. Elementy układanki zaczynają pasować do siebie. Prowadzą do rozwikłania całej misternie skonstruowanej intrygi stworzonej przez Autora.
Bohaterką książki jest Hannah. Dręczona przez demony z przeszłości dotyczące jej rodziny i próbująca poradzić sobie z tym oraz kłopotami w małżeństwie. Załatać przepaść jaka powstała pomiędzy nią, a mężem. Poradzić sobie z zaistniałą sytuacją, gdzie Dallin wydaje jej się obcy i zarazem skrywający niebezpieczne tajemnice. Ona sama z osoby nie radzącej sobie w zaistniałej sytuacji, działającej lekkomyślnie przeistacza się w postać silną, pragnącą dowiedzieć się i ukarać winnych oraz odpowiedzialną. Kiedyś nie potrafiąca nikogo skrzywdzić przekracza pewną granicę i nie cofnie się przed niczym w drodze do celu. Taka przemiana zachodzi pod wpływem przeżyć, gdzie nagromadzona złość pcha ją do wymierzenia zemsty. Jako postać została nakreślona wspaniale pod względem psychologicznym i posiada własne cechy charakteru. Jeżeli chodzi o zachowanie nie często mnie irytowało, ale jednak w pierwszej części historii, bo działała irracjonalnie niż spodziewałem się. Jakby sobie nie zdawała sprawy z niebezpieczeństwa.
Kolejnym bohaterem jest Black, który jest specem od ukrywania osób. Razem z Hannah próbuje dociec prawdy i zarazem ochronić ją przed niebezpieczeństwem. Jego postać jest wyrazista i dobrze skonstruowana pod względem psychologicznym.
Czarne charaktery pojawiające się w książce wypadają świetnie, ale jeden zgarnia wszystko. Mroczny, nie cofający się przed niczym i pozbawiony skrupułów. Pozostałe postacie drugoplanowe pojawiają się najczęściej do odegrania pewnej roli w samej historii. Posiadają przyznaje głębie i nie są jednowymiarowe. Postacie stworzone tutaj na potrzeby książki często nie są podzieleni na tych złych i dobrych, bo każdy może mieć coś tutaj na sumieniu i nie ma jednoznacznego takiego podziału. W zależności od zaistniałej sytuacji podejmują decyzje. Jeżeli chodzi o relacje Autor postarał się, aby były interesujące i takie dostałem. W dialogach nieraz pojawiały mi się lekkie zgrzyty w pierwszej części książki podczas czytania, ale później było lepiej. Wypadają po prostu poprawnie.
Akcję książki poprowadzono szybko i nieraz jak trzeba było pomału. W zależności od potrzeby. Znajdziemy tutaj pościgi, strzelaniny i oczywiście psychologiczny wątek dotyczący bohaterki. Sama historia została skonstruowana w taki sposób, aby czytający nie odgadł wszystkiego za wcześnie. Nieraz to, co uważałem za zbieg okoliczności okazało się tylko małym elementem całej zagadki, który w kontekście całości nabierał sensu. Takie momenty może nie zdarzały się często, ale były. Nie zabrakło wątku romansowego, lecz został przesunięty na dalszy plan względem głównej historii. Pod koniec książki poznajemy odpowiedzi na niektóre pytania i dopiero w finale wszystko się wyjaśnia. Autor położył nacisk na psychologiczny aspekt historii. Dzięki temu poznajemy myśli, rozważania, obawy i obserwujemy zmianę osobowości głównej bohaterki. Skupiając się na tym Autor ukazuje również mrok czający się w głębi, który czyha tylko, aby się ujawnić. Tutaj paliwem jest złość i przeżycia z przeszłości bohaterki. W retrospekcjach poznajemy dzieje Hannah, która opowiada o swoim dzieciństwie i o swoim małżeństwie. Oprócz tego dostajemy porządnie napisaną powieść sensacyjną. Książka po pierwszych rozdziałach zaczyna coraz bardziej wciągać i staje się intrygująca.
Nie spodziewałem się tak dobrego thrillera i nie zawiodłem się. Historia wciągnęła mnie od samego początku w zagmatwaną opowieść, gdzie nie wszystko jest takie, jakie się zdaje. Pomimo pewnych niuansów dostałem ciekawą książkę z interesującymi bohaterami. Trzymającą w napięciu od samego początku, pełną zwrotów akcji i mroczną z tragedią w tle. Jestem zadowolony z lektury i nie żałuje czasu spędzonego na czytaniu. Napisana został językiem nieskomplikowanym i zarazem realistycznym. Wystarczy wspomnieć na przykład o sytuacji w lesie, lecz więcej nie zdradzę, żeby nie psuć lektury. Po przeczytaniu Pokusy czerni przyszedł mi na myśl inny pisarz Dean Koontz mający na swoim koncie wiele podobnych książek. Widać tutaj, że Carter Wilson idzie podobną drogą tworząc niezwykłe historie, mroczne z naciskiem na psychologie. Na pewno sięgnę po inną powieść Autora jeśli dostanę jakąś lub wydadzą nowszą. Pokusą czerni udowodnił, że warto się nim zainteresować i chętnie przeczytam coś innego za jakiś czas.

Książkę dla miłośników thrillerów i powieści obyczajowych.
Polecam.

Hannah ma...

Na półkach: , , , , , ,

Całość czyta się szybko i dużymi emocjami. Jest to dość dobry thriller. Wciągający. Są tu sceny chwytające za serce, ale i drastyczne.
Polecam z czystym sumieniem!!!

Hannah Parks i jej mąż Dallin starają się o dziecko, które ma poskładać ich małżeństwo. Jednak kobieta czuję, że mąż się od niej oddala. Jest dziwny i wydaję się jej, iż ma przed nią jakąś straszną tajemnicę. Hannah zaczyna się go bać i nie czuję się przy nim bezpieczna. Po ataku męża na nią postanawia od niego odejść. Sytuacja zmusza ją do ucieczki i szukania pomocy....

• Kryminał
  • Biblioteka domowa
  • KATEGORIA...🐈 Literatura współczesna
  • Egzemplarz recenzencki :-) Świat Książki
  • ☆ Literatura zagraniczna

Dodaj cytat z książki Pokusa czerni