Wszystkie jesteście niewierne! Piekło kobiet w Afganistanie

Okładka książki Wszystkie jesteście niewierne! Piekło kobiet w Afganistanie Rita Cristofari, John Follain, Zoja
Okładka książki Wszystkie jesteście niewierne! Piekło kobiet w Afganistanie
Rita CristofariJohn Follain Wydawnictwo: Świat Książki biografia, autobiografia, pamiętnik
Zoya's Story. An Afghan Woman's Battle for Freedom
Świat Książki
2003-01-01
2003-01-01
8373119523
Jan Kabat

Wszystkie jest... Rita Cristofari, Jo...

Książka przerażająca, bo mówi o prawdziwych wydarzeniach. "Piekło" jest o tyle mało trafnym określeniem, że osoby przeżywające dramat w Afganistanie niczym nie zawiniły, tylko znalazły się w złym miejscu i złym czasie. Przedstawiona historia daje do myślenia, skłania do refleksji nad tym, jak trudne życie prowadzą osoby zamieszkujące kraje opanowane przez drastyczne reżimy.

Bardzo dobra pozycja. Swietnie oddaje nastroje panujące wśród afgańskich kobiet. Dla nas nie do pojęcia, jak ciężkie życie zgotowała im władza mudżahedinów a później talibów. Książka w niezwykły sposób pokazuje cierpienie obywatelek Afganistanu. Zoja opowiada o klaustrofobicznym więzieniu burki, świście talibskiego bata, łzach matek, które tracą swoje ukochane dzieci, o absurdalnych aspektach życia pod rządami religijnych fundamentalistów.

Książka, która mną wstrząsnęła wiadomo każdy słyszał o wojnie w Afganistanie, ale książka daje obraz prawdziwego piekła jakie potrafi wyrządzić człowiek drugiemu człowiekowi...

Książka bardzo dobra, zwłaszcza biorąc pod uwagę trudną tematykę. Historia kobiety, prawie mojej rówieśniczki, wychowywanej najpierw w Afganistanie pod okupacją radziecką, następnie po panowaniem jeszcze gorszych mudżahedinów, a następnie - o ile to możliwe- jeszcze gorszych talibów. Dwóm ostatnim frakcjom władzę, jak zapewne większość wie, zapewniło wsparcie USA. Akcję tego reportażu kończy atak na WTC.
Książka pokazuje, jak strasznie urodzić się w takim kraju. Na świecie nawet nie mówi się o ludobójstwie dokonywanym na różnych plemionach, np. Hazarów. Trudno Europejczykowi wyobrazić sobie życie w XXI wieku w w kraju, gdzie ludzi zabija się dla zabawy w wymyślny sposób, gdzie dzieci bawią się odciętymi kończynami, gdzie zakazany jest śmiech na ulicy, muzyka, filmy, wolność słowa, jakiekolwiek oznaki życia i radości, gdzie panuje terror, bezkarność, bo do władzy dostali się ludzie bez sumień, zwyczajnie źli i opętani swoją chorą ideologią. Na przestrzeni lat, o których opowiada Zoja, widać degradację kraju z możliwie rozwiniętego do takiego z epoki kamienia, jak sama to nazwała. Smutny wyłania się z jej opisu obraz, gdzie żyjące niegdyś miasto ze sklepami, uczelniami, szpitalami, przemieniło się jedynie w martwe skorupy po tych wszystkich miejscach. Obraz ten pokazuje, jak bardzo można zniszczyć kraj i naród.
Tym bardziej podziw budzi sama Zoja i jej rodzice, którzy angażowali się w działalność RAW-y, organizacji tak naprawdę niepolitycznej, która na względzie miała prawa kobiet i to żeby w ich własnych domach i na ulicach nie działa się im krzywda. Ogromny podziw budzi praca włożona w edukację kobiet i dziewczynek, walka z analfabetyzmem, oraz szeroko pojęta pomoc, przy jednoczesnym ryzyku jakie groziło członkiniom organizacji. Ciekawa jestem, gdzie jest i co aktualnie porabia Zoja. Czy żyje?

Każdy słyszał o wojnie w Afganistanie i o zbrodniach talibów, ale dopiero czytając tą książkę dotarł do mnie ogrom bestialstwa tych ludzi. Opisy zbrodni na kobietach i dzieciach sprawiają że ksiażka jest lekturą dla osób o naprawdę mocnych nerwach. Straszna, absolutnie trzeba ją przeczytać

Kiedy brałam do ręki „Wszystkie jesteście niewierne”, zasugerowana tytułem pomyślałam sobie, że książka niewiele nowe wniesie do mojej wiedzy i przekonań. I początek taki właśnie był, po prostu średnio ciekawa, mało oryginalna historia rodziny muzułmańskiej. Ale gdzieś w połowie stwierdziłam, że jednak książka wnosi i to bardzo dużo nowej, przerażającej treści. Do tego dobrze napisana, zmusza czytelnika do przewracania kolejnych stron, z drugiej strony wiedza tu zapisana paraliżuje. Opowiada nie tylko o losach kobiet afgańskich, ale zahacza o historię kraju, wiadomości o obozach dla uchodźców. Czuję trochę niedosyt, bo temat jest dużo obszerniejszy, chciałabym wiedzieć więcej, niestety, książeczka ma około 150 stron, co stanowczo nie wyczerpuje tematu.

Książka naprawdę dobra, porusza bardzo istotny problem jakim jest piekło kobiet w krajach arabskich. Jak dla mnie każdy powinien ją przeczytać żeby wiedzieć co się dzieje na świecie. W dzisiejszych wiadomościach naprawdę mało się o tym mówi.

Tego typu książki czytam, żeby poznać kulturę krajów, do których dotarcie jest trudne z różnych powodów.

Tego typu książki budzą we mnie grozę i bunt, ale i nadzieję, że walka garstki kobiet na świecie w końcu pomoże milion zniewolonych, zastraszonych, poniewieranych.

Nie oceniam ich nigdy pod względem literackim. Traktuję je jako głos o losie kobiet, dzieci żyjących gdzieś daleko od nas, w świecie, który jest dla mnie trudny do zrozumienia i do zaakceptowania.

Mam nadzieję, że nadejdzie taki dzień, w którym afgańskie kobiety będą mogły żyć tak jak chcą, a nie tak jak ktoś im każe.

Kolejna książka jaką przeczytałam o państwie arabskim, polecam ze względu na watek organizacji RAWA, z która wcześniej się nie spotkałam.
Historia wielkiego patriotyzmu i walki o przetrwanie i godność kobiet w świecie, w którym nie są traktowane lepiej od zwierząt.

Nieszczęsny kraj - Afganistan. Poza chorymi z nienawiści fanatykami żyją tam, czy raczej chcieliby by żyć normalni ludzie ze zwykłymi ludzkimi potrzebami i marzeniami. I nie wiadomo co gorsze: wróg zewnętrzny z misją pacyfikacyjną czy rodzimi zdziczali mudżahedini albo talibowie. Książka napisana trochę "kulawo" ale warto przeczytać, żeby choć trochę zrozumieć, jak tam jest.

• Literatura faktu
  • Arabsko - muzułmańsko - afrykańskie