Filozofia Kaizen. Małymi krokami ku doskonałości

Sensus
2016-10-13
2016-10-13
Kaizen Filozofia Kaizen samodoskonalenie

Okładka książki Pokonać strach. Jak zapanować nad emocjami i odzyskać kontrolę nad życiem Michelle Gifford, Robert Maurer
Ocena 5,8
Pokonać strach... Michelle Gifford, R...

Warto przeczytać, aby nauczyć się w codziennym życiu osobistym i zawodowym, małymi krokami dążyć do celu. Kroki siedmiomilowe są przerażające i odstraszające, a małe kroczki i małe zmiany nie powodują blokady mózgu i chęci ucieczki. Tak więc wyrzućmy buty siedmiomilowe i małymi krokami do celu :)

Rewelacja! Bardzo podoba mi się ta filozofia.

Rewelacja! Bardzo podoba mi się ta filozofia.

Wiele jest pozycji o metodzie małych kroków, zarówno z użyciem nazwy "kaizen", jak i bez niej. Na chybił trafił zdecydowałam się na tę i teraz nie wiem, czy problem tkwi w metodzie, we mnie, czy w autorze.

Stawiałabym jednak na autora. Maurer jest typowym irytującym coachem. Wykłada na uniwersytecie medycznym i ma tytuł doktora, ale nie udało mi się dotrzeć do bardziej szczegółowych informacji o jego wykształceniu. Jak na wykładowcę wygląda to okropnie słabo - żadnych odnośników do badań naukowych, wszystko to dowody anegdotyczne. Jedną z pierwszych konkretnych informacji, jaką serwuje nam książka, jest teoria mózgu gadziego. Kaizen ma nam pomóc ujarzmić pierwotne instynkty pochodzące z tego obszaru mózgu. Tyle tylko, że ta teoria jest fałszywa! Ja wiem, że to są początki lat 2000, ale wątpliwości co do niej pojawiły się dużo wcześniej. Dopiero coaching lat 90 rozdmuchał tę teorię, i jak widać autor-doktor-coach nigdy nie pofatygował się, by to sprawdzić.

Książkę otwiera cytat z matki Teresy, tak więc od początku można się domyślać, że będzie to pozycja moralnie wątpliwa. Poczynając od wyrzucania jedzenia jako metody na dietę (zamiast np. przygotowywania odrobinę mniejszych porcji), aż po wtrącanie się w kompetencje psychologa. Co najmniej dwa razy autor podaje przykłady osób, którym odradził terapię, bo ta byłaby za długa, a jego klienci potrzebują rozwiązania "na już". Tak więc proponuje metodę, w której... zmiana trwa miesiącami, albo i latami. W takim razie terapię możnaby prowadzić przynajmniej równolegle, ale według autora lepsze są sesje coachingowe. Najgorsze, że zamiast terapii proponuje też jak najszybsze znalezienie partnera, bo to rozwiąże wszystkie problemy samotnej klientki. W ogóle podejście autora do związków jest dosyć smutne. Traktuje je on jak biznes, dla którego należy ułożyć idealny plan. Trzeba zmienić wszystko (dietę, ubiór, odwiedzane miejsca) i wszędzie koncentrować się tylko na obsesyjnym szukaniu mężczyzny. Ja osobiście nie chciałabym, by znalezienie partnera na całe życie było z mojej lub jego strony aktem desperacji.

Skoro już mowa o biznesie - jest to główne zainteresowanie autora - to jest to zawsze ze strony Maurera pochwała korporacji. Abstrahując od przykładów działań dużych firm jako czegoś, co można zastosować w codziennym życiu, autor dąży do wiecznej produktywności ukrytej pod płaszczykiem dbania o swój stan psychiczny. Wśród jego rozwiązań dla firm jest zamienianie ich praktycznie w drugi dom, gdzie wszyscy są dla siebie bliscy i sympatyczni. Dobra atmosfera w pracy oczywiście jest ważna, ale nie powinno się zamieniać korporacji w rodzinę, bo kompletnie zaburza to work-life balance.

Najbardziej rozbawił mnie przykład sympatycznej korporacji, która miesiącami (!) nie była w stanie zmusić swojego pracownika do wypełnienia obowiązku służbowego, więc zatrudniła pana coacha do rozwiązania problemu. Jeszcze raz: firma zapłaciła konsultantowi za to, żeby przekonał pracownika do pracy, bo ten nie miał po prostu ochoty na napisanie raportu. Dzięki tej historyjce mam trochę nadziei, że przynajmniej niektóre z osób, których losy są przytaczane w książce, są wymyślone.

Miernikiem powodzenia wypełnionego przez autora zadania jest otrzymywanie przez niego kartek świątecznych od byłych podopiecznych. Przy czym kiedy o tym wspomina, pisze że otrzymywał je "przez kilka lat". Aż chciałoby się zapytać: dlaczego nie otrzymuje ich nadal? Niestety autor nigdy nie zadał sobie trudu skontaktowania z byłymi klientami i zapytania, co u nich; jak jego metody sprawdziły się na dłuższą metę (nie kilka czy kilkanaście miesięcy, ale kilkanaście lat). Albo obawiał się o wyniki takiego eksperymentu, albo mu się nie chciało, albo te osoby nigdy nie istniały.

Podsumowując: sama metoda - w porządku, ta książka - niekoniecznie.

Bardzo dobra, zwięzła i konkretna książeczka. Dobrze wyjaśnia o co chodzi w metodzie, jak wprowadzić ją w życie, jak myśleć w sposób kaizen. Przykłady dobrze ilustrują działania w praktyce. Bez lania wody, krótko i na temat.

Filozofia Kaizen do tej chwili nie była mi całkowicie znana. Książka w doskonały sposób wprowadza w tematykę "małych kroków". Napisana w sposób przejrzysty, zrozumiałym językiem, poparta wieloma przykładami. Do mnie ta filozofia bardzo trafiła, od dzisiaj wprowadzam w życie, wierzę, że z dobrym efektem. Książka zostaje w mojej domowej biblioteczce, by była pod ręką w potrzebnych chwilach.

O kaizen, czyli metodzie małych kroków, usłyszałam kiedyś na pewnych warsztatach, teraz udało mi się zgłębić ten temat a na przyszłość na pewno będę miała na uwadze realizując różne cele.

Książka przedstawia skuteczne metody "robienia małych kroków", czyli tworzenia nowych nawyków bądź pozbywania się tych niechcianych. Aby je efektywnie wykorzystać w swoim życiu z pewnością potrzebna będzie motywacja i zdecydowane kroki w działaniu, bo jak wiemy tylko w wyniku połączenia praktyki i teorii otrzymamy upragnione rezultaty :)

Must read :) najlepiej na okrągło

Must read :) najlepiej na okrągło

Nawet najdłuższa podróż zaczyna się od jednego kroku.

Pragniesz udoskonalić swoje życie, ale każda zmiana cię paraliżuje? Nie masz siły ani czasu, by zadbać o polepszenie jakości własnych dni? Masz serce przepełnione marzeniami, lecz coś nie pozwala ci w pełni ich zrealizować? Najwyższa pora poznać potęgę drobnych kroczków.
Ta książka nauczy cię, jak:
samodzielnie korzystać z mechanizmów działania kaizen,
nastawić się wobec innowacji w taki sposób, by nie ulec strachowi,
uczynić swoje życie bardziej efektywnym, zarówno w domu, jak i w pracy,
polubić zmiany.

Nawet najdłuższa podróż zaczyna się od jednego kroku.

Ta książka nauczy cię, jak:
samodzielnie...

Na półkach: , , , ,

Przyjemna i lekka w odbiorze książka. Bardzo szybko się ją czyta. Autor zwraca uwagę na zalety korzystania ze strategii małych kroków. Pokazuje, jak efektywne mogą być odpowiednie myśli i czynności, które z pozoru wydają się błahe i bez znaczenia. Przywołanych jest przy tym sporo historii innych ludzi, którym autor pomagał podczas swojej kariery. Ogółem książka warta polecenia. Można wyciągnąć z niej ciekawe wnioski i przemyśleć, jak sami podchodzimy do planowania działań czy wyrabiania nawyków.

Robert Maurer Filozofia Kaizen. Jak mały krok może zmienić Twoje życie Zobacz więcej
Robert Maurer Filozofia Kaizen. Jak mały krok może zmienić twoje życie Zobacz więcej