Zacznij kochać dizajn. Jak kolekcjonować polską sztukę użytkową

Okładka książki Zacznij kochać dizajn. Jak kolekcjonować polską sztukę użytkową Beata Bochińska
Okładka książki Zacznij kochać dizajn. Jak kolekcjonować polską sztukę użytkową
Beata Bochińska Wydawnictwo: Marginesy poradniki
poradniki
Marginesy
2016-10-12
2016-10-12
dizajn polski sztuka użytkowa design polska

Okładka książki Eryka i Jan Drostowie. Polskie Projekty Polscy Projektanci. Katalog wystawy (Gdynia) Barbara Banaś, Beata Bochińska, Marta Borowska-Tryczak, Olga Drenda, Katarzyna Jasiołek
Eryka i Jan Dr... Barbara Banaś, Beat...
Okładka książki Design Management Zarządzanie wzornictwem Beata Bochińska, Jerzy Ginalski
Design Managem... Beata Bochińska, Je...

Graty po babci

Po lekturze wciąż czuję niedosyt, ale w zupełności rozumiem, jaki był zamysł autorki w tworzeniu tej pozycji. Na pewno jest to jedna z książek, którą warto dodać do biblioteczki, jeżeli design interesuje nas choć trochę!

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Na początku zawsze jest zauroczenie, niezrozumiały zrazu impuls, jakże często niewytłumaczalny racjonalnie zbieg czegoś. Chodzi oczywiście o »zainteresowanie się« lub »okazję«, lub po prostu »przypadek«, ślepy »traf«, czy co tam jeszcze prowadzące do odmiennego stanu świadomości nazywanego kolekcjonerstwem. I niewątpliwie takim odmiennym stanem jest zadziwiająca eskalacja zainteresowania przedmiotami będącymi materialnymi świadkami okresu świetności polskiego wzornictwa użytkowego.

Ta książka nie jest encyklopedią, dokumentacją techniczną, wszechwiednym poradnikiem/przewodnikiem. Nie uczy kolekcjonerstwa. Nie jest to też podręcznik kolekcjonera dla opornych. To książka zachęcająca do hodowania w sobie tego, co już wyrosło na podatnej glebie, albo też niewiele do tego wyklucia się brakuje. Jak szukać, jak ogarniać swoje ogniste zapędy kolekcjonowania, jak oceniać przedmioty naszego pożądania. Jak cenić jakość ponad wszystko i jak ważne zbieraniu przedmiotów są detale i szczegóły.

To książka, która pomaga w przejściu w kolekcjonowaniu od okresu burzy i naporu przez romantyzm do pozytywistycznego umiłowania pospołu estetyki, formy i wartości użytecznych.

No, cóż ... czy ta książka/poradnik jest wystarczająca do tego, aby pokochać dizajn? Być może tak, choć wydaje mi się, że mimo wszystko wymaga to pewnego (wrodzonego lub nabytego) poczucia estetyki i przynajmniej minimalnego interesowania się sztuką; czy wyrobi w nas to coś, co zrobi z nas kolekcjonerów, czy pozostaniemy tylko zwykłymi "zbieraczami"? Na pewno po tej lekturze nie staniemy się kolekcjonerami z krwi i kości, bo to wymaga wieloletniego doświadczenia, umiejętności wertowania katalogów, archiwów wzornictwa, wiedzy, której nie zdobędziemy po przeczytaniu tej pozycji. Przekona się o tym każdy, kto zagłębi się w jej treść, bo autorka wprost o tym pisze. Kolekcjonowanie to sztuka, to bardzo szeroka wiedza, zdobywana przez lata, to prawdziwa pasja, wymagająca intuicji, łutu szczęścia i przede wszystkim pieniędzy. Ale zawsze, chcąc czymś ciekawym wzbogacić czy ozdobić nasze mieszkanie, będziemy posiadać choć minimalne pojęcie, co jest tego warte, a co nie.

Ale mimo tych osobistych zastrzeżeń, przyznać muszę, iż książka zawiera wiele interesujących informacji, dotyczących historii polskiego wzornictwa przemysłowego, w której to dziedzinie Polska stała się światową marką. Ciekawe zdjęcia, ciekawe opowieści o polskich "wzornikach", o kultowych projektach, ikonach dizajnu. Czy jednak to wszystko pozwoli mi z masy różnych rzeczy użytkowych czy typowo dekoracyjnych, zalewających rynek, wyłuskać TO COŚ, co okaże się dizajnerską perełką? Mam wątpliwości ...

Pozycja zdecydowanie dla początkujących kolekcjonerów, jako laik nie nastawiony na kolekcjonerstwo lecz po prostu lubiący "ładne przedmioty" i ciekawe formy nie skorzystam z porad zawartych w książce. Mimo wszystko kilka interesujących rzeczy można dla siebie wyciągnąć, obejrzeć ciekawe aranżacje i zdobycze m. in. autorki, poznać nowe nazwiska i internetowe źródła inspiracji. Ciekawa, pięknie wydana, raczej poradnikowa treść z elementami lifestyle, nie wszystkim przypadnie do gustu.

Jestem miłośniczka polskiego designu. Byłam pewna, że ta pozycja poszerzy moja wiedzę (wydawać by się mogło laika),ale tak się nie stało. Wartościowe z książki jest może 10stron. Często potwarzane poglądy dodają książce stron, tylko po co? Przeczytałam, bo to prezent od mamy. Czy polecę komukolwiek, nie.

Lubię remontować stare meble i z tego powodu postanowiłem tę książkę przeczytać. I nie znalazłem w niej nic ciekawego na ten temat. Co więcej zniechęciła mnie też ona do ich kolekcjonowania! Skąd więc taka wysoka ocena? Zwyczajnie, pochłonęła mnie ona bez reszty. Zazdroszczę autorce pasji i tych skoków adrenaliny przy znajdowaniu perełek dizajnu. Czytało mi się bardzo lekko i z wypiekami na twarzy.

Fajna książka, nie tylko dla profesjonalistów. Warto poznać nasz rodzimy design i wzornictwo.

Spodziewałam się czegoś zupełnie innego po tej książce, tytuł jest dość mylący, wedłu mnie powinien brzmieć "Zacznij kolekcjonować design". Książka jest poradnikiem dla początkującego kolekcjonera, aczkolwiek porady w niej zawarte są mało konkretne, myślę, że gdybym miała teraz zacząć tworzyć swoją pierwszą kolekcję to książka ta nie stałaby się moją biblią. Piękne zdjęcia, ciekawe anegdoty, choć myślałam, że będzie ich więcej.

Spodziewałam się czegoś innego. Więcej informacji o tym jak rozpoznać dobry dizajn, jak wypatrzeć te perełki już tutaj, w tej książce. Natomiast książka odsyła mnie w poszukiwania po zapomnianych archiwach i fabrykach. Tyle co się opatrzyłam na ładne zdjęcia. Fajne wstawki z anegdotkami. PS. Zazdroszczę autorce tej meblościanki z okładki ;)

Cóż powiedzieć. Nie kochałam dizajnu wcześniej i zdecydowanie nie kocham go po lekturze tej książki. Mam bardzo mieszane uczucia, bo choć dowiedziałam się kilku interesujących rzeczy (mam na myśli ciekawostki, a nie rzeczywiście przydatną wiedzę),to jednak całość jest bardzo chaotyczna i jak dla mnie nieprzekonująca. Gdybym chciała zacząć kolekcjonowanie, to zdecydowanie wiedza, jaką zdobyłam za sprawą tej lektury, by mi w tym nie pomogła. Mam też wrażenie, że jednym z głównych powodów, dla których powstała książka, było rozreklamowanie kilku stron w sieci, w szczególności miejsca, w którym autorka sprzedaje swoje zbiory. Mam straszny dylemat z oceną. Treść i wrażenia po przeczytaniu oceniam na trzy, ale doceniam bardzo ładne wydanie, zdjęcia, a poza tym... poczułam sympatię do autorki i jej pasji, mimo że nie umiała mnie do tego hobby przekonać.

• Sztuka
  • Design
  • Mam

Dodaj cytat z książki Zacznij kochać dizajn. Jak kolekcjonować polską sztukę użytkową