Graty po babci

swita77 swita77
31.01.2017
Okładka książki Zacznij kochać dizajn. Jak kolekcjonować polską sztukę użytkową Beata Bochińska

Dizajn to taka pożyteczna dziedzina sprawiająca, że przedmioty codziennego użytku dostarczają nam szczególnej przyjemności z obcowania z nimi. Jak bardzo przyjemne to doznania pokazuje czytelnikom Beata Bochińska, zapraszając do fascynującego świata sztuki użytkowej. Jej najnowsza publikacja to swoiste kompendium wiedzy na temat polskiej sztuki użytkowej, przewodnik, album, podróż sentymentalna i poradnik w jednym. Autorka dzieli się swoim kolekcjonerskim (i naukowym) doświadczeniem, a przede wszystkim ogromną pasją i nie mniej imponującymi zbiorami, które przez wiele lat zgromadziła chroniąc cenne, unikatowe czy zwyczajnie ładne wytwory polskiej sztuki użytkowej.

„Zacznij kochać dizajn” to publikacja napisana lekko acz niebanalnie, bez szpikowania tekstu skomplikowanymi naukowymi terminami, za to z wyzierającą z każdej strony pasją i poczuciem humoru. Znajdą w niej coś dla siebie kompletni abnegaci, wytrawni łowcy wysmakowanych bibelotów, rasowi kolekcjonerzy i początkujący poszukiwacze z detektywistycznym zacięciem. Znajdziemy tu przystępnie podane informacje, mnóstwo ciekawostek, porad dotyczących kolekcjonowania, wyceny znalezisk, rozpoznawania wartościowszych okazów i sporo wskazówek jak nie dać się nabić w przysłowiową butelkę. Autorka rzeczowo wyjaśnia, jak radzić sobie w meandrach zbieractwa i jak rozpocząć przygodę z kolekcjonowaniem, by się na przykład nie zagracić (w szale gromadzenia o to nietrudno) a przy okazji nieco nauczyć i może nawet zarobić.

Książkę ilustrują zdjęcia Maxa Zielińskiego i Elizy Dunajskiej oraz fotografie archiwalne. Trzeba przyznać, że duet fotografów ma oko do rewelacyjnych i nietypowych ujęć. Skoncentrowane na detalach przybliżają przedmioty z zaskakującej perspektywy, czyniąc je zachwycającymi dziełami sztuki. Zdjęć jest tyle, że składają się na drugą opowieść o zbiorach autorki. Bo też intrygujące kolekcje Beaty Bochińskiej mogą być powodem zazdrości niejednego zbieracza. Bochińska ocala to kruche narodowe dziedzictwo z zapałem wyszukując, kupując i kolekcjonując vintage design.

Bo dizajn to nie tylko estetyka, dizajn zawsze coś znaczy – twierdzi Bochińska. Choć z jej opowieści najwięcej dowiemy się o szkle, porcelanie czy ceramice, miłośnicy mebli i innych tematów pobocznych acz z designem związanych też nie powinni być rozczarowani. Autorka nie zapomina o – często anonimowych – projektantach tych pięknych przedmiotów, wyjaśnia różne pojęcia i sięga do historii. Równie zajmująco przedstawia losy popularnych, masowych wyrobów co prawdziwych dzieł sztuki. Aż dziwne, że nasz rodzimy design nie został doceniony zagranicą i jest tam szerzej nieznany.

Zajmująca to i staranie wydana książka. A przy tym barwna (tak pod względem językowym, jak i graficznym), z gatunku tych czytanych jednym tchem (niestety, czuję niedosyt i żałuję, że nie jest co najmniej dwa razy dłuższa). Gawędziarski styl, pełne pasji opowieści i próba zainteresowania czytelników dizajnem sprawiają, że mamy ochotę po przeczytaniu ruszyć na drugi koniec Polski i kupować, szperać i kolekcjonować, nawet jeśli miałaby za to grozić rodzinna ekskomunika. Cóż, po tak zachęcającej lekturze nie sposób przejść obojętnie obok szklanych wytworów polskiej myśli użytkowej. I nawet, jeśli kiedyś z tych rupieci śmialiśmy się lub patrzeliśmy na nie z pobłażaniem, to dzięki Beacie Bochińskiej do zakochania jeden krok i krótka droga do zostania kolekcjonerem. W końcu obcowanie z ładnymi przedmiotami to przecież sama przyjemność.

Magdalena Świtała