Błękitna tożsamość cz.1

Kaliny
2016-01-01
2016-01-01
Daisy von Pless belle epoque Książ Pszczyna księżna Daisy

Pierwszy raz zetknęłam się z historią Daisy, więc w książce tej odkrywałam jej losy i nie mam z czym porównać tej wiedzy.
Po kilku dość słabych powieściach, które ostatnio czytałam, ta zaskoczyła mnie bardzo pozytywnie. Nie spodziewałam się, że biograficzną powieść można napisać w tak ciekawy sposób. Wielkie gratulacje dla Autora za wielki talent!
Książka mnie zaciekawiła, niecierpliwie czekam, by poznać dalsze losy księżnej. Mam już swoje pierwsze odczucia po lekturze. Z pewnością jest to ... smutek. Z młodej, pełnej marzeń o miłości i księciu z bajki dziewczyny Daisy staje się powoli osobą, która kalkuluje co wolno, co wypada, a chciałaby się rzucić nawet w miłość zakazaną, byle jej zaznać. Zaprzecza w ten sposób swoim młodzieńczym ideałom. Mam nadzieję, że w kolejnej części lepiej ją poznam i, być może, zrozumię choć trochę.

Książka mnie...

Każdy, kto kiedyś przekroczył próg Zamku Książ doskonale wie kim jest tajemnicza, błękitnokrwista Daisy. To oczywiście Maria Teresa Oliwia Hochberg von Pless - angielska arystokratka, którą poznajemy już we wczesnych latach dzieciństwa. Dziewczynka od zawsze marzy o życiu jak z bajki - o wielkiej miłości, oczywiście, o przystojnym księciu i serii przeciwności losu, przez które dwoje zakochanych musi przejść, by żyć długo i szczęśliwie. Co jednak, jeśli marzenia spełniają się w sposób zbyt dosłowny. Daisy bowiem, będąc nastolatką, zakochuje się w Georgu Cooperze, który wykorzystuje jej lekkomyślność, by igrać z niezwykle piękną matką dziewczyny - Patsy. Gdy jednak ta brutalnie odrzuca jego zaloty i zabrania córce spotykania się z nim, zainteresowanie arystokracji przyciąga nowa postać w towarzystwie - Jan Henryk von Hochberg. Mężczyzna traktowany jest nieco przedmiotowo, jak każda dobra partia, która umożliwia rodzinom wydanie córki w dobre i zamożne ręce. To nie przeszkadza Patsy, która już tworzy plan, jak wydać za mąż swoją najstarszą córkę. Możecie się domyślić, że jak każde przedsięwzięcie tej niezwykłej matrony i ten zamysł kończy się sukcesem. W ten sposób ta młodziutka, piękna Daisy wychodzi za mąż i staje się hrabiną Hochberg. Czy jednak podobne losy faktycznie były jej pisane? Czy pisana była jej świetlana przyszłość i prawdziwe szczęście?

Książka Ravicza jest przykładem na to, że historia jak zwykle pisze najlepsze scenariusze. Okrucieństwo dziewiętnastowiecznej codzienności dotyka do głębi. Z jednej strony każdy z nas chciałby pozwolić sobie na słodką bezczynność w pełnym luksusie, z drugiej jednak gęsia skórka wychodzi na ramiona każdemu, kto miałby wziąć ślub z rozsądku, z osobą której nie kocha, a która po krótkim czasie okazuje się nawet w niewielkim stopniu niewarta naszego zaufania. Jedno jest pewne - lektura tej sfabularyzowanej biografii sprawiła, że historia Daisy zaciekawiła mnie jeszcze bardziej, niż ten skrawek opowiedziany przez przewodnika w muzeum zamku. Zamierzam w niedalekiej przyszłości sięgnąć po oryginalne pamiętniki tej wyjątkowej księżnej w nadziei na poznanie jej dalszych losów. To wspaniałe połączyć poznawanie nowych miejsc z zagłębieniem się w historię mieszkańców. Nareszcie puste meble zza muzealnej witryny nabrały życia.

Autor, który, jak po krótkich poszukiwaniach się okazało, jest dramaturgiem prowadzi przyjemną opowieść o losach wysoko urodzonej, angielskiej damy. Jego język nie jest zbyt perlisty, mimo zachowania manier XIX wieku, dzięki czemu lektura płynie lekko i łatwo się w niej zanurzyć. Mam nadzieję, że w niedługim czasie pojawi się druga cześć "Błękitnej tożsamości", ale do tego czasu polecam Wam pierwszy tom. Zapewniam, ze nie zostaniecie przegnieceni historycznymi faktami, ani datami, a zamiast tego oczaruje Was po prostu historia pewnej zagubionej w obcym świecie dziewczyny, która w dość okrutny sposób dowiaduje się, że życie bynajmniej bajką nie jest.

Uwielbiam książki z historią w tle. Dolny Śląsk nieustannie mnie zaskakuje, Książ -niezmiennie zachwyca.
Będąc w Kudowie-Zdrój , na deptaku, zobaczyłam wystawione książki , w tym Błękitną tożsamość. Przy stojaku stał autor - Nie zawiedzie się Pani -powiedział gdy wahałam się czy kupić sfabularyzowaną historię Pani na Książu czy sięgnąć po napisane przez nią samą dzienniki.
Przekonała mnie determinacja autora - prawdopodobnie sam wydaje swoje książki i -jak sama tego doświadczyłam- sam sprzedaje.
A szkoda ,że książką nie ma marketingu , nie jest szerzej znana bo Pan Zbigniew ma dobre, lekkie pióro a historia Daisy von Pless w jego wydaniu jest świetną, przyjemną lekturą.
Z niecierpliwością będę czekała na następny tom . Polecam

Historia życia Daisy von Pless. Niejednokrotnie zwiedzając zamek w Książu słyszałam od przewodnika o losach księżnej dlatego fajnie poznać jej losy w wersji trochę sfabularyzowanej. To dopiero I część ale zdecydowanie sięgnę po kolejne.
Polecam

Polecam

POLECAM!!! Jest to książka o Deisy von Pless o ostatniej księżnej zamku Książ. Dzięki tej książce odwiedziłam zamek, by poczuć klimat i miejsce w, którym żyła
Deisy, by po spacerować po alejkach ogrodu po, którym przechadzała się Księżna. Autor dzięki tej książce z lekkością przenosi w tamte czasy. Czytając tą książkę czuje się jak pochłania ciekawość co zrobi Deisy, jak zachowa się w danych okolicznościach, czy podda się stereotypom panującym w tamtych czasach...
Żeby się dowiedzieć należy przeczytać.
Czekam na kolejną część

Widać, że książka pisana jest na kilka tomów. Część pierwsza wprowadza w epokę i zawiązuje dramat. Sporo ciekawych szczegółów z życia księżnej Daisy von Pless. Czyta się z uczuciem lekkość, trochę jak baśń.

Daisy von Pless czaruje swoim wdziękiem i charyzmą. Nadaje nowych barw swojemu otoczeniu, przyprawiając o rumieniec poznających ją ludzi. Nic się nie dzieje bez powodu.
Książka ma jakąś lekkość w sobie. Bardzo zręczne pióro :-) Polecam

Książka ma jakąś lekkość w sobie. Bardzo zręczne pióro :-) Polecam

Okładka taka sobie, ale treść zajmująca :)

Okładka taka sobie, ale treść zajmująca :)

Dla wielbicieli Daisy - lektura na wieczór jak znalazł. Lekka i przyjemna.

Dla wielbicieli Daisy - lektura na wieczór jak znalazł. Lekka i przyjemna.

Nie pozostaje mi nic innego jak tylko podziękować autorowi za tę książkę. Cenne źródło informacji. Przystępny język.
Bardzo przyjemna lektura.

Bardzo przyjemna lektura.