Słowik

Świat Książki
2016-01-01
2016-01-01
Barbara Górecka
Paryż wojna II wojna światowa Francja siostry konspiracja niebezpieczeństwo odwaga okupacja szantaż
Inne

Fantastyczna książka, żadna dawno tak mnie nie zainteresowała i nie wciągnęła, nie mogłam doczekać się wertowania kolejnych stron. Końcówka bardzo emocjonująca i wzruszająca. Przeplata różne wątki: wojny, miłości, cierpienia, poświęcenia, próby charakteru i wytrzymałości. Jedna z lepszych książek w tej tematyce obok Tatuażysty z Auschwitz.

"Słowik" to nie tylko wzruszająca, ale i piękna opowieść, która wciąga od pierwszej strony. Autorka mistrzowsko ukazuje siłę ludzkiego charakteru w obliczu trudnych czasów i pokazuje, że nawet w najciemniejszych chwilach jest miejsce na odwagę i miłość.

Moja żona mówi: Kochanie, zrobisz mi masaż?? Odpowiadam... za chwilę, jeszcze kilka stron książki przeczytam... Tylko tyle mam do powiedzenia na temat tej książki... :))))

Książkę czyta się jednym tchem. Za to daję 10 gwiazdek, jednak muszę się przyczepić. Jak dla mnie w powieści było parę nie trzymających się kupy sytuacji. Np.czytamy o wielkim głodzie, który dotknął Francuzów za okupacji i posiłkach na które składał się czerstwy chleb i np. kawalek sera, po czym dalej czytam, że Vianne wysłała mężowi paczkę z żywnością...halo? a skąd ta żywność do paczki? Poza tym kwestia Becka- trudno uwierzyć, że człowiek, który bądź co bądź, był przyzwoity, skończył w ten sposób. Te niedociągnięcia, a było ich znacznie więcej, trochę psują całościowe wrażenie, ale ogólnie dla mnie ta powieść jest jedną z lepszych, jakie czytałam.

Piękna i bardzo wzruszające książka♥️

Piękna i bardzo wzruszające książka♥️

Ta książka pozostanie w mojej pamięci na bardzo długo. Jedna z lepszych powieści, jakie czytałam.

Piękna książka

Piękna książka

Ta książka chwyta za serce. Jest rewelacyjna.

Ta książka chwyta za serce. Jest rewelacyjna.

"Słowik" to powieść, która cieszy się dużą popularnością, jednakże moje wrażenia nie były równie entuzjastyczne. Nie mam szczęścia do historii wojennych, zwłaszcza tych, które poruszają temat obozów zagłady.

Książka przedstawia historię dwóch sióstr, których życie zostaje naznaczone przez II wojnę światową. Bohaterki wydają się być nadmiernie schematyczne. Vianne reprezentuje typ kruchej i poświęcającej się kobiety, która stara się przetrwać wojnę w zaciszu domowym, podczas gdy Isabelle to buntownicza dusza, gotowa ryzykować życiem dla walki z okupantem. Autorka porusza tematykę wojny, ale robi to w sposób wysoce instrumentalny, skupiając się raczej na romantycznym aspekcie, niż na realiach życia w czasie konfliktu. Książka od początku jest bardzo ckliwa i przerysowana, ale końcówka to dopiero wyciskacz łez, za co akurat można docenić Hannah. Mnie jednak lektura "Słowika" bardzo zawiodła.

Piękna, wzruszająca i dająca dużo do myślenia w kontekście dzisiejszych czasów.

Piękna, wzruszająca i dająca dużo do myślenia w kontekście dzisiejszych czasów.