Dom kobiet

Jej Portret
Rebis
2003-01-01
2003-01-01

Specyficzna książka przedstawiająca zawiłe relacje dwóch silnych kobiet. Choć momentami zaskoczyła mnie negatywnie, ogólnie warto przeczytać.

relacja matki i córki. Trudna. Myślę, że książka nie dla wszystkich.

relacja matki i córki. Trudna. Myślę, że książka nie dla wszystkich.

Pierwsze strony to przede wszystkim zastanawianie się czy czegoś ważnego mi umknęło? Bo nie mogłam na początku zrozumieć o czym to w ogóle jest. Ciężko zrozumieć jakie relacje wiążą bohaterów. Jednak po głębszej analizie historia okazuje się ciekawa, bohaterowie mają złożoną osobowość.

Mroczna, interesująca, nawet wciągająca opowieść o skomplikowanych relacjach między kobietami.

O niewielu książkach na moim blogu piszę źle. Wynika to z mojego podejścia, o którym już kiedyś pisałam – jak książka mi się nie podoba, szkoda mi na nią czasu – nie czytam. Za jakiś czas jest druga szansa, ale jeśli nadal mnie nie pociąga/odrzuca/nudzi – odkładam i nie wracam. Dom kobiet Lynn Freed to dziwna książka, niespójna i przepełniona szaleństwem. Ale do końca wierzyłam, że znajdzie się jakieś sensowne wytłumaczenie, a sama książka jest niedługa, więc postanowiłam dokończyć…

Dom kobiet to opowieść o kilku różnych kobietach. Głównymi bohaterkami są Natalia (matka, niespełniona śpiewaczka operowa, doświadczona obozem koncentracyjnym w trakcie wojny) i Theodora (córka, nastolatka). Obok nich pojawiają się także inne, jak Maude (stosunkowo najnormalniejsza postać w książce, służąca),Vi (także śpiewaczka, zrujnowana przez męża hazardzistę),niewidoma kobieta i kilka innych.

Długo sądziłam, że to książka o szaleństwie matki i zaborczej miłości do córki. Biorąc pod uwagę obóz i samotność – szaleństwo nie jest bezpodstawne. Miłość do córki i nienawiść do mężczyzn wypaczają jej stosunek do świata, a także dziwacznie kształtują Theodorę. Niemniej jednak nagromadzenie różnych wątków, przy równoczesnym zaplątaniu tego na zasadzie jakiejś telenoweli (przemieszanie dzieci, żon, kuzynów, kochanków, przy równoczesnej wewnętrznej akceptacji dla całości…) sprawia, że całość jest zupełnie niewiarygodna. Rozumiem, że szaleństwo matki przenosi się na córkę, ale z drugiej strony jej podejście do świata jest co najmniej dziwne, a podejmowane decyzje – niczym nieuzasadnione – gdyby w ten sam, choćby dziwny, sposób traktowała wszystkich mężczyzn – byłoby to klarowne. Ale Thea ma różne podejście do męża, a różne do innego, przypadkowego mężczyzny.

Zastanawiam się jakie było założenie Autorki – książka o szaleństwie, które poprzez swoje działania matka przekazuje córce? Jeśli tak, to jest to całkiem przyzwoity szkic, acz do dopracowania. A może totalnie zepsute życie bogatych (i białych – niekoniecznie jako jedna grupa) w Afryce, w II połowie XX wieku? Chyba nie, choć sporo tu takich kwestii. A może coś jeszcze innego, czego nie wykryłam?

Ogólnie – nie polecam. Jest wiele innych książek o tajemnicach i szaleństwie, które wciągają, czasem przerażają, czasem budzą wzruszenie, bądź żal, ale są wewnętrznie spójne i przemyślane. Niestety, Dom kobiet taki nie jest, a w pewnym momencie bohaterki – miast współczucia, zaczynają drażnić.

(http://swiatksiazek.wordpress.com/2012/06/15/dom-kobiet-lynn-freed/)

Ta ksiazka pocholnela mnie do reszty od pierwszej strony. Wrecz mnie zachipnotyzowala, czytalam ja dwa razy, jesr rewelacyjna! Ale kazdy ma swoj gust...

nie czuję problemu, o którym książka traktuje, myślałam że się wciągnę bardziej, ale poddałam się pod koniec :(

• Moi mali książęta :)
  • Przeczytane 2012
  • :-),:-),:-)
  • Książki z odzysku- Niechciane - Odratowane
  • BOOK * Na półce * To See

Dodaj cytat z książki Dom kobiet