Krótka historia prawie wszystkiego

Okładka książki Krótka historia prawie wszystkiego
Bill Bryson Wydawnictwo: Zysk i S-ka popularnonaukowa
604 str. 10 godz. 4 min.
Kategoria:
popularnonaukowa
Tytuł oryginału:
A short history of nearly everything
Wydawnictwo:
Zysk i S-ka
Data wydania:
2016-08-22
Data 1. wyd. pol.:
2006-01-01
Data 1. wydania:
2006-06-01
Liczba stron:
604
Czas czytania
10 godz. 4 min.
Język:
polski
ISBN:
9788365521279
Tłumacz:
Jacek Bieroń
Tagi:
nauka fizyka astronomia wszechświat

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
8,2 / 10
2401 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
598
590

Na półkach: ,

Stephen Hawking nadał swojemu dziełu – wydanemu w Wielkiej Brytanii w 1988 roku – tytuł "Krótka historia czasu", który stał się bestsellerem; moja opinia https://lubimyczytac.pl/ksiazka/275903/krotka-historia-czasu/opinia/5427854...
Taki sukces chciał skopiować Ken Wilber nazywając łudząco podobnie swoją książkę – wydaną w Stanach Zjednoczonych w 1996 roku – "Krótka historia wszystkiego"; moja opinia https://lubimyczytac.pl/ksiazka/40323/krotka-historia-wszystkiego/opinia/54...
Pomyślałem, że Bill Bryson poszedł śladem Kena Wilbera dając tytuł "Krótka historia prawie wszystkiego" – wydając książkę na północnoamerykańskim rynku w 2003 roku.

W moje ręce – zupełnie przypadkowo – zamiast wydania papierowego trafił świeżutki audiobook z 2020 roku, który został nagrany wyraźnie i głośno, w dobrej jakości, z mocnym głosem, że taka forma nawet przez chwilę mi się spodobała. Rewelacyjnie dobrany lektor – będący aktorem: Krzysztof Plewako-Szczerbiński – który zdecydowanie miał ku temu czytaniu predyspozycje. Jednak znacznie bardziej – z dużym przekonaniem – wolałem książkę w tradycyjnej wersji papierowej; nie zaplanowałem w najbliższym czasie wypożyczać z bibliotek żadnych audiobooków.

Nie przypasowało mi "amerykańskie" poczucie humoru autora, chociaż w jego zamyśle miało to powodować wrażenie, że książka była ciekawsza. Zapewne nie chciał, aby była nużąca podczas prezentowania informacji naukowych z takich dziedzin jak fizyka, kosmologia, historia, geologia, chemia, biologia, medycyna. Obrazowo przedstawiał zjawiska, różne badania fizyczne, podawał proste egzemplifikacje. Umieścił wzbudzające zainteresowanie przypisy. Przygotował ogromną ilość nazwisk naukowców i niemało biografii. Pośród jednej z wielu dygresji został wspomniany Aldous Huxley, angielski pisarz znany szczególnie z antyutopijnej powieści "Nowy wspaniały świat", który w ogóle wzorce swoich bohaterów czerpał podczas obserwacji ówczesnych mu naukowców u których miał okazję gościć, a pisząc bardzo często posługiwał się ironią, więc cechy jego bohaterów nie były zbyt pozytywne – właśnie te sytuacje Bill Bryson tu przybliżył.

Książka wydana 17 lat temu, ale zawarła informacje, które okazały się przydatne na okres tegorocznej epidemii i przez to niesamowicie ciekawe. W 1918 roku pojawiła się na całym świecie grypa hiszpanka. W Stanach Zjednoczonych wprowadzono "lockdown" gospodarki i życia społecznego (podobnie uczyniono w 2020 roku), więc ludzie mieli obowiązek chodzić w maskach – te wszelkie zabiegi nic nie pomogły, ludzie nadal masowo umierali, a liczby ofiar były przerażające. Przykładowo 80 procent żołnierzy amerykańskich znajdujących się na froncie europejskim zmarło w wyniku hiszpanki, a nie w trakcie bitwy. Nasunęło mi się pytanie: Jaką ochotę do walki mieli ci co przeżyli? Pierwsza wojna światowa zakończyła się w 1918 roku. Czy rządzący naszym krajem potrafią wyciągnąć odpowiednie wnioski z historii, żeby nie doprowadzać społeczeństwa do biedy i głodu z powodu nietrafionych decyzji?

Stephen Hawking nadał swojemu dziełu – wydanemu w Wielkiej Brytanii w 1988 roku – tytuł "Krótka historia czasu", który stał się bestsellerem; moja opinia https://lubimyczytac.pl/ksiazka/275903/krotka-historia-czasu/opinia/5427854...
Taki sukces chciał skopiować Ken Wilber nazywając łudząco podobnie swoją książkę – wydaną w Stanach Zjednoczonych w 1996 roku –...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    5 666
  • Przeczytane
    2 927
  • Posiadam
    722
  • Teraz czytam
    307
  • Ulubione
    156
  • Popularnonaukowe
    81
  • Chcę w prezencie
    65
  • 2019
    25
  • Nauka
    24
  • Audiobook
    18

Cytaty

Więcej
Bill Bryson Krótka historia prawie wszystkiego Zobacz więcej
Bill Bryson Krótka historia prawie wszystkiego Zobacz więcej
Bill Bryson Krótka historia prawie wszystkiego Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także

Ciekawostki historyczne