Małżeństwo jakiego zawsze chcieliście

Okładka książki Małżeństwo jakiego zawsze chcieliście Gary Chapman
Okładka książki Małżeństwo jakiego zawsze chcieliście
Gary Chapman Wydawnictwo: Esprit literatura obyczajowa, romans
Esprit
2016-08-12
2016-08-12
małżeństwo związki psychologia romans

Kolejna pozycja autora „5 języków miłości”. Niestety, tak jak „Pory roku w małżeństwie” zaskoczyły mnie pozytywnie, „Małżeństwo jakiego zawsze chcieliście” nie ujęła mnie za serce. Zacznę od plusów, a są nimi poruszone w książce tematy – często zapomniane w okresie narzeczeństwa, sprawiające dużo problemów po ślubie. Jakie to zagadnienia? Podejmowanie decyzji, rodzice i teściowie, finanse, podział obowiązków domowych.
W kwestii minusów… Książka może stać się zarówno iskierką do ciekawych rozmów, jak też sporo namieszać w postrzeganiu życia we dwoje. Różnice te wynikają głównie z protestanckiego podejścia autora - mniej zauważalnego w dotychczas przeczytanych przeze mnie publikacjach (np. „5 językach miłości”). Tutaj jest ich bardzo dużo – od samodzielnej interpretacji Pisma świętego i wyznania grzechów poza sakramentem spowiedzi przez „oparte na Słowie Bożym” zasady równego traktowania rodziców i teściów po nauczanie o seksualności (i antykoncepcji) sprzeczne z nauczaniem Kościoła Katolickiego. Jeśli ma się na uwadze wszystkie te niuanse (oraz to, że dobre rady nie zawsze nadają się dla wszystkich),można z lektury wyciągnąć dobro. Czytelniczą decyzję pozostawiam Tobie. ;)

Wmawia ludziom że gwałt jest ok. Namawia do zmuszania się do seksu dla dobra małżeństwa. Patologia!!!

Recenzja również na: http://bookparadisebynatalia.blogspot.com/

Jesteście osobami wierzącymi?
Jak myślicie, czym jest małżeństwo? Czy to tylko związek mężczyzny i kobiety?
Potrzebna do tego jest miłość?

"Najpotężniejszym celem małżeństwa jest zjednoczenie dwóch osób najgłębiej, jak to tylko możliwe."

Małżeństwo to nie tylko związek fizyczny. Jest to całkowita jedność dwóch osób - intelektualna, społeczna, duchowa, uczuciowa,fizyczna.
Towarzyszyło ludzkości od zarania dziejów.
We współczesnym świecie wiele osób uważa, że jest ono niepotrzebne, bo po co? Przecież sex, miłość, dzieci, wspólny dom można mieć bez małżeństwa.
Owszem, można, jednak prawdziwa miłość powinna być za pieczętowana przez ślub.
Wiele osób myśli, że jak wezmą ślub, to da on im jedność.  Jednak tak nie jest "To tak, jakby związać za ogon dwa koty i przewiesić je przez płot. Będą związane, ale do jedności im brakuje."

Gary Chapman pokazuje nam prawdziwe małżeństwo, niezbędne czynniki, bez których nie może powstać.
Książka daje do myślenia.
Mimo tego, że mam zaledwie 18-lat, nie mam męża, a i nawet partnera świetnie bawiłam się z książką.
Napisana jest lekkim językiem, dzięki któremu bardzo szybko się ją czyta.
Jeśli ktoś mi powie, że to książka nie dla niego, zrozumiem. Jednak nie dlatego, że jest o związku, a powiązana jest z religią chrześcijańską. Nie każdy jest wierzący, a tym bardziej praktykujący. Wielu z was zapewne wyznaje inną wiarę i w pełni to szanuje.
Jednak każdy, kto jest chrześcijaninem, uważa, że w jego związku nie jest do końca idealnie, czegoś brakuje, powinien sięgnąć po tę książkę.

Autor opisuje wszystko z własnego doświadczenia małżeńskiego i z pracy. Kiedy przychodzą do niego pary z problemami, on im pomaga naprawić związek.
Uważa, ze każdy jest do naprawienia, wystarczą tylko chęci i odpowiednie podejście.
Dzięki niej dowiecie się jak:
- rozwiązać konflikt w małżeństwie
- pozbyć się problemu, przez który ciągle się kłócicie
W dużej mierzę ludzie nie dogadują się przez swoją dumę, zbyt wysokie ego. Jedni nie widzą swoich błędów, a drudzy nie przyznają się. Obrażamy się o błahe sprawy, przez które wyrasta wielki mur, który ciężko zburzyć. Kluczem do jego pokonania jest ignorowanie drobnych błędów i przyznanie do swoich win.

Wydaje mi się, że jeśli książka byłaby poradnikiem, w którym nie ma wzmianki o Bogu, więcej osób chętnie by po nią sięgnęło. Mi osobiście to nie przeszkadzało. Jako osoba wierząca chętnie ją przeczytałam w ciągu dwóch godzin, a i wzbogaciłam swoją wiedzę na przyszłość.

"Nie znam ludzi, którzy wzięli ślub po to, aby się wzajemnie uszczęśliwiać. Większość z nas chciałaby mieć kochającego, wspierającego i rozumiejącego małżonka. Jestem przekonany, że najszybszy sposób, aby tak się stało, to samemu być kochającym, wspierającym i rozumiejącym małżonkiem."

Recenzja również na: http://bookparadisebynatalia.blogspot.com/

Jesteście osobami wierzącymi?
Jak myślicie, czym jest małżeństwo? Czy to tylko związek mężczyzny i kobiety?
Potrzebna do tego jest miłość?

Małżeństwo to nie tylko związek fizyczny. Jest to całkowita jedność...

Dzień dobry Moi Kochani!

Różne książki przewijają mi się przez dłonie. Gdy pewnego dnia zauważyłam ofertę dla blogerów, stwierdziłam, że się zgłoszę. Tak się potoczyło, że otrzymałam od Wydawnictwa egzemplarz książki, do której podeszłam z nutą sceptycyzmu. Raz, że nie skierowany bezpośrednio dla mojego stanu, a poza tym do tego jeszcze mi daleko. Ale lubię wyzwania więc podjęłam się i tego. Ciekawi, co było tym wyzwaniem?

Gary Chapman – pastor, specjalista w zakresie związków, miłości. Autor wielu poradników, w które zaczytują się ludzie. Podejmuje on w swoich książkach tematy takie jak: rodzina, małżeństwo, narzeczeństwo czy pozycje dla singli. Sprzedaż „5 języków miłości” sprzedała się w pięciu milionach egzemplarzy, została również przetłumaczona na 36 języków.

Gary Chapman – Małżeństwo jakiego zawsze chcieliście

Autor w tej lekturze daje pewnego rodzaju wskazówki dla małżeństw, które mają jakieś problemy, lub po prostu dla osób, które chcą żyć w jeszcze lepszym związku niż obecnie. Podejmuje się tematów takich jak: miłość, umiejętność słuchania, podział ról, wspólne podejmowanie decyzji, seks, rozwiązywanie konfliktów czy planowanie domowego budżetu.

Podeszłam do tej lektury dosyć sceptycznie, ponieważ miałam już raz do czynienia z podobnym poradnikiem, tylko z tą różnicą, że jego autorem jest przezabawny Mark Gungor. Bałam się, że książka będzie wypisz wymaluj praktycznie o tym samym. I wiecie, że się nie myliłam. Podejmują się tych samych tematów, inaczej o nich mówią, jednak wniosek jest prawie taki sam. Uważam, że Mark dodając szczypty humoru, chociaż nawet więcej niż szczypty, idealnie stworzył klimat, a tutaj tego mi brakowało. Niestety będzie to pewnego rodzaju porównanie. Niczym mnie Pan Gary nie urzekł. Brakowało mi tego luzackiego stylu, jak u Gungora. Wydawało mi się, że jestem sobie na Sali wykładowej, a nikt się nie odzywa, nawet stara się nie oddychać, by nie przeszkodzić w wykładzie naszego nauczyciela – tak właśnie się czułam czytając ten egzemplarz.

Natomiast gdzieś tam zostałam pozytywnie zaskoczona, a mianowicie, że po każdym rozdziale są pogrubione punkty, które są też podsumowaniem całego danego działu i radami, jak wykorzystać to w swoim małżeństwie. Pozytywnym zaskoczeniem było też na trafienie na fragment I Listu do Koryntian, którego uwielbiam. Mówi on o miłości i raczej na pewno go kojarzycie. Jak mnie pamięć nie myli był on wspomniany w książce Nicholasa Sparksa, Jesienna miłość. Ewentualnie w filmie, bo też go oglądałam. Fajnie wyglądało tez pogrubione zdanie, jako najważniejsze na całej stronicy, lecz nie pojawiało się to często, ale miłe to również zaskoczenie.

Nie jestem mężatką więc stąd też może moja niska ocena, bo to nie poradnik dla mnie. Mimo iż gdzieś tam w głowie kiełkuje myśl, że kiedyś będzie pięknie ubrany kościół, biała suknia i ten jedyny, jak na razie to nie możliwe. Chociaż te tematy, które omówił w lekturze autor są wcześniej spotykane niż dopiero w małżeństwie. Będąc sama już w czteroletnim związku, zauważyłam, że wiele spraw pokrywa się z tym, jak wygląda małżeństwo. Może nie kontrolujemy swojego wzajemnego budżetu, ale podejmowanie decyzji, umiejętność słuchania, czy rozwiązywania konfliktów towarzyszy nam to cały czas.

"Miłość cierpliwa jest, łaskawa jest. Miłość nie zazdrości, nie szuka poklasku, nie unosi się pychą; nie dopuszcza się bezwstydu, nie szuka swego, nie unosi się gniewem, nie pamięta złego; nie cieszy się z niesprawiedliwości lecz współweseli się z prawdą."

Fajnie czyta się to, co autor nam podaje wyłożone na tacy, jednak każdy inny pastor będzie mówił to samo, tylko w innych słowach, inaczej wszystko ubierze. Dlatego mam to doświadczenie i niestety jak na moje oko, pastor Gary nie jest pastorem Markiem. Gungor sprawił, że czytając to często się śmialiśmy. A tutaj wszystko było sztywne. Nie twierdzę, żeby po nią nie sięgać, bo jest zła, czy może niedopracowana bo to nie prawda, ale po prostu raz lubimy kogoś bardziej, kogoś mniej i tutaj zdecydowanie polecam Marka Gungora w pierwszej kolejności.

Nie ma związków idealnych, o czym chyba byliście w stanie nie raz się przekonać. Nie ma związku bez kłótni, one musza być, bo jeszcze bardziej zespalają w jedność dwoje bliskich sobie ludzi. Nie możesz też wymagać, a nic z siebie nie dawać. To transakcja wiązana. Wychodząc za mąż, czy żeniąc się bierzesz drugą osobę taką, jaka jest. Z zaletami, z wadami, z nawykami czy uzależnieniami. Bierzesz ją całą, a nie to, co chcesz.

Uważam, że Gary Chapman w swojej książce sprawnie opisał sytuacje, a każdy rozdział był dopracowany. Szkoda, że był sztywny, nie dał z siebie nieco humoru tworząc już od razu luźniejszy klimat, ale nie było tak źle. Myślę, że ten poradnik śmiało może kupić para, która lada moment stanie na ślubnym kobiercu, czy też w Urzędzie Stanu Cywilnego, czy para z kilkuletnim małżeńskim stażem. Ona będzie odpowiednia i dla jednych i dla drugich. Jednak dla osób wolnych, które są w związku lub nie, które myślą o swoim ślubie bądź też nie – wstrzymałabym się. To jest po prostu życie. Samo życie.

Za egzemplarz dziękuję Wydawnictwu Esprit

Dzień dobry Moi Kochani!

Na książkę czekałam z wielką ekscytacją. Miałam wrażenie, że rozwiąże ona moje problemy. Przynajmniej te w kwestii męsko-damskiej. Jak bardzo się pomyliłam… o, ile ja szanuję słowo pisane, zwłaszcza przez tak znaną osobistość jak Gary Chapman, o tyle mój mąż po lekturze jednego rozdziału stwierdził, że to jakieś głupoty.

Doszłam do wniosku, że jak ktoś nie chce się zmienić, to się nie zmieni. Jednak Chapman uświadomił mi, że czasem warto wyciągać rękę do drugiej osoby, pomimo, że wcześniej próbowaliśmy już tego setki razy. Należy rozmawiać, nawet jeśli nasz partner zamyka się w sobie.

Przed ślubem wszystko wydaje się idealne. Idealizujemy naszego partnera. Nie widzimy wad, gdyż po spędzonych wspólnie chwilach wracamy do swojego życia. A w momencie, gdy dzielimy jedno mieszkanie i mamy dzieci, na wierzch wypływają liczne niedociągnięcia. Gubi nas rutyna i własna nieomylność. O małżeństwo musimy dbać, starać się i walczyć każdego dnia. Nie możemy odpuścić żadnej jego sfery, czy to intelektualnej, społecnzej czy seksualnej.

Autor „Małżeństwo jakiego zawsze chcieliście” zwraca naszą uwagę na najważniejsze aspekty małżeństwa. Między innymi mówi o wspólnym podejmowaniu decyzji, podziale ról czy dzieleniu obowiązków. Wcześniej nie przyszło mi do głowy, że można z góry ustalić, kto co będzie robić – a, tym bardziej, że taki system działa najlepiej. Każdy z rozdziałów kończy się małym testem. Chapman zadaje nam pytania dotyczące naszego małżeństwa. Dzięki tym małym podpowiedziom można spojrzeć na swoje życie z dystansu.

Książka jest przesiąknięta religią. Pełno w niej cytatów z Pisma Świętego. Może to przeszkadzać osobom mało religijnym, jednak warto w się w nią wczytać. Można się wiele nauczyć. Małżeństwo jest pracą, w którą trzeba włożyć wiele miłości i zrozumienia. Przede wszystkim warto uzmysłowić sobie własne wady i z nimi stoczyć batalię, za nim zaczniemy obwiniać o nasze błędy swoją drugą połowę.

Na koniec piękna definicja miłości - „Miłość ma sześć liter, cztery spółgłoski, dwie samogłoski oraz dwoje głupców, jego i ją”.

Doszłam do wniosku, że jak ktoś nie chce się...

Gary Chapman jest pastorem, mówcą i autorem poczytnych książek. Zajmuje się tematyką rodzinną, małżeńską oraz związaną z narzeczeństwem. Został zaproszony przez rząd w Singapurze, by przeprowadzić seminaria małżeńskie na tamtym terenie, a NATO wystosowało do niego specjalne zaproszenie, by przemawiał do wojska NATO w Niemczech. Wykładał w Anglii, Afryce, Arabii Saudyjskiej, Turcji, Meksyku i Hong Kongu. Sprzedaż książki "5 języków miłości" w ponad 5 milionach egzemplarzy pozwoliła na przyznanie mu nagrodyPlatinum Book przez stowarzyszenie Evangelical Publisher. Pozycja ta została przetłumaczona na 36 języków. Napisał jeszcze 27 innych książek i wydał 5 wideo serii. Imponujące, prawda? Jestem pod ogromnym wrażeniem.

Po książkę „Małżeństwo jakiego zawsze chcieliście” sięgnęłam z czystej ciekawości. Jestem mężatką i nie mam problemów małżeńskich, ale stwierdziłam, że może dowiem się czegoś nowego od eksperta. Przed ślubem wydaje się, że nasza druga połówka to ideał, więc dlaczego po zawarciu związku nagle zmieniamy zdanie na „Nie mogę na niego/na nią patrzeć.” Jak do tego dochodzi? Czy to z powodu rutyny? Codziennego życia, z którym nie dajemy rady? Kiedy mija okres pierwszego zauroczenia wchodzimy w prawdziwe życie z drugim człowiekiem, a nie moim ideałem bez skazy. Wady i zalety dopiero wtedy wychodzą na światło dzienne. I nagle okazuje się, że coś jest nie tak, coś nam doskwiera. Miłość zostaje zepchnięta na drugi plan, a żal i pretensje powodują, że zaczynamy się od siebie oddalać.

I tu z pomocą spieszy dr Gary Chapman, który skupia uwagę na najważniejszych aspektach małżeństwa (miłość, seks, umiejętność słuchania, podział ról, wspólne podejmowanie decyzji, seks, rozwiązywanie konfliktów, planowanie domowego budżetu). Bardzo spodobała mi się ta publikacja. Autor przytacza prawdziwe historie, dzięki którym możemy się przekonać, że nie tylko my mamy problemy. Poza tym po każdym rozdziale znajdują się pytania, które pomogą nam spojrzeć na związek z pewnego dystansu.

Po lekturze nasunęła mi się jedna, prosta refleksja. Nie ma związków idealnych. Bo tyle ile włożysz do walizki, tyle z niej wyciągniesz. Bo bycie w związku to ciężka praca. Najważniejsza jest umiejętność rozmawiania. Jeśli zaczniecie mówić to, co Wam leży na duszy to odnajdziecie harmonię w związku. Wystarczy chcieć, a ta książka może pomóc Wam przełamać się i wypracować nowe metody, dzięki którym poprawicie swoje małżeństwo. A ja osobiście na pewno sięgnę po inne książki Chapmana.

Ciekawa pozycja, aczkolwiek nie tego się spodziewałam po "5 językach miłości". Jestem chrześcijanką, ale nawet dla mnie było zbyt dużo odwołań do Biblii.

• Love
  • Przeczytane w 2018
  • With a message/Thought-provoking ♥
  • Psychologia
  • 92-R03-0508

Dodaj cytat z książki Małżeństwo jakiego zawsze chcieliście