Centuria. Sto krótkich powieści rzek

Giorgio Manganelli Wydawnictwo: Państwowy Instytut Wydawniczy Seria: Proza Światowa literatura piękna
Centuria: cento piccoli romanzi fiume
Data 1. wydania:
1995-01-01
Halina Kralowa
Państwowy Instytut Wydawniczy
literatura włoska mężczyzna odmiana losu opowiadania poszukiwanie sensu życia poszukiwanie szczęścia poszukiwanie własnej tożsamości samotność uczucie
Centuria: cento piccoli romanzi fiume
literatura piękna
Halina Kralowa
Proza Światowa

Okładka książki Literatura na Świecie nr 7-8/2019 [576-577] Maurice Blanchot, Giorgio Manganelli, Michele Mari, Redakcja pisma Literatura na Świecie
8,0
Literatura na ... Maurice Blanchot, G...
Okładka książki Literatura na Świecie nr 1-2/1994 (270-271) Ivo Andrić, Italo Calvino, Fred D'Aguiar, Raul Grisolia, Ewa Kuryluk, Giorgio Manganelli, Alecia McKenzie, Michael Ondaatje, Pier Paolo Pasolini, Caryl Phillips, Biserka Rajčić, Redakcja pisma Literatura na Świecie, Namba Roy, Leonardo Sciascia, Stevan Tontić, Derek Walcott
0,0
Literatura na ... Ivo Andrić, Italo C...

Oficjalne recenzje i

Spojrzenie w otchłań

[ 10 ] Link do recenzji

Na półkach: , , , , ,

Jeśli szukacie prozy niebanalnej, gęstej i treściwej, "Centuria" okazuje się idealnym wprost wyborem. Każdy drobny utwór jest bowiem skondensowany niczym kieliszek najlepszej wódki i powodować może lekki zawrót głowy. W krótkiej formie autor ukrywa całe światy, wypełnione nieistnieniem, czekaniem oraz dziwnymi, bezimiennymi postaciami. Manganelli przyprawia swe uniwersum...

Bohater, bohaterowie tego zbioru to osoby [z reguły panowie] idący w poprzek. Czytałem 100 dni. Zmęczyła mnie ta książka. Wirtuozeria Manganellego jakoś nie bardzo mnie zafascynowała i porwała.
Najciekawszy dla mnie z całego tomu [tomiku?] okazał się tekst tłumaczki Haliny Kralowej „Ten pan ogarnięty obsesją nicości”. To smutne. Nie podołałem wyzwaniu.

Arcydzieło literatury, które do literatury nawet nie aspiruje. Krótkie formy, niemalże referaty naukowe, pozbawione liryzmu tchną beznadzieją, pustką i dojmującą samotnością ale celność i dosadność prozy Manganalliego jest nadwyraz precyzyjna i wciągająca. Że też można zawrzeć tak wiele w dwustronnicowych opowiadaniach.

Dość już było w literaturze egzystencjalnych rozterek. Oczywiście, zawsze to lepiej, gdy są one podane tak jak tu – bez jęków, schludnie i z pewną dozą humoru. Ale cóż po nim, gdy spod spodu wyziera rozpacz?
Manganelli uważa, że czasu między nicością a nicością nie da się wypełnić treścią. Jest tu więc dużo metafizycznego niepokoju przy jednoczesnym braku metafizycznych...

Niewielka książka, wielka literatura!

• Literatura włoska
  • Chcę mieć