Rycerz

Okładka książki Rycerz Gene Wolfe
Okładka książki Rycerz
Gene Wolfe Wydawnictwo: Wydawnictwo Dolnośląskie Cykl: Rycerz czarnoksiężnik (tom 1) Seria: Behemot fantasy, science fiction
Rycerz czarnoksiężnik (tom 1)
Behemot
Wizard Knight: The Knight
Wydawnictwo Dolnośląskie
2007-08-01
2007-08-01
Paweł Kruk
fantastyka

Na półkach: , , , , , , ,

Pod względem fabularnym „Rycerz” jest opisem przedziwnej podróży zwyczajnego amerykańskiego nastolatka, podczas której obserwujemy jego metamorfozę z zagubionego, niezdarnego chłopca Able’a w walecznego rycerza, wielkością dorównującego legendarnym Arturowi czy Rolandowi.

Właśnie co do tej książki jako jednej z nielicznych, mam wątpliwości. Początkowo często dziwił mnie "przeskok" z akcji do akcji. Nie znajdzie się tutaj opisów podróży, od których aż roi się, na przykład w "Panie Lodowego Ogrodu". Z początku trochę mnie to irytowało, jednak przyzwyczajając się do stylu pisania Gene'a Wolfe'a spodobało mi się kto, gdyż zawarł więcej akcji, a pomimo braku wielu opisów podróży z miejsca na miejsce (przynajmniej ja odniosłem wrażenie jakoby opis powinien spokojnie zajmować jeden rozdział, a Gene to spłycał) książka jest spójna. A przynajmniej spójna na swój sposób. I to jest właśnie urok tej książki, gdyż wiele kwestii zastanawiających czytelnika później rozwiązuje się, a ten nie zdaje sobie nawet sprawy z tego, co, gdzie i jak. Jednakże jest w pełni świadomy akcji, bohaterów. Poza tymi niuansami książkę czytałem jednym tchem, ma coś w sobie, co sprawia, że ciężko się od niej oderwać. Polecam

Trochę nudna.. zanim zaczęło dziać się coś ciekawego sporo czasu upłynęło. Chyba z 1000 razy rezygnowałam z jej przeczytania.

• Muszę skompletować
  • Pożyczone Stanisław