rozwiń zwiń

ЖД
Czwarta Strona
2016-10-26
2016-10-26
Rosja przyszłość futurystyka wojna domowa

Magiczna książka. Fabuła zupełnie abstrakcyjna z elementami magii i wierzeń. Dla mnie autor w arcy-inteligentny sposób wykpił wszystkich- Żydów, Rosjan, elity, wojsko, urzędników, zabobony, wiarę, nacjonalizm. Po prostu rozliczył wszystkich i za wszystko.

W tej książce jest wszystko co lubię. Przeszłość. Teraźniejszość. Przyszłość. Rralixm magiczny. Zagadka. Poezja. Książka jest jak obraz. Malowany zdecydowanymi i zamasystymi pociągnięciami pędzla. A czasem delikatnie. Można to pisarstwo porównywać do Szostaka, Solzenicyna, Szczerka, Bułhakowa, ale ja Wam powiem jedno. Ta książka jest niepowtarzalna.

Absolutnie nie polecam, omińcie tę książkę z szerokim łukiem. Szkoda pieniędzy i czasu.

W przedmowie autor napisał, że nie zależało mu by napisać dobrą książkę. Cóż, udało mu się to co założył.

ŻD to moje pierwsze spotkanie z rosyjskim pisarzem Dmitrijem Bykowem. Po książkę sięgnąłem z ciekawości po przeczytaniu opisu. Odkryto nowy gaz, cały świat jest w niego "zaopatrzony" oprócz mateczki Rosji. Więc nikt już nie potrzebuje ani rosyjskiego gazu, ani rosyjskiej ropy.

Rosja pogrąża się w wojnie domowej, podzielona na Waregów oraz Chazarów. Walce pomiędzy nimi przygląda się rdzenna ludność kraju, która jest bierna pod każdym względem.

Przyznam się, że powieść Bykowa trochę wykończyła mnie psychicznie. Na tle bezsensownej walki poznajemy historię kilku bohaterów: oficera Gromowa, Chazarki Żeńki i jej kochanka Warega Wołochowa, wołki Aszy - rdzennej mieszkanki i jej ukochanego - również Warega - Borozdina, Anny opiekującej się waśką Wasilim Iwanowiczem, a także Gurowa.

Przez odkrycie flogistonu, Rosja popada w izolację. Świat przestaję się interesować zarówno samą Rusią, jak tym co się w niej dzieje. Bez tego zainteresowania jest ona skazana na zapomnienie oraz niszczenie się od środka.

ŻD jest z pewnością książką wartą przeczytania. Trzeba jednak się nad nią skupić. Jest to książka, którą ostatnio czytałem najdłużej, bo aż tydzień (!), jednak nie żałuje i szczerze ją polecam.

Dodaj cytat z książki ŻD