Poezje. Poems

Wydawnictwo Literackie
1989-01-01
1989-01-01
M.J.Krynski, R.A.Maguire

W ramach październikowego wyzwania na LC 2019 sięgnęłam wreszcie do twórczości naszej narodowej poetki - Wiesławy Szymborskiej. Pani Wisława otrzymała Nagrodę Nobla w 1996r. za "poezję, która z ironiczną precyzją pozwala historycznemu i biologicznemu kontekstowi ukazać się we fragmentach ludzkiej rzeczywistości".
Po przeczytaniu książki "Poezje-Poems" przyznałam jej odgórnie 10 gwiazdek, wg zasady, że nie będę oceniać czegoś na czym się nie znam. Duże gremium znawców w tej dziedzinie przyznało poetce najwyższe noty za jej twórczość, z czym nie zamierzam dyskutować. Mogę tylko podziwiać PIĘKNY UMYSŁ i niepowtarzalny talent poetki. To prawdziwa sztuka w kilku słowach przedstawić istotę rzeczy.
Przeczytany zbiór zawiera utwory z okresu 1957-1979 po polsku i po angielsku jednocześnie. Książka wydana w 1981r. przez Wydawnictwo Literackie, w twardej skórzanej oprawie. Dzieło zawiera utwory bardzo czytelne i realistyczne np. wiersz "Jeszcze", ale również bardzo abstrakcyjne, które czytelnik może zinterpretować według własnego uznania. Ale o to chodzi w poezji. Zatem to zbiór, w którym każdy znajdzie coś dla siebie! POLECAM!!!

Po przeczytaniu książki "Poezje-Poems" przyznałam jej...

"Poezje.Poems" to wybór wierszy Szymborskiej do roku 1979. Obejmuje tomiki "Wołanie do Yeti", "Sól", "Sto pociech", "Wszelki wypadek", "Wielka liczba", "Życie literackie".
Niektóre wiersze były dla mnie odkryciem, niektóre przypomnieniem, a inne dobrze znałam. Wszystkie smakowałam powoli. Z namysłem.

Dobrze jest się na chwilę zatrzymać.

Dodatkowym smaczkiem były angielskie przekłady na sąsiedniej stronie. Czasami zaskakujące.

Dobrze jest się na chwilę zatrzymać.

Dodatkowym smaczkiem były...

Czy muszę dodawać coś więcej?

Czy muszę dodawać coś więcej?

• Poezja
  • 2022 (74)