Wiersze wybrane

poezja
Wydawnictwo Literackie
2017-08-31
1980-01-01

pamiętam, gdy pierwszy raz w moje ręce trafiła poezja Poświatowskiej - byłam zachwycona, i tym zachwytem do dziś przeżywam jej twórczość. po prostu uwielbiam wrażliwość autorki.

1973

Najwspanialsze liryki, do których wracam. Arcydzieła subtelności. Jaka szkoda, że Poetka żyła tak krótko. 😔

Piękne, wzruszające wiersze. Z przesłaniem, z klasą. Uwielbiam 👍

Piękne, wzruszające wiersze. Z przesłaniem, z klasą. Uwielbiam 👍

O tym tomiku mogę napisać jedynie trzy słowa: kocham, kocham, kocham.
Będę do tych stron wracać jak do rodzinnego domu.

O tym tomiku mogę napisać jedynie trzy słowa: kocham, kocham, kocham.
Będę do tych stron wracać jak do rodzinnego domu.

W lipcu ubiegłego roku byłam w Muzeum Narodowym w Poznaniu na wystawie, dotyczącej wpływu choroby na twórczość artystów: malarzy, rzeźbiarzy, pisarzy, poetów, fotografów, muzyków. Miałam również przyjemność uczestniczyć, w wieczorze poświęconym życiu i twórczości poetki Haliny Poświatowskiej. Był to bardzo udany wieczór, który zachęcił mnie do powrotu do wierszy autorki. Jak to z wierszami bywa, należy się nimi delektować. I tak, ostatnich kilka miesięcy spędziłam z twórczością bardzo młodej, przedwcześnie zmarłej Haliny Poświatowskiej.

„Wiersze wybrane” to zbiór kilkuset wierszy wydanych od 1958 roku aż do 1967 (roku śmierci autorki), uzupełniony o wiersze znalezione w rękopisach, nie publikowanych za życia poetki. Nie jestem znawcą poezji. Wiersze albo mnie ujmują, są obojętne, albo ich nie rozumiem. I tak było w przypadku tych wielu wierszy zgromadzonych w przedstawianym dziele.

Znacząca większość wierszy mnie urzekła. Wzbudziła wiele emocji, refleksji i smutku nad przemijaniem. Autorka bardzo często nawiązuje do rozstań i ulotności uczuć, tęsknoty za życiem i cieszenia się naturą. Emocje poetki wyrażane w wierszach są naładowane wrażliwością i autentycznością. Prowadzi nas często do świata mistycznego i ulotnego.

Czas spędzony z poezją Haliny Poświatowskiej to bardzo dobrze wykorzystane godziny. Czas na zatrzymanie się i docenienie każdej chwili życia tu i teraz.

Poezja Poświatowskiej zabiera mnie w krainy tęsknot za emocjami, których nigdy nie doświadczyłam. Rozczula, rozkleja, rozsadza cały sentyment, który we mnie tkwi.
Sposób, w jaki autorka skleja wersy jest wysublimowany i poruszający, pełen bólu i rozkochania. Nietrudno o wzruszenia, ciarki i rozpalone policzki.

Wracając do wierszy Haliny Poświatowskiej odkrywam w sobie nowe zalążki rozszalałych huraganów artyzmu.
Upajają mnie sztuką brutalnie i finezyjnie.

Wracając do wierszy Haliny Poświatowskiej odkrywam w sobie...

Całość na karowiśniewska.pl

Poezja nie jest ani popularna, ani lubiana, ani łatwa w odbiorze. Niemniej jednak Halina Poświatowska pisała w taki sposób, że jej wierszy się nie czyta, je się przeżywa. A przeżywa się dlatego, że mają w sobie tak ogromny ładunek emocjonalny, że myślę, że w największym ignorancie litycznym potrafiłyby trącić odpowiednią strunę i pobudzić odpowiednie uczucia. Ubolewam nad tym, że twórczość Haliny Poświatowskiej nie zajmuje należnego sobie miejsca w polskiej literaturze. Wciąż niedostatecznie znane, wciąż nieodkryte. Z drugiej strony cieszę się, że mogę dziś przedstawić Ci jeden z moich ulubionych wierszy Mistrzyni Poświatowskiej. Przeżyj te strofy najlepiej jak potrafisz.

Całość na karowiśniewska.pl

Na półkach: , , , ,

Naprawdę nie potrafię znaleźć słów, które mogłyby choć częściowo wyrazić moją sympatię dla pani Haliny Poświatowskiej oraz uwielbienie, którymi darzę jej wiersze. Znajduję w nich to, co uwielbiam w poezji: wrażliwość, miłość, szczerość, autentyczność i wiele innych uczuć, które płyną z napisanych przez nią słów. Nie ma zbyt wielu poetów, których słowa trafiłyby do mnie z taką siłą, raz za razem.
Wracam do nich naprawdę często, niektóre wiersze czytam po kilka razy pod rząd.
Uwielbiam.

Niesłusznie zapomniana, niezmiennie mnie zachwyca. Nieustannie wracam do Jej wierszy i za każdym razem odnajduję nowe odcienie słów, nowe treści.
Nie da się mówić o Poświatowskiej. Kto zna jej życie, wie, jak cierpiała, ale też wie, jak bardzo kochała życie i chciała wykorzystać każdą jego sekundę, ten zdecydowanie łatwiej zrozumie czasem bardzo lakoniczne wiersze. Poświatowską odbiera się przez jej dzieła. Ten tomik, choć nie zawiera wszystkich tekstów, pozwala nam bliżej Ją poznać. Choć myślę, że nigdy nie dotkniemy sedna, bo na wielkość autorki, składa się też Jej tajemnica.
Gorąco polecam.

Chyba moje pierwsze spotkanie z Poświatowską i jedno z pierwszych z poezją. Wyszło ciekawie, kilka wierszy zaznaczonych do powtórnego przeczytania. Podobało mi się.