1001 obrzydliwych obrzydliwości

Wydawnictwo RM
2016-05-15
2016-05-15
Michał Zacharzewski

Bardzo dobra książka. Niby książka dla dzieci, ale dorosły również będzie czytał z zaciekawieniem. Co prawda tytuł nie do końca odzwierciedla zawartość książki, bo oprócz właśnie obrzydliwych obrzydliwości sporo jest ciekawostek, które są równie ciekawe. Czyta się szybko i przyjemnie. Polecam.

2062

Bardzo zabawny zbiór różnych obrzydliwych ciekawostek, przedstawionych w króciutkiej formie, miłej dal oka i percepcji.
Polecam wszystkim, którzy chcą zabłysnąć nietypowymi informacjami w towarzystwie :)
Ja, przykładowo, nie wiedziałam, że Anna Boleyn miała trzeci sutek... XD

POLECAM

Ja, przykładowo, nie wiedziałam, że Anna Boleyn miała trzeci sutek... XD

POLECAM

Na półkach: , , , , , , ,

Książka wciągnęła mnie bardzo. Nie mogłam się od niej oderwać.
Niektóre fakty były faktycznie obrzydliwe, ale i tak bardzo mi się książka podobała.
Trochę wzbogaciła moja wiedzę ;).
Gorąco polecam! :)

Książka wciągnęła mnie bardzo. Nie mogłam się od niej oderwać.
Trochę wzbogaciła moja wiedzę ;).
Gorąco polecam! :)

Książkę znalazłam w dziale dziecięcym, chociaż po przeczytaniu jej, miałabym bardzo duże zastrzeżenia, czy jest ona dla mojego dziecka odpowiednią lekturą. Dla dorosłego jak najbardziej! Książka zapewnia dużą dawkę specyficznej rozrywki (o ile czytelnik ma wytrzymały żołądek). Zwłoki, robaki, psychopaci, wymioty i cała masa fekalia oto co serwuje nam "1001 obrzydliwych obrzydliwości". Książkę czyta się bardzo szybko. Kolejnym plusem jest szata graficzna, która ułatwiała mi odbiór informacji. Jedynym zastrzeżeniem jest powtarzanie ciekawostek albo uzupełnienia się ich nawzajem. To wygląda jakby autorka nie miała zbyt dużo obrzydliwych ciekawostek i chciała na siłę "dobić" do liczby 1001. W kilku przypadkach spokojnie dałoby się połączyć 2-3 ciekawostki w jedną. Przydałby się również słowniczek bardziej skomplikowanych pojęć pojawiających się w książce. W końca znaczna część odbiorców to osoby bardzo młode. Ogólnie rzecz warta polecania jako "relaksujące" czytadło.

Ciekawostki o wymiotach, robakach, jedzeniu i ludziach szalonych. Tak wygląda zawartość książki "1001 obrzydliwych obrzydliwości" Anne Ronney. Brzmi obrzydliwie? Dzieciom na pewno się spodoba!

Książka zaczyna się oryginalnym wstępem. Autorka radzi, by czytelnik zaopatrzył się w torebkę na wymioty. I faktycznie dla ludzi wrażliwych może się przydać. Zastanawia mnie tylko czemu nie zdecydowano się na dołączenie takiej gratisowej torebki do samej książki. Ułatwiłoby to sprawę, ale widocznie nie można mieć wszystkiego.

"1001 obrzydliwych obrzydliwości" składa się z kilku części. Wśród ciekawostek znajdziemy m.in. te dotyczące ludzkiego organizmu, gotowania czy też świata nauki. Nie zabrakło także rozdziału dotyczącego pobitych przez "profesjonalistów" rekordów świata. Te ostatnie są oczywiście opatrzone ustrzeżeniem by nie próbować ich pobijać.

Książka dla dzieci? Mam ku temu duże wątpliwości. Ciekawostki dość często zawierają trudniejsze słowa - i szczerze wątpię, że bez wyjaśnienia najmłodsi zrozumieją o co chodzi. Ponadto czasem jedna informacja łączy się z inną nawzajem się uzupełniając. Zupełnie jakby autorce zabrakło obrzydliwych informacji. Zdarzają się także takie wpadki jak powtarzające się ciekawostki! Ale może zwyczajnie za bardzo się czepiam.

Dla dorosłych czy dla dzieci - jedno jest pewne. Cała rodzina będzie miała ubaw przy lekturze. Obrzydliwe? Część pewnie tak, jednak zdarzają się także i takie ciekawostki, które nie do końca spełniają wymogi paskudztwo-ohydztwa. Polecam!

Więcej na:
[i]https://zaczytana28.wordpress.com[/i]

Jestem mamą chłopca, który lubi obleśne rzeczy ;) Nie brzydzi go praktycznie nic, nie jest typem wielkiego straszka, nie boi się pobrudzić, a wydaje mi się nawet, że to lubi. Kiedy więc zobaczyłam książkę pełną obrzydliwych obrzydliwości wiedziałam, że ta z pewnością spodoba się mojemu dziecku. Przyznam się Wam, że ja sama byłam bardzo ciekawa tego co znajdę w jej środku.

W pierwszym momencie po zaglądnięciu do jej wnętrza byłam lekko zawiedziona. Sama szarość, nie wiem czemu, ale byłam nastawiona na kolor, zdjęcia, ilustracje. No cóż trudno, będę więc musiała być szarość - tak sobie pomyślałam. Ale kiedy zaczęłam ją czytać to kolor i brak zdjęć odeszły na drugi plan. Okazało się, że jest ona fajna i ma w sobie masę ciekawostek, w większości takich, o których człowiek nie może mieć pojęcia dopóki nie sięgnie po tę książkę ;)

Wiedzieliście na przykład, że gdyby zwinąć w kulkę wszystkie bakterie żyjące na naszym ciele zajęłyby one tyle co ziarenko groszu? Albo, gdyby ustawiono w rzędzie wszystkie komórki krwi człowieka - 25 miliardów sztuk - to opasałyby one Ziemię czterokrotnie? Przeciętny słoń wydala 23 kilogramy odchodów dziennie. Karaluch przeżyje bez głowy nawet tydzień. A czy wiedzieliście, że istnieje strach przed masłem orzechowym przyklejonym do podniebienia i nazywa się to arachibutyrofobia. Na świecie jest 100 milionów razy więcej owadów niż ludzi i ważą one 12 razy więcej niż my....

To tylko kilka z faktów podanych w tej książce, a łącznie jest ich aż 1001! To naprawdę cała masa ciekawostek, wszystkie ohydne i obrzydliwe, czasem bardziej, czasem mniej, ale wszystkie bez okazują się naprawdę zaskakujące. Większość z nich jest zadziwiająca nawet dla mnie. Wyobraźcie sobie jakie wielkie oczy robi 8-latek słuchając tego wszystkiego :)

W książce tej znajdziemy podział na sześć różnych tematów. Są obrzydliwe fakty o ludzkim ciele, obrzydliwe fakty o jedzeniu, obrzydliwe fakty o zwierzętach, obrzydliwe fakty historyczne, obrzydliwe fakty naukowe, obrzydliwe rekordy świata. W każdym z tych rozdziałów znajduje się masa ciekawostek, które naprawdę czyta się oraz słucha z wielkim zainteresowaniem.

Książka ta na pierwszy rzut oka z pewnością przyciąga wzrok. Jest kolorowa i z całą pewnością każdy spojrzy na nią, aby przeczytać ten wielki tytuł. Pewnie potem ktoś zaglądnie do środka i pomyśli sobie tak jak ja - uuu szkoda, że taka bez koloru, szkoda, że nie ma żadnych zdjęć, szkoda że nie ma sztywnej okładki. I powiem Wam, że naprawdę ogromnie brakuje mi tutaj prawdziwych zdjęć przedstawiających chociaż niektóre z tych rzeczy, o których mamy okazję poczytać w tej książce.

Przyznam, że świetnie byłoby zobaczyć to wszystko na własne oczy, a nie tylko sobie wyobrażać. No, ale ok, nie ma zdjęć, da się przeżyć. Ale dlaczego nie ma też jakiś ilustracji przedstawiających to wszystko? W środku znajdziemy jedynie czarno-białe obrazki przedstawiające jakiegoś trolla, kościotrupa, pająka i mumię. W kilku różnych pozach, ale i tak w kółko te same. I tutaj właśnie narzekam, bo moim zdaniem książka ta byłaby o wiele, wiele bardziej efektowna gdyby zyskała odpowiedni wygląd czyli kolorowe zdjęcia i ilustracje, sztywną oprawę i zszywane kartki ;) Mimo wszystko polecam ponieważ nie wygląd zdobi książkę, a jej wnętrze, a informacje w w niej zawarte są naprawdę ciekawe i fajne :)

,,1001 obrzydliwych obrzydliwości" to książka, która wirtualnie mnie nie przekonywała, ale skoro już do mnie dotarła postanowiłam dać jej szansę.

Publikacja zawiera następujące działy: obrzydliwe fakty o ludzkim ciele, o jedzeniu, zwierzętach, historyczne, naukowe i rekordy świata. Przytacza 1000 ciekawostek, a 1001 możemy dopisać sami. Wbrew pozorom i temu, co sugeruje tytuł fakty nie są wcale bardzo obrzydliwe.

Jeżeli znacie serię o Koszmarnym Karolku, to w niektórych książeczkach też jest coś w tym stylu. ,,1001 obrzydliwych obrzydliwości" jest utrzymane w tym samym klimacie. Strony są prawie w całości wypełnione tekstem, choć, jak możecie zobaczyć poniżej, sporo tam także dostępów między faktami, a całość urozmaicają ozdobne atrybuty.

Książkę czyta się dość szybko. Wszyscy zapewne zdają sobie sprawę z tego, że lekturę trzeba sobie miarkować, gdyż nie sposób przeczytać 1000 ciekawostek za jednym posiedzeniem. Można ją także przeglądać wyrywkowo w zależności od tego, na co akurat mamy ochotę. Pozycja jest wielkości dużego zeszytu, w miękkiej oprawie.

,,1001 obrzydliwych obrzydliwości" to publikacja, która nie wszystkim przypadnie do gustu. Ja początkowo byłam do niej dość sceptycznie nastawiona, jednak uważam, że doskonale łączy przyjemne z pożytecznym. Z książki możemy dowiedzieć się wielu ciekawostek, o których w innych okolicznościach pewnie byśmy nie usłyszeli.

Moja ocena: 5/6

Znajdziemy tu mnóstwo ohydnych ciekawostek historycznych, o zwierzętach, o ludzkim ciele, o jedzeniu. Podczas czytania wystrzegać się jedzenia (opisy serio bywają paskudne. Ale interesujące >;)

• ZABAWNE&CIEKAWE
  • 2016
  • Bez których nie umiem żyć
  • Przeczytane '19

Dodaj cytat z książki 1001 obrzydliwych obrzydliwości