Więcej niż klub

Okładka książki Więcej niż klub Paweł Beręsewicz
Okładka książki Więcej niż klub
Paweł Beręsewicz Wydawnictwo: Wydawnictwo Literatura Seria: Klub Łowców Przygód opowiadania, powieści dla dzieci
opowiadania, powieści dla dzieci
Klub Łowców Przygód
Wydawnictwo Literatura
2016-05-23
2016-05-23

Bardzo fajna książka ciekawe tylko czy będzie druga część - tak ocenił i opisał mój 12-letni syn :)

Bardzo interesująca książka dla młodych piłkarzy

Bardzo interesująca książka dla młodych piłkarzy

Najlepsza książka tego autora!!!!!!!!!

Najlepsza książka tego autora!!!!!!!!!

Autorem książki „Więcej niż klub” jest Paweł Beręsewicz piszący książki dla dzieci i młodzieży, mający na swoim koncie wiele nagród i wyróżnień. Czytelnicy cenią sobie jego trafność spostrzeżeń i celny dowcip.

Tytuł na pewno nawiązuje do klubu, w którym grają bohaterowie książki – Filip (Messi) i Marek (Ronaldo). Z drugiej jednak strony może nawiązywać do motto Barcelony, o której w książce jest dość sporo, między innymi o klubie, juniorach i La Masii.

Książka opowiada o chłopcach grających w Wojewódzkiej Lidze Przyszłych Gwiazd, w klubie GKS Frutex Pięknogóra. Wyniki nie były za dobre, zespół był nawet na ostatnim miejscu. Po wycofaniu się sponsora przez pożar w mieście i przejściu do klasy pewnej Ewy, wszystko się zmieniło.

Ewa stała się agentką trzech młodych piłkarzy, wzięła na siebie rolę kierowniczki zespołu i potrafiła załatwić wiele spraw m.in ciepłą wodę w prysznicach, zmianę gospodarza meczu, trenera czy transfer zawodnika.

W pewnym monnecie pojawia się trener, który jest nauczycielem w szkole i grał kiedyś w La Masii z Messim. Pod jego wodzą drużyna się podnosi i wygrywa Mistrzostwo. Na mecz przyjeżdża jego znajomy – agent z Barcelony. Do szkółki dostaje się Filip, który nie może się zdecydować czy wyjechać.

Messi, Ronaldo, Casillas, Ibrahimovic, Neymar, Van Persie i Mourinho w jednym klubie? To możliwe. Tylko w w GKS Frutex Pięknogóra. Trener z Barcelony, który grał z Messim, skaut z Katalonii, wyjazd na testy do La Masii, oferta z Barcelony? Tylko w tej książce. Przeczytajcie sami!

Ostatnia piłka trafiła do bramki, sędzia odgwizdał koniec meczu. Euro 2016 przeszło do historii. Piłkarze pojechali na zasłużony odpoczynek. Wygrzewają się w tropikach i nawet przez myśl im nie przejdzie, że gdzieś w Polsce, w jakiejś Pięknogórze, rosną ich następcy.

Dawno temu miejscowy klub omal nie pokonał Legii Warszawa. Przegrał wprawdzie 1:11, ale ten jeden jedyny gol stał się – jak to mówią – kultowy. Przeszedł do lokalnej historii i chociaż po tej krótkiej chwili „triumfu” pięknogórska drużyna futbolowa – niczym piłka – potoczyła się w dół tabeli, to pamięć o nim dodaje otuchy następnym pokoleniom graczy i ich kibicom.

Poznajmy kilku. Jako pierwszy na boisko wbiega strzelec pamiętnej bramki, Tathino. Mimo że pięknie zapowiadającą się piłkarską karierę zamienił na sklep spożywczy, Delikatesy Na Rogu, dawnej pasji nie zaniechał, tym bardziej że ma godnego następcę. Jest nim syn, Filip zwany Messim.

Messi biegnie ramię w ramię ze szkolnym kolegą Markiem, ksywka Ronaldo. Pseudonimy zdradzają ich piłkarskich idoli. I chociaż każdy z chłopców jest przekonany o wyższości swego ulubieńca nad tym drugim, obaj zgodnie grają w jednej drużynie o wdzięcznej nazwie Frutex Na Rogu Pięknogóra.

Za nimi na murawie pojawia się ksiądz proboszcz, zapalony fan piłki nożnej, przez moment trener wspomnianej drużyny. A potem, w miarę upływu czasu, boisko zapełnia się coraz większą liczbą graczy, a trybuny – kibiców.

Wśród nich jest dziewczyna, ale nie jedna z WAGs, lecz zwykła Ewka, która z braku własnych talentów postanawia zostać agentką, czyli zarabiać na cudzych umiejętnościach. Zostaje menadżerką Messiego i Ronalda. O piłce nożnej ma blade pojęcie, ale „załatwia sprawy, wykłóca się i pilnuje interesu”. Świetnie sobie radzi i chyba myli się, twierdząc, że nie ma żadnych zdolności.

Wszyscy gracze i kibice starają się, by Frutex Na Rogu Pięknogóra opuścił dół piłkarskiej tabeli i wspiął się na sam jej szczyt.

Pomaga im prawdziwy Hiszpan, który przybywa do Polski za głosem serca. Jednak nie miłosne porywy, lecz jego piłkarska przeszłość i znajomości w światowej lidze są tu istotne. Dzięki nim przed Messim i Ronaldem pojawia się możliwość prawdziwej piłkarskiej kariery.

I tu pojawiają się pytania: Co jest ważniejsze, awans drużyny czy własny sukces? Czy można poświęcić dobro klubu dla prywatnych interesów, a współpracę na boisku zamienić na ostrą, wcale nie sportową rywalizację? Jeśli ktoś ma wątpliwości, trafi na ławkę rezerwowych.

Messi i Ronaldo – grzejąc tę ławkę – przekonują się, że Frutex Na Rogu Pięknogóra to „więcej niż klub”, to szkoła przyjaźni i umiejętności rezygnacji z własnych korzyści, szkoła charakteru, w której nie ma miejsca na awantury, obrażanie się czy podstawianie nogi kolegom. Obaj są pojętnymi uczniami, jest więc szansa, że za kilka lat Frutex Na Rogu Pięknogóra pokona Legię Warszawa 11:1.

"Więcej niż klub" to zabawna książka o pasji, sporcie i różnych odcieniach przyjaźni. Spodoba się nie tylko fanom piłki nożnej, chociaż znajomość piłkarskiej terminologii i epizodów z życia gwiazd futbolu może okazać się przydatna, by zrozumieć niektóre żarty. W pogodny świat Pięknogóry tylko od czasu do czasu wkrada się smutek. Dzieje się tak za sprawą listów pisanych przez Ronalda do taty-emigranta, który chyba powoli zapomina o zostawionej w Polsce rodzinie. Ronaldo raczej nie doczeka się odpowiedzi.

Dawno temu miejscowy klub omal nie pokonał Legii...

Moim zdaniem to po prostu rewelacyjna książka!!!

Moim zdaniem to po prostu rewelacyjna książka!!!

• Biblioteka
  • Audiobooki
  • 2017
  • Lektury dzieci
  • Dzieciństwo W.
  • Obyczajowe

Dodaj cytat z książki Więcej niż klub