Lokal dla awanturnych

publicystyka literacka, eseje
Replika
2016-05-01
2016-05-01
lokal gadowski lokal dla awanturnych witold gadowski

Okładka książki Wołyń bez mitów. Kulisy ukraińskiego ludobójstwa na Polakach Witold Gadowski, Tadeusz Isakowicz-Zaleski, Krzysztof Kawęcki, Ireneusz Lisiak, Paweł Lisicki, Stanisław Michalkiewicz, Leszek Pietrzak, Leon Popek, Michał Siekierka, Ewa Siemaszko, Stanisław Srokowski, Łukasz Warzecha, Paweł Zdziarski, Leszek Żebrowski
Wołyń bez mitó... Witold Gadowski, Ta...
Okładka książki Zaraza z Wuhan (komiks) Witold Gadowski, Łukasz Lenda
Zaraza z Wuhan... Witold Gadowski, Łu...

Gadowski dokonał rzeczy (prawie) niemożliwej. Pokazał, że awanturność może być pretensjonalna (bo to że wiąże się z kiepskim językiem, to oczywiste).

Zbiór krótkich felietonów. Sympatyczne i w przystępnej formie o szarej rzeczywistośći

Mocny i prawdziwy obraz otaczającej rzeczywistości oraz sytuacji politycznej zawarty na ponad 300 stronach. Zmusza do przemyśleń. Polecam.

Lokal dla awanturnych Witolda Gadowskiego, podobnie jak jego inna książka pt. Krew nie woda. Polskie zapiski współczesne, jest zbiorem felietonów autora zamieszczanych w prasie na przestrzeni kilku ostatnich lat. Ważna publicystyka z każdego punktu widzenia: dydaktycznego, wstrząsowego, otrzeźwienieowego, weryfikującego już posiadaną wiedzę. Wiedzę o świecie i procesach nim rządzących. O procesach zachodzących obok, tuż za naszym płotem, drzwiami, miedzą. Procesach, zajściach i zdarzeniach, które dotyczą nas bezpośrednio, choć na pierwszy rzut oka właściwie dzieją się obok, poza nami, bez naszego udziału i wpływu na ich przebieg.
Rzecz głęboka, mocno dająca do myślenia. Czasami waląca po łbie oczywistą konstatacją, ale przecież wcześniej gdzieś zagrzebaną pod warstwą niby ważniejszych, ale tak naprawdę błahszych spraw, bo sięgających ledwie czubka własnego nosa...
Książka kontynuuje ten typ literatury publicystycznej, z którym w latach 90 spotkałem się za sprawą pióra Waldemar Łysiaka, który serią swojej publicystyki otwierał oczy na transformację ustrojową i jej skutki już w tamtych wczesnych latach Polskiej świeżej "demokracji". Takie jego książki jak cykl Piórem i mieczem, Stulecie kłamców, Salon. Rzeczpospolita kłamców, czy wreszcie Salon 2. Alfabet szulerów, stanowi podwaliny i duchowy fundament dla twórczości Gadowskiego. I choć pan Witold przyjmuje tę formułę idzie własną drogą. Nikogo nie naśladuje, niczego nie udaje. Ma swój własny unikalny styl, swoje poczucie humoru, rytmu, swoje ciekawe tempo narracji. Świetny człowiek, świetny felietonista, ciekawa i nietuzinkowa osobowość. Warto zawrzeć bliższą znajomość z panem Witoldem. Polecam gorąco w ten zimny, powoli już majowy czas.

Autor w sposób bezkompromisowy obnaża patologię poprzedniej ekipy rządzącej. Nie ma w tej pozycji miejsca na owijanie w bawełnę czy grzeczne słówka... jest walenie "młotem prawdy" między oczy, tzw. lemingom. Gadowski często stosuje metaforę, dzięki której książkę pomimo stricte publicystycznego charakteru czyta się po trochu jak prozę. Do kogo adresowana jest ta książka i czy tylko dla zwolenników prawicy? absolutnie! każdy uważający się choćby za średnio inteligentnego i rozgarniętego człowieka powinien ją przeczytać.

Lektura obowiązkowa. By zrozumieć otaczający Nas świat.

Lektura obowiązkowa. By zrozumieć otaczający Nas świat.

O książce Witolda Gadowskiego można z czystym sumieniem powiedzieć, że jest "niepoprawna politycznie". Czemu? Bo autor nie ogranicza się tylko do opisywania pewnych wydarzeń, faktów z naszej rzeczywistości. Gadowski ma o wiele większe ambicje. Stara się analizować, szukać przyczyn i pokazywać możliwe konsekwencje. Robi to przy tym językiem niezwykle ciętym i ostrym, czasem nawet wulgarnym. Głupotę nazywa głupotą, chamstwo nazywa chamstwem.

Pełna recenzja książki na stronie:

Cenię sobie bezkompromisowość Gadowskiego i w większości podzielam jego poglądy i oceny, ale nie lubię być nabijana w butelkę lejdejską. Kiedyś wydawcy (i autorzy) mieli dobry zwyczaj informowania czytelnika o tym, że dana książka zawiera zbiór tekstów opublikowanych już wcześniej. Po raz kolejny (na ten numer zostałam już nabrana przez wydawcę Ziemkiewicza) dałam się namówić na zakup książki, z której nie wyniosłam nic nowego i chociaż niektóre felietony zasługują na wysoką ocenę, muszę uprzedzić, że jest to książka dla tych, którzy po Gadowskiego sięgają po raz pierwszy.

Bardzo dobrze czyta się książkę Gadowskiego. Opisuje w niej mechanizmy oraz wydarzenia obecne w polskiej polityce. Bez żadnych ceregieli oraz owijania w bawełnę. Polecam!

o polskiej polityce mało konkretów, dużo ciekawiej o światowej aczkolwiek niewiele tu dowodów a dużo dywagacji

• Obyczajowe
  • Reportaż, proza dokumentalna
  • Zbiory

Dodaj cytat z książki Lokal dla awanturnych