Książki. Magazyn do czytania, nr 2 (21), czerwiec 2016

2016-05-17
20833881

Okładka książki Maleńkie królestwo Tami Bezaleli, Etgar Keret
Ocena 7,5
Maleńkie króle... Tami Bezaleli, Etga...
Okładka książki Pismo. Magazyn opinii, nr 9 (33) / wrzesień 2020 Maga Ćwieluch, Agnieszka Glińska, Etgar Keret, Naomi Klein, Piotr Kofta, Berenika Kołomycka, Zuzanna Kowalczyk, Liana Langa, Karolina Lewestam, Krystyna Miłobędzka, Weronika Murek, Urszula Pieczek, Joanna Rudniańska, Marta Rybicka, Bartek Sabela, Małgorzata Sadowska, Anna Sańczuk, David Sedaris, Marta Staszewska, Marcin Wicha
Ocena 7,1
Pismo. Magazyn... Maga Ćwieluch, Agni...

Jak zwykle magazyn „Książki” mnie nie zawodzi. Wiele ciekawych artykułów, wywiadów oraz opisów polecanych książek. To jest czasopismo, które poleca naprawdę wartą przeczytania literaturę.

Ulubione:
"Skąd się biorą bestsellery" - zagadka sukcesu "Dziewczyny z pociągu" rozwiązana
"Wyrwij murom zęby krat" - systemy więziennictwa w pigułce i już wiem, dlaczego Breivik wygrał sprawę o naruszenie praw człowieka
"Kuchnia Kereta" - świetny wywiad poprzedzający opowiadanie
"Jedna piąta ludzkości jest niepoczytalna" - dla przyszłych i obecnych rodziców
"Czy Breivik słuchał Beatlesów" - Lars Saabye Christensen (do zapamiętania!)
"Mój syn potwór" - o najbardziej samotnej kobiecie na świecie

Ulubione:
"Kuchnia Kereta" - świetny wywiad poprzedzający opowiadanie
"Jedna piąta ludzkości jest niepoczytalna" - dla przyszłych i obecnych rodziców
"Czy Breivik...

Trochę mnie zastanawia spadająca liczba czytelników kwartalnika jeśli patrzeć na statystyki z portalu. Niemal każdy numer ma mniej i jeszcze mniej. Czyżby faktycznie „schodził na psy”. Osobiście uważam, iż numery są nierówne, czasem lepsze, czasem gorsze, jednak zawsze można coś wyłuskać interesującego i zrobić sobie „chrapkę” na niektóre nowości literackie. Jednakowoż styl artykułów jest faktycznie czasem jakiś toporny (nie wnikałam w autorstwo, ale chyba zacznę), niezrozumiały i nabrzmiały pompatyczno-skomplikowany, że nie do końca wiadomo, o co autorowi chodziło.
Jednak w tym numerze najbardziej zaciekawił mnie artykuł o bestsellerach! Koniecznie trzeba przeczytać, by dowiedzieć się o co chodzi w tym zalewie kroczących „arcydzieł literatury” i „objawień stulecia”. To co chwytamy do kupienia i przeczytania jest pochodną zmyślnych manipulacji reklamowych, często nie mających nic wspólnego z jakością zawartości, o czym przekonałam się na moich ostatnich lekturach. Aż pluję sobie w brodę, iż tak się dałam nabrać. Większa świadomość co się dzieje na długo zanim książka trafi na półki księgarń, być może sprawi, że wybory będą bardziej krytyczne.

Godne polecenia teksty najnowszego numeru KSIĄŻEK:
- artykuł na temat 'rosyjskiej ruletki' wydawnictw na całym świecie, czyli rynek bestsellerów;
- felieton Mariusza Szczygła na temat autografów (kicałam ze śmiechu);
- tekst na temat więzień na całym świecie;
- wywiad z Etgarem Keretem oraz opowiadanie jego autorstwa;
- artykuł o dojrzewaniu potraktowanym jako chemiczne zjawisko w organizmie człowieka (jak ja zdołałam te wszystkie procesy przetrwać, i to żywa? :-));
- wywiad z Larsem Saabye Christensenem, autorem powieści 'Beatlesi' (osobiste zaskoczenie tego numeru, zdecydowanie ciekawsze od wywiadu z głośną w ostatnim czasie Hanyą Yanagiharą, autorką 'Małego życia');
- dzieje męskiej brody na przełomie wieków;
- recenzje Juliusza Kurkiewicza i Natalii Szostak.

Mimo że uwielbiam Kwestionariusze KSIĄŻEK, to Janusz Głowacki nie okazał się jakoś interesujący...
No i co, kolejny numer do kolekcji, i niecierpliwe czekania do następnego kwartału. Co innego mogę napisać w tej kwestii? Po prostu uwielbiam tę gazetę :-)

Godne polecenia teksty najnowszego numeru KSIĄŻEK:
- felieton Mariusza Szczygła na temat autografów (kicałam ze śmiechu);
- tekst na temat więzień na całym świecie;
- wywiad z Etgarem Keretem oraz opowiadanie jego autorstwa;
- artykuł o dojrzewaniu potraktowanym jako chemiczne...

Dodaj cytat z książki Książki. Magazyn do czytania, nr 2 (21), czerwiec 2016