Goldenhand

Okładka książki Goldenhand
Garth Nix Wydawnictwo: HarperCollins Cykl: Stare Królestwo (tom 4) fantasy, science fiction
fantasy, science fiction
Data 1. wydania:
2016-10-11
angielski
Złotoręka

Okładka książki Księga magii Eleanor Arnason, Elizabeth Bear, John Crowley, Andy Duncan, Kate Elliott, Matthew Hughes, Megan Lindholm, Scott Lynch, George R.R. Martin, Garth Nix, K.J. Parker, Rachel Pollack, Tim Powers, Lavie Tidhar, Greg Van Eekhout, Ysabeau S. Wilce, Liz Williams
Ocena 6,8
Księga magii Eleanor Arnason, El...
Okładka książki Trolls Eye View: A Book of Villainous Tales Peter S. Beagle, Holly Black, Michael Cadnum, Nancy Farmer, Wendy Froud, Neil Gaiman, Nina Kiriki Hoffman, Ellen Kushner, Kelly Link, Garth Nix, Delia Sherman, Midori Snyder, Joseph Stanton, Catherynne M. Valente, Jane Yolen
Ocena 7,0
Trolls Eye Vie... Peter S. Beagle, Ho...

Kontynuacja trylogii o Starym Królestwie tegoż autora. Napisana z rozmachem i niezwykle wciągająca powieść fantasy, na którą czekaliśmy od dawna, chronologiczna kontynuacja tomu "Abhorsen" oraz krótkiego opowiadania "Creature in the Case" (jeszcze nie dostępna po polsku). Przypuszczalnie pod naciskiem czytelników Garth Nix postanowił pokazać dalsze losy bohaterów po wielkiej bitwie z Mocarzem Świetlistych Błyskawic. Trójka głównych postaci - Lirael, Nicolas oraz Sam stworzyli wówczas idealną kanwę do rozwinięcia historii. W "Goldenhand" autor idzie dalej, splatając ze sobą więcej wątków i postaci, choć opowieść wciąż koncentruje się na niespełna 20-letniej Lirael, następczyni tytułu Abhorsen. Podobnie jak w poprzednich tomach czytelnik jest momentalnie wciągnięty w akcję i wraz z bohaterami pokonuje drogę, dużo drogi, walczy, odkrywa, podejmuje kluczowe decyzje. Jeśli już poznaliśmy centrum Królestwa i ziemie południa, teraz czas na północne rubieże, gdzie prym wiodą klany a Magia Kodeksu słabnie na rzecz Wolnej Magii.
Są skrajne opinie czy książka dorównuje Trylogii, ale wg mnie idealnie wpasowuje się w całość. Może i jest nieco sentymentalna, może nieco niedopowiedziana, ale czyta się ją bardzo dobrze, oczywiście jak na razie w oryginale. Chciałbym tylko aby interakcje między bohaterami były bardziej rozbudowane, mimo to znalazłem wiele "smaczków" które docenią wielbiciele sagi.
Polecam! Szczególnie wieczorem, szczególnie przy kubku herbaty. Let the Charter guides You!

Dodaj cytat z książki Goldenhand