Myszka

Bajka
2016-04-13
2016-04-13
24 min.

Okładka książki Nawet nie wiesz, jak bardzo cię kocham Anita Jeram, Sam McBratney
Ocena 8,2
Nawet nie wies... Anita Jeram, Sam Mc...
Okładka książki Proszę mnie przytulić Emilia Dziubak, Przemysław Wechterowicz
Ocena 8,0
Proszę mnie pr... Emilia Dziubak, Prz...
Okładka książki Miłość Astrid Desbordes, Pauline Martin
Ocena 8,2
Miłość Astrid Desbordes, P...
Okładka książki Koala nie pozwala! Emilia Dziubak, Rafał Witek
Ocena 7,0
Koala nie pozw... Emilia Dziubak, Raf...

Serdecznie polecam książki Pani Doroty. Ta twardostronnicowa opowiada o myszce i jej emocjach . Na każdej karcie opisana jest inna a to smutek, a to ból a to radość. W sposób śmieszny, nietuzinkowy, rymowany - idealny dla mojej Julki 2,5 latki. Polecam !

Dorota Gellner jak zwykle nie zawodzi i przeprowadza małego czytelnika przez rożne emocje, które odczuwa mała myszka. Łatwe słownictwo, wpadające w ucho rymy. Wszystko byłoby pięknie gdyby nie ... grafika - według mnie, myszka jest delikatnie mówiąc brzydka, a opisywane emocje można było przedstawić bardziej ekspresyjnie i trafnie. Niestety, nie przemówiła do mnie i do mojego dziecka. Jest tylu uzdolnionych grafików...

Na zakup „Myszki” zdecydowałam się zachęcona powalającym sukcesem książeczki „Koala nie pozwala” – to druga propozycja wydawnictwa Bajka dla najmłodszych, utrzymana w takim samym formacie i wydaniu.

I oczekując czegoś podobnego do naszego ukochanego „Koali” mocno się zdziwiłam. Bo „Myszka” jest zupełnie inna. Długo nie mogliśmy się do niej przyzwyczaić – mi nie pasowała, bo pierwsze słowa tekstu mówią o smutku. Tacie nie spodobało się, że antropomorficzna myszka, na drugiej stronie, obrażając się pokazuje mu pośladki. Maj z początku nie miała dość cierpliwości, by wysłuchać spokojnie dłuższych części tekstu i coraz szybciej przerzucała strony gubiąc się nieco w niezwykle szczegółowych, pełnych detali ilustracjach.

„Koala” jest sympatyczny, zabawny i bezkompromisowy. „Myszka” za pomocą wpadającego w ucho wierszyka, wspomagając się malutką bohaterką, wprowadza młodych słuchaczy w skomplikowany świat wszędobylskich emocji. Szczególnie te negatywne nie są łatwe do opanowania - złość, strach, smutek, tęsknota i nadąsanie. Myszka jest jednak bardzo dobrym przewodnikiem po świecie uczuć i dzięki niej dowiadujemy się, że te mniej przyjemne emocje przeplatane są zazwyczaj tymi bardzo pozytywnymi – śmiechem, radością, zawstydzeniem, miłością. A płakać można nie tylko ze smutku, czy złości, ale i ze szczęścia.

To nie była miłość od pierwszego wejrzenia, ale kiedy podjęliśmy wysiłek bliższego poznania, Myszka stała się jedną z najukochańszych przyjaciółek Bobasy. Wierszyki znamy już niemalże na pamięć, a obrażalska bohaterka służy nam na co dzień często przywoływanym przykładem podczas majkowych fochów. Za to fragment o tęsknocie towarzyszy nam w trakcie każdej tatusiowej delegacji. Na pewno wykorzystamy „Myszkę” kiedy Maja na dobre zacznie poznawać własne odczucia i emocje, na razie jest balsamem dla duszy Mamy.

Piękna historia na trudne tematy, bajkowe ilustracje i urocza bohaterka – obok „Myszki” nie można przejść obojętnie.

Wpadła mi w ręce niewielka książeczka z myszką na okładce. Zajrzałam do środka i zdziwiłam się: ileż emocji kłębi się w małym mysim ciałku!

Smutek myszki jest szary jak deszczowy dzień, a radość tak wielka, że szarość zamienia się w błękit. Gdy myszka śmieje się wesoło, wraz z nią cieszą się jej kapciuszki. Gdy ktoś zrobi jej przykrość, naburmuszona odwraca się plecami, a kiedy nabroi, zawstydzona skubie fartuszek. Myszka boi się, gdy w krzakach czyha strach, co ma wielkie oczy.

Czasami myszka zalewa się łzami. Różne są to łzy: smutku i radości. Bywa też, że myszka trzęsie się ze złości. I oczywiście myszka kocha, bo czym byłby świat bez miłości. Kocha całym ciałkiem, a gdy zabraknie jej kogoś do kochania, tęskni i jest to „wielka mysia tęsknota”.

Ale nie samymi emocjami myszka żyje. Czasami dręczy ją głód, a wtedy – drżyjcie wszystkie koty!

„Myszka” to wprowadzenie do świata uczuć dla najmłodszych. Ich emocje – podobnie jak u myszki – zmieniają się z minuty na minutę. W jednej chwili dzieci ze złością tupią nóżką, a w drugiej podskakują z radości. Krótkie, żartobliwe wierszyki pomogą im nazwać te emocje i poznać zachowania, które im towarzyszą. Znajomość uczuć i reakcji na nie – zarówno własnych, jak i cudzych – to klucz do ułożenia sobie poprawnych relacji z innymi ludźmi.

„Myszka” to książka do wspólnego czytania z dorosłymi i samodzielnego oglądania przez dzieci. Jest bezpieczna, ma sztywne, tekturowe kartki i zaokrąglone brzegi. Żaden maluch jej nie zniszczy ani sam nie ucierpi. A oglądać będzie miał co, bo ilustracje są bajecznie kolorowe. Wychodzą poza wierszykowe ramki i szczelnie wypełniają kartki. Czegóż tam nie ma: bujna przyroda, zwierzątka i jakieś stworki. Można pofantazjować!

Piękna, wzruszająca książeczka o emocjach napisana w formie pięknego, pełnego środków poetyckich wiersza. Bardzo przyjemna w czytaniu i wzbogacona obrazkami, które mogą ułożyć się w zupełnie osobną opowieść.

zabawny rymowany tekst o emocjach, ilustracje troche mniej mi sie podobaly ale ogolnie fajna, kartonowe strony

Dodaj cytat z książki Myszka