Wywiad z historią

2012-02-08
Data 1. wydania:
1974-01-01
Joanna Ugniewska, Anna Osmólska-Mętrak, Agnieszka Czepnik
Fallaci literatura faktu Willy Brandt Henry Kissinger Golda Meir Indira Gandhi Hajle Syllasje Jasir Arafat Giulio Andreotti wywiad

Bardzo ciekawe i doglebne wywiady, ktore pokazuje ze swiat i ludzie nim rzadzacy zmieniaja sie bardzo powoli o ile w ogole. Chcialoby sie przeczytac wywiady przeprowadzone przez tak fantastyczna dziennikarke z obecnymi przywodcami. Dla kogos z mlodego pokolenia ciezko sie odniesc do niektorych bohaterow wywiadow - dysukutowane wydarzenia odbyly sie juz dosyc dawno temu i czesto daleko od Polski

Szkoda, że tak późno. A może dopiero dorosłem ? Zaskakująca ilość faktów ze świata lat sześćdziesiątych i siedemdziesiątych, dla mnie, nastolatka żyjącego za żelazną kurtyną.

Bardzo ciekawa pozycja.
Świat zasadniczo się nie zmienił, zmienił się "hardware".
Cóż za odważna kobieta! O szerokiej wiedzy pozwalającej zadawać odpowiednie pytania.
(Może odrobinę naiwna w wywiadzie z Colby'm).

Bardzo ciekawa pozycja.
Świat zasadniczo się nie zmienił, zmienił się "hardware".
(Może odrobinę naiwna w wywiadzie z Colby'm).

Jedna z najbardziej znanych dziennikarek XX wieku, która przeprowadzając wywiady z wielkimi tego świata nie bała się zadawać trudnych i niewygodnych pytań. Bezkompromisowa, nie podporządkowana i daleka od obecnie wszechobecnego dążenia do poprawności politycznej.
Prowadząc wywiady ze swoimi rozmówcami, potrafiła wyciągnąć z nich ich najgorsze i najciemniejsze strony.
Choć od jej wywiadów minęło często i pół wieku, wywiady nie straciły nic ze swojej aktualności i świeżości.

Choć...

Warta przeczytania aby docenić co mamy i dzięki Komu, aby nie beredzic niczym Greta ze obecni politycy zniszczyli przyszłość młodym ludziom

Oriana Fallaci - królowa dziennikarstwa , mistrzyni reportażu , ostra jak brzytwa i zawsze szczera do bólu.

W książce widać wyraźnie autorkę w najlepszej formie. Jak zawsze bardzo szczegółowe przygotowanie i fenomenalne prowadzenie wywiadów. Nawet z najbardziej twardych , światowych liderów potrafi wyciągnąć na światło dzienne ich najgorsze cechy i słabości.

Kobieta która nie boi się władzy , często wręcz gardzi swoimi rozmówcami co jest bardzo widoczne . Często nie potrafi być obiektywna ale fani Oriany już dawno to jej wybaczyli a niektórzy za to pokochali.

Świetna lektura bardzo przybliżająca wydarzenia z tamtego okresu i ich konsekwencje.

Kobieta która...

Jeśli masz wrażenie, że prawdziwego dziennikarstwa nie ma, skończyło się, a może nawet nigdy nie istniało – tak dawno już nie miałaś/-eś z nim do czynienia, jeśli widzisz, że większość książek na księgarskich półkach to wyroby książkopodobne, traktujące o niczym i wypełnione pustą nowomową, marketingową sieczką o krótkim terminie przydatności do spożycia, a i tak bez smaku, jeśli myślisz, że ludzie nie piszą już książek, tylko wprowadzają kilkadziesiąt tysięcy słów pomiędzy okładki, nie rozumiejąc, lub mylnie rozumiejąc niektóre z nich, jeśli pogodziłaś/-eś się już z faktem, że przestały ukazywać się przekłady – zresztą, co tu przekładać – a na półkach z literaturą obcojęzyczną lądują jedynie efekty końcowe wyścigu „kto zdąży wydać jak najwięcej przed Mikołajem/Gwiazdką/Dniem Dziecka/Kobiet/Babci/Dziadka” zawierające najgorszego sortu mizerię, stanowiącą naturalne konsekwencje tego szaleństwa, jeśli przestajesz rozumieć co, a nawet czy, aktorzy i prezenterzy mówią do Ciebie z ekranu, speakerzy z radia, nie mówiąc już o nagraniach, które docierają drogą internetową i słyszysz jedynie potoki słów, bez intonacji, modulowania głosu, a nawet wymowy, którą można uznać za zbliżoną do poprawnej, słowem: jeśli zatraciłaś/-eś już wszelką nadzieję, oto antidotum – zawarte na 720 stronach tekstu lub w 32 godzinach i 10 minutach nagrania.

I może warto zacząć właśnie od nagrania, w którym Ewa Abart brawurowo wciela się w rolę Oriany Fallaci, odgrywając ją w taki sposób, że odbiorca ma wrażenie, że czyta sama autorka, który nagle w cudowny sposób nie tylko zmartwychwstała, ale jeszcze posiadła umiejętność mówienia przepiękną polszczyzną, nie tracąc przy tym niczego ze swojej włoskości w najbardziej ciętym wydaniu. Nie ustępują jej pozostali lektorzy: Joanna Gajór, Adam Bauman, Wojciech Żołądkowicz, a przyszło im czytać nienagannie zredagowany tekst autorki (wywiady, w których rola Oriany Fallaci jest daleka od biernej, uzupełnione są obszernymi wstępami oraz notkami biograficznymi), zasadniczo świetnie przetłumaczony przez Agnieszkę Czepnik, Anne Osmólską-Mętrak i Joannę Ugniewską. Piszę „zasadniczo”, gdyż niewielkie nieścisłości polegające na opisywaniu np. amerykańskich zjawisk włoskimi terminami, przetłumaczonymi następnie na język polski, niewiele książce ujmują.

Tyle, jeśli chodzi o formę. Nie chciałbym kopiować tutaj spisu treści, wymieniając wszystkie osoby, z którymi Oriana Fallaci przeprowadziła wywiad, więc wspomnę kilka postaci, które zrobiły na mnie największe wrażenie: Goldę Meir, George’a Habbasza, Alego Bhutto, Hajle Syllasje oraz Aleksandrosa Panagulisa, „towarzysza życia” (czy ktoś tak jeszcze potrafi powiedzieć?) autorki, którego pamięci zadedykowała książkę.
W przedmowie do książki Federico Rampini zawarł istotną dla czytelnika myśl – czytając te wywiady należy wyobrazić sobie czasy, kiedy politycy nie posługiwali się mediami w sposób, który znamy dzisiaj, a raczej od nich stronili. Często więc pojedynczy wywiad był źródłem informacji o nich, który musiał wystarczyć na wiele lat. I jest to zdanie aktualne nadal, ponieważ większość rozmówców Oriany Fallaci niczego już więcej nie powie.

Kilkaset stron tej książki pozwala spojrzeć na kilkadziesiąt lat historii nieco inaczej, zobaczyć osobisty wymiar wielu wydarzeń, dowiedzieć się rzeczy, które nam umknęły lub które bagatelizowaliśmy w natłoku innych informacji. Zdecydowanie warto ją czytać równolegle z innymi źródłami, z których czerpiemy wiedzę o przeszłości, a szczególnie warto, żeby książka przebiła w miejsca, gdzie historię najnowszą się wykłada. Co, mam nadzieję, już powoli następuje.

Wasz Marchołt

To nie tylko zbiór 28 wywiadów, ale przede wszystkim kawał historii drugiej połowy XX wieku. Jest kilka perełek np. Henry Kissinger, Hajle Sillasje czy finałowy wywiad z partnerem życiowym Fallaci – Aleksandrosem Panagulisem.

Potężna dawka historii zamknięta w kilkudziesięciu wywiadach przeprowadzonych na przełomie lat 60.i 70 przez Włoszkę Orianę Fallaci-niezłomną,nieustraszoną,zawsze świetnie przygotowaną dziennikarkę,nie lękającą się zadawać najtrudniejszych pytań możnym tego świata.Każdy wywiad poprzedza rys postaci i okoliczności rozmowy co pozwala, mniej zorientowanym,odnaleźć się w zawiłościach politycznych tamtych czasów i lepiej zrozumieć sens rozmowy a w szerszym kontekście-obecny geopolityczny układ świata.
Największe wrażenie zrobiła na mnie rozmowa z wybitnym niemieckim politykiem Willy Brandtem,walecznym antynazistą,który jako pierwszy przedstawiciel narodu niemieckiego ukląkł przed Pomnikiem Bohaterów Getta Warszawskiego,symbolicznie biorąc odpowiedzialność za zbrodnie narodu niemieckiego popełnione na Żydach i Polakach.Ten wielki orędownik zjednoczenia Niemiec,laureat Pokojowej Nagrody Nobla z 1971r.doczekał się spełnienia swego wielkiego marzenia o zjedniczeniu Niemiec,gdyż zmarł w 1992r.
Bardzo poruszającą i osobistą jest rozmowa O.Fallaci z greckim działaczem,ofiarą okrutnych tortur ze strony przedstawicieli junty czarnych pułkowników-Aleksandrosem Panagulisem,prywatnie partnerem dziennikarki przed jego tragiczną śmiercią w 1976r.
Tę książkę po prostu trzeba przeczytać.

Oriana Fallaci ma niezwykłe pióro. Jej wywiady czyta się niczym najlepszy kryminał. Miała możliwość rozmawiać z „największymi” lat 70. Książka jest podzielona na segmenty (np. ten dotyczący wojny Wietnamie obejmuje wywiady z Kissingerem, przywódcą Wietnamu Południowego i Północnego). Fallaci nie była obiektywną dziennikarką. Nie raz dawała wyraz swojej niechęci do danej osoby. Nie ukrywała swoich poglądów. Każdy wywiad jest poprzedzony 2-3 stronami wstępu, gdzie Fallaci opisuje swoje pierwsze wrażenie ze spotkania danego przywódcy, w jakiej sytuacji do spotkania doszło czy jaki oddźwięk miał opublikowany wywiad (lub nawet jeszcze nieopublikowany jak to miało miejsce z Goldą Meir). Gdybym miała określić jakie poglądy miała dziennikarka po przeczytaniu książki to powiedziałabym socjalistyczne, choć i to trudno tak skategoryzować. Według mnie przede wszystkim była ona pozytywnie nastawiona osób działających w pozycji, do osób które mają odwagę powiedzieć „dość” władzy łamiącej podstawowe prawa wolnościowe (czy to systemy komunistyczne czy faszystowskie).

Niektóre wywiady było dość trudno mi zrozumieć. Głównie chodzi o mój brak wiedzy. Najlepszym przykładem jest segment gdzie są 4 wywiady z 4 różnymi przywódcami włoskich partii. Nie tylko nie mam wiedzy na temat sytuacji politycznej Włoch lat 70, ale także po prostu powojennej historii tego państwa. Dzięki tym rozmowom trochę poszerzyłam swoje horyzonty. Także późniejszy wywiad, który Fallaci przeprowadziła z szefem CIA pozwolił mi lepiej zrozumieć włoską scenę polityczną tamtych lat (chodzi o przekupywanie włoskich polityków przez agentów CIA).

Najbardziej zapadły mi w pamięć wywiady z następującymi osobami:
1. Golda Meir - między innymi za jej ciekawe odniesienie się do feminizmu i czy czuła się dyskryminowana z tego względu, że jest kobietą,
2. Jasir Arafat - bo do tej pory zastanawiam się jak to możliwe, że po tak kategorycznych wypowiedziach jakich udzielił w wywiadzie na temat Izraela dostał później pokojową Nagrodę Nobla,
3. George Habbasz (przywódca Ludowego Frontu Wyzwolenia Palestyny) - przyznam, że nie znałam wcześniej tej postaci, ale była to postać, której historia wywarła na mnie duże wrażenie, tzn. jak to się stało, że przebył drogę od lekarza pediatry (ale takiego z całkowitym poświęceniem, który wręcz przeznaczał swoje środki pieniężne na leczenie ubogich) do szefa organizacji terrorystycznej,
4. Hajle Syllasje (cesarz Etiopii) - nie czytałam "Cesarza" Kapuścińskiego, więc tak naprawdę dopiero teraz dowiedziałam się czegoś więcej o tej postaci, a ta wiedza trochę mnie przeraziła. Jego podejście do swoich poddanych, tego jak wysoko siebie oceniał (niemal jak boga) i jaki był jego stosunek do Mussoliniego (dość pozytywny co jest dziwne bo przecież przez niego musiał uciekać z kraju) mnie trochę zmroziło,
5. Aleksandros Panagulis - za chyba najbardziej osobisty wywiad Fallaci jaki przeprowadziła, za to, że chyba byłam kompletnie nieświadoma historii powojennej Grecji a ten wywiad choć w minimalnym stopniu mi otworzył oczy.