Świadome rodzicielstwo

Okładka książki Świadome rodzicielstwo Mary Hartzell, Daniel J. Siegel
Okładka książki Świadome rodzicielstwo
Mary HartzellDaniel J. Siegel Wydawnictwo: MiND Dariusz Syska poradniki dla rodziców
poradniki dla rodziców
MiND Dariusz Syska
2015-12-16
2015-12-16
Karolina Bochenek
rodzicielstwo poradnik rodzic dziecko relacje

Okładka książki Rodzicielstwo bez awantur. Jak odzyskać spokój w rodzinie i wesprzeć rozwój dziecka Tina Payne Bryson, Daniel J. Siegel
Rodzicielstwo ... Tina Payne Bryson, ...
Okładka książki Potęga obecności. Jak obecność rodziców wpływa na to, kim stają się nasze dzieci i kształtuje rozwój ich mózgów Tina Payne Bryson, Daniel J. Siegel
Potęga obecnoś... Tina Payne Bryson, ...

Daje do myślenia. Trochę minus za nieustanne powtarzanie uproszczenia funkcji mózgu - "prawa półkula od emocji, lewa półkula od języka".

Nie tego spodziewałem się po tej książce. Otrzymałem ja w prezencie, aby pogłębić wiedzę na temat wychowania dziecka. Dostałem w połowie opracowanie akademickich zagadnień dotyczących neurobiologi, a w połowie ciekawy materiał który tak naprawdę można by napicac na 20 stronach.
Jest kilka wartościowych porad/zagadnień, ale raczej warto sięgnąć po inną pozycję.

Autorzy tego poradnika, opierając się na badaniach naukowych, pokazują, w jaki sposób przeżycia z dzieciństwa wpływają na to, jak kształtujemy relacje z własnymi dziećmi. Historia lubi się powtarzać. Bardzo często zachowujemy się wobec naszych dzieci tak, jak kiedyś nasi rodzice wobec nas, choć takie zachowania nas raniły i nie chcemy ich powtarzać.
W książce „Świadome rodzicielstwo” wyjaśnione jest, dlaczego tak się dzieje i co możemy zrobić, by to zmienić. Rozwiązaniem jest tutaj przede wszystkim pogłębienie samoświadomości, czyli wgląd w siebie. Próba zrozumienia swoich emocji poprzez dotarcie do wydarzeń z przeszłości, które pierwotnie te emocje wywoływały.
To właśnie dzięki autorefleksji możemy zmienić nasze reakcje, uwolnić się od wzorców z przeszłości i dokonywać lepszych wyborów wychowawczych. Na zmianę nigdy nie jest za późno, gdyż, zgodnie z tym, co twierdzą autorzy, uczymy się przez całe życie.
Książka ta potwierdza moje przekonanie, że bycie rodzicem to świetna okazja do tego, by się rozwijać i stać się lepszą osobą. Dzięki temu, że zostałam mamą, mogłam skonfrontować się z moimi problemami z przeszłości, zastanowić się nad nimi i wypracować sobie nowe metody radzenia sobie z trudnościami.
- - -
www.klaudiabloguje.pl/poradniki-dla-rodzicow-ktore-warto-przeczytac/

W książce „Świadome...

Dramat. Bełkot o neurobiologii i potwarzanie na kazdej stronie, ze trzeba przepracować traumy z dzieciństwa i tak w kolko. Czytam to i nic z tego nie wynika. Strata czasu i niestety pieniedzy. Lepiej dziecku za to cos kupic. Nie wiem jak ta ksiazka mogla komus pomoc zrozumiec cokolwiek i jak pozwolila spojrzeć w głąb siebie.

bardzo mądra i wartościowa książka, która pokazuje, że wychowanie i zmiany należy zacząć od siebie

Nie bój się nie wiedzieć, jak się wychowuje dzieci. Skąd masz wiedzieć? Bo na pewno to, że Ty zostałeś w określony sposób wychowany, nie jest przekonującym argumentem. Są książki, które każdy rodzic powinien przeczytać. Tak jak kobieta w ciąży powinna pozostawać pod opieką lekarską, tak rodzice/opiekunowie powinni przeczytać "Świadome rodzicielstwo" choćby miała to być jedyna książka, jaką przeczytają na temat wychowania.

Autorzy nie opisują wybranych zjawisk łatwo i przyjemnie. Nad książką należy się skupić i pracować z nią. Wykonywać poszczególne ćwiczenia, przypominać sobie swoje dzieciństwo, wydarzenia dla nas ważne, które ukształtowały nasze postawy rodzicielskie i nasze życie w ogóle. "To jest lektura obowiązkowa" - nie jest to kolejny, trywialny tekst, ale przykaz dla wszystkich tych, którzy biorą odpowiedzialność za swoją rodzinę.

Jeśli tematy związane z wychowaniem i rodzicielstwem nie są Ci obce - kliknij: www.karolinaplichta.pl

Język przystępny, łatwo się czyta - a tym samym łatwiej zrozumieć.
Oczywiście jeśli czytamy na zajęcia - jak w moim przypadku to nie pochłonie tak szybko jak powieść.

Język przystępny, łatwo się czyta - a tym samym łatwiej zrozumieć.

• RODZICIELSTWO
  • Dzieci
  • NIEMOWLAK

Dodaj cytat z książki Świadome rodzicielstwo