Rodzic jako przywódca stada. Pełne miłości przywództwo w rodzinie

Okładka książki Rodzic jako przywódca stada. Pełne miłości przywództwo w rodzinie
Jesper Juul Wydawnictwo: MIND poradniki dla rodziców
poradniki dla rodziców

"Na tym polega
doskonała wymiana między rodzicami i dziećmi:
my dajemy im życie,
a w zamian otrzymujemy bodziec,
żeby na nowo odzyskać swoje."

Książka o nowym spojrzeniu na rodzicielstwo - jako na przywództwo rodzica, oparte na autentyczności, integralności, równej godności i osobistej odpowiedzialności. Bardzo wartościowe spojrzenie.

"Na tym polega
doskonała wymiana między rodzicami i dziećmi:
my dajemy im życie,
a w zamian otrzymujemy bodziec,
żeby na nowo odzyskać swoje."

Bardzo dobra książka. Bardzo szybko się ją czyta. Jasper zwraca uwagę na ciekawe aspekty naszego zachowania pod względem wychowania dzieci.

Przewspaniała książka - szczególnie dla rodziców zagubionych wśród ilości metod, teorii itp. docierających do nich od znajomych, z książek... Wyraźne wskazówki i dużo spokoju - nikt nie jest idealny. Żałuję, że przeczytałam tę książkę dopiero teraz.

Porównywanie człowieka do wilka było tu dla mnie mało merytoryczne, ale rozumiem że są ludzie do których to trafia. Książka ta to natomiast typowy Juul - jest głównie o tym, że bycie dobrym rodzicem polega na ciągłym stawaniu się najlepszą, najbardziej autentyczna wersja siebie. Są tu z grubsza poruszane wszystkie bardzo typowe dla Juula tematy takie jak poszanowanie wewnętrznej integralności drugiego człowieka i nauka stawiania swoich granic. Juul po raz kolejny porusza temat tego, że nie jesteśmy nauczeni pracy nad sobą, więc często uciekamy się do odgrywania roli rodzica i stosowania jakichś metod wychowawczych żeby ukryć nasza bezradność czy wrażliwość, podczas gdy to właśnie te rzeczy czynią z nas autentycznych ludzi i pomagają nam w byciu dobrym rodzicem.

więcej Pokaż mimo to video - opinia

Juul w każdej swojej książce pisze o podobnych rzeczach, które mogą jedynie utrwalić podejście do dzieci. Dla mnie autor to guru w kwestii wychowania, a może bardziej rozumienia dzieci.

Pomogła mi zapanować nad moją zgrają :)

Pomogła mi zapanować nad moją zgrają :)

Jedna z tych pozycji, wobec których trudno przejść obojętnie. Kwintesencja Juula w Juulu. Prawie pół książki mam pozaznaczane, że jest tam coś wartościowego, co może wzbogacić moje rodzicielstwo. Opisane bardzo szczegółowo jedno z fundamentalnych założeń promowanych przez autora i FamilyLab. Jestem ogromnie wdzięczna autorowi za tę pozycję.

Jesper Juul to duński ekspert (dla niektórych wręcz wyrocznia) od tematów pedagogicznych. I dobrze, bo głosi świetne, pobudzające do refleksji i motywujące do pracy nad sobą, a jednak wciąż zaskakujące tezy. Dobrze, że książka "Rodzic jako przywódca stada" wpadła w moje ręce.

Autor pokazuje, jakie pułapki stawia przed nami współczesny świat lub takie w jakie sami siebie pakujemy, gdy zostajemy rodzicami i w przystępny sposób stara się podpowiedzieć, jak możemy sobie z tym poradzić. Grunt to traktować dziecko jako partnera i współtowarzysza, a nie kogoś, nad kim trzeba sprawować ciągłą kontrolę, bądź poniżać próbując zdominować je swoją wolą.

Wiele treści, poruszonych w tej książce, rozjaśniło mi w głowie, gdzie i ja mogłabym popełnić błędy - lub gdzie je już popełniam. A z drugiej strony utwierdza mnie, że coś jednak - z punktu widzenia psychologa - robię dobrze, że motywuję i autentycznie wspieram swoje dziecko.

Myślę, że ten "poradnik" jest świetnym prezentem dla świeżo upieczonych rodziców, którzy tonąc w gąszczu dobrych rad, często z poprzednich epok, tak naprawdę mają zupełnie inny pomysł na budowanie relacji i kształtowanie osobowości w swoim dziecku. A J. Jull może naprawdę dodać im odwagi.

Mądre i przystępnie podane podstawy dobrego rodzicielstwa

Mądre i przystępnie podane podstawy dobrego rodzicielstwa

Za wiele opisywania co jest nie tak, zamiast na skupianiu się co powinno być, za mało przykładów.

Dodaj cytat z książki Rodzic jako przywódca stada. Pełne miłości przywództwo w rodzinie