Pamiętnik starego ubeka

literatura piękna
Fronda
2016-04-19
2016-04-19

Nawet nie daję oceny. Przeczytałem kilkanaście stron, resztę przekartkowałem, przeczytałem zakończenie i zapomniałem.
W ogóle ten dowcip do mnie nie trafił. Wcale.

Chciałem poczytać coś lekkiego, wesołego. Mając w pamięci inne książki Wolskiego, tutaj sromotnie się zawiodłem. O ile początek ciekawy to później historia ostatniego stulecia naciągnięta jak stare rajstopy. Praktycznie zero akcji, treść wlecze się bez ładu i składu.

Takie na siłę wskrzeszanie ducha 60-tki. Jeśli ktoś pamięta "60 minut na godzinę".

Jeśli to napisał autor Agenta dołu, Matriarchatu i Świnki to tylko dlatego daję "3". Brnąłem jak przez błoto. Pseudointelektualne i ciężkie w odbiorze. Nawet śladu finezji dawnego Wolskiego.

Książka o niczym, przypominająca zeszytowy zbiór dowcipów. "Pamiętnik Starego Ubeka" to konfabulacje, przeplatane żartami słownym.
Po kilku stronach - nużące niczym "Maraton uśmiechu". Ukończyłem z ulgą. Polecam inne, ta jest warta 2,5 zł!

Książka ta miała dla mnie dwa oblicza.
Najpierw mnie zaciekawiła, zachwyciła swoją treścią. Przypomniały mi sie czasy liceum, gdy z chłopakami pisaliśmy niestworzone opowiadania o naszym woźnym - momentami miałem wrażenie, że autor gdzieś zdobył nasze rękopisy. Kompletny odlot, pastisz, parodia i kupa śmiechu. Gdzieś w tle odbijało się echo "Stulatka, który skoczył przez...

więcej Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Jednak stare odcinki w formie audycji z Andrzejem Zaorskim były lepsze, ale to też ujdzie :)

+ piekne aluzje i wspaniale bon moty
- w sumie o niczym i czytalo mi sie jak po grudzie

Książka fajna. Typowy Wolski. Wolski jak Iron Maiden trzyma poziom, ale z racji wieku I dorobku nie ma co spodziewać się fajerwerków. Sporo nawiązań do polityki I osoba nie siedząca w tematach Republiki czy Niezależnej może mieć problem z niektórymi żartami.
Czyta się szybko i tak samo szybko się o niej zapomina. Idealna pozycja do komunikacji miejskiej czy pociągu.

Marcin Wolski jest dziennikarzem, pisarzem i przede wszystkim satyrykiem. Jest to widoczne w jego książce "Pamiętnik starego ubeka". W latach 1973-1981 współtworzył słuchowisko 60 minut na godzinę w programie 3 polskiego radia. W tej właśnie książce powraca bohater tej audycji, Bronisław Baton, ps. Beton. Jest to kłusownik, szpieg wywiadu radzieckiego, który w nowej...

• Przeczytane 2017
  • Satyra
  • Beletrystyka
  • Moje książki
  • Literatura współczesna
  • Przeczytane w 2020

Dodaj cytat z książki Pamiętnik starego ubeka