Pamiętnik starego ubeka

Marcin Wolski Wydawnictwo: Fronda literatura piękna
Fronda
literatura piękna
2016-04-19

Takie na siłę wskrzeszanie ducha 60-tki. Jeśli ktoś pamięta "60 minut na godzinę".

Jeśli to napisał autor Agenta dołu, Matriarchatu i Świnki to tylko dlatego daję "3". Brnąłem jak przez błoto. Pseudointelektualne i ciężkie w odbiorze. Nawet śladu finezji dawnego Wolskiego.

Książka o niczym, przypominająca zeszytowy zbiór dowcipów. "Pamiętnik Starego Ubeka" to konfabulacje, przeplatane żartami słownym.
Po kilku stronach - nużące niczym "Maraton uśmiechu". Ukończyłem z ulgą. Polecam inne, ta jest warta 2,5 zł!

Książka ta miała dla mnie dwa oblicza.
Najpierw mnie zaciekawiła, zachwyciła swoją treścią. Przypomniały mi sie czasy liceum, gdy z chłopakami pisaliśmy niestworzone opowiadania o naszym woźnym - momentami miałem wrażenie, że autor gdzieś zdobył nasze rękopisy. Kompletny odlot, pastisz, parodia i kupa śmiechu. Gdzieś w tle odbijało się echo "Stulatka, który skoczył przez...

więcej Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

2025

Jednak stare odcinki w formie audycji z Andrzejem Zaorskim były lepsze, ale to też ujdzie :)

+ piekne aluzje i wspaniale bon moty
- w sumie o niczym i czytalo mi sie jak po grudzie

Książka fajna. Typowy Wolski. Wolski jak Iron Maiden trzyma poziom, ale z racji wieku I dorobku nie ma co spodziewać się fajerwerków. Sporo nawiązań do polityki I osoba nie siedząca w tematach Republiki czy Niezależnej może mieć problem z niektórymi żartami.
Czyta się szybko i tak samo szybko się o niej zapomina. Idealna pozycja do komunikacji miejskiej czy pociągu.

Marcin Wolski jest dziennikarzem, pisarzem i przede wszystkim satyrykiem. Jest to widoczne w jego książce "Pamiętnik starego ubeka". W latach 1973-1981 współtworzył słuchowisko 60 minut na godzinę w programie 3 polskiego radia. W tej właśnie książce powraca bohater tej audycji, Bronisław Baton, ps. Beton. Jest to kłusownik, szpieg wywiadu radzieckiego, który w nowej...

Najnowsza książka Marcina Wolskiego jest zabawną historią dotyczącą najważniejszych momentów XX i XXI wieku. Dla osób, które nie doszukują się podwójnych znaczeń, czy drugiego dna będzie ona odprężającą lekturą utrzymaną w humorystycznym stylu. Prawdziwą wartość pracy docenią jednak Ci, którzy odniosą opisywane wydarzenia i dialogi do rzeczywistych wydarzeń i postaci. Okaże...

Akcja powieści rozgrywa się w małej miejscowości Chojnówka, a główny bohater to Bronisław Beton – „Baton”. „Kurcze pieczone w pysk” – jego słynne powiedzenie, oraz jego prześwietny pies - Piorun, niezbyt wielki kundel o brzydkich oczach i silnej szczęce. Baton wprowadza Marcina do swojego domu – prawdziwego pałacu, wypełnionego stylowymi mebelkami, każdy pochodził z innej...

• Przeczytane w 2020
  • ! Mobi
  • Wolski Marcin
  • Literatura polska
  • ! Posiadam
  • Książki 2016r.
więcej mniej

Dodaj cytat z książki Pamiętnik starego ubeka