Podział władzy

Okładka książki Podział władzy Vince Flynn
Okładka książki Podział władzy
Vince Flynn Wydawnictwo: Rebis Cykl: Mitch Rapp (tom 5) kryminał, sensacja, thriller
Mitch Rapp (tom 5)
Separation of Power
Rebis
2006-01-01
2006-01-01
Jan Stanisław Zaus
thriller polityczny Flynn

Okładka książki Code Red Vince Flynn, Kyle Mills
Code Red Vince Flynn, Kyle M...
Okładka książki Lethal agent Vince Flynn, Kyle Mills
Lethal agent Vince Flynn, Kyle M...

Mitch Rapp znów w akcji . Supertajny agent planuje zakończyć karierę terenowego agenta oraz założyć rodzinę. Niestety jak to w życiu bywa nie zawsze wszystko idzie zgodnie z planem . Zamiast stabilizacji kolejna akcja i ostateczne porachunki z wrogami na Kapitolu . Vince Flyn poraz kolejny okazuje pazur w swoim cyklu . Kawał dobrze napisanej książki . Póki co cykl trzyma poziom

Kocham całą serię o Mitchu Rappie, to mój ulubiony bohater książek sensacyjnych. Świetnie napisana książka.

Thrillery polityczne Vinca Flinna zdobyły ogromną popularność w Ameryce i w Europie. Ich publikacja rozpoczęła się w 1999 roku. Cykl przedstawiający losy Mitcha Rappa rozpoczęła książka "Przyjęcie władzy". Ten tajny agent został przygotowany do walki z terroryzmem, a jego dobra znajomość Bliskiego Wschodu jest bardzo pomocna w rozwiązywaniu kolejnych intryg. W "Podziale władzy" Rapp został powołany do wykonania niebezpiecznego zadania w Iraku. Saddam Husajn pracuje nad budową głowic nuklearnych w podziemiach szpitala w Bagdadzie. Akcja polegająca na wykradzeniu stamtąd broni skończyła się oczywiście sukcesem. Trzy głowice nuklearne zostały wywiezione z Iraku. Podział władzy pokazuje szereg intryg, korupcję, szantaże, manipulację w szeregach waszyngtońskich polityków.

W tej książce mamy politykę: dużą i może troszkę mniejszą, mamy też Amerykańskie poczucie misji w polityce zagranicznej. Okazuje się, że prezydent Iraku Saddam Husajn ma atomówkę i coś trzeba z tym zagrożeniem zrobić. Wiadomo na bliskim wschodzie zawsze jest jakiś cyrk i te zawiłości są tak trudne do rozwikłania niczym węzeł Gordyjski
Oczywiście naturalnym celem, co nietrudno zgadnąć jest Izrael i to dlatego Mosad, wywiad Izraelski znalazł te ładunki jądrowe, ulokowane pod szpitalem, żeby było ciekawie. A to po to, żeby ten arsenał był zakamuflowany, a po drugie, żeby zrobić rwetes na arenie międzynarodowej, że np. wredny Amerykański czort morduje ludność cywilną, gdyby Ci doszli do wniosku, że ten cel trzeba rozpieprzyć. Mamy też gry wywiadów, różnych krajów i często wchodzenie sobie w drogę. To nic nowego, że sojusznicy kontrolują siebie nawzajem, widać w polityce sojusze nie są trwałe, i trzeba wiedzieć o sojusznikach tyle samo co o wrogach. Mamy też akcję zorganizowaną przez Amerykański wywiad w Iraku, po tym samym Bagdadzkim szpitalem, żeby pozbyć się broni z rąk wroga. Akcja się udaje. Potem mamy kolejną wojnę w Iraku. Już przy okazji tego typu książeczki pisałem ,że mają one w sobie element propagandowy, bo przecież wiadomo jak z tą bronią w Iraku było, że to mistyfikacja. A reżim żadne aniołki to nie byli, tyle, że Amerykanie z bajzlu zrobili bajzel.

Głównym bohaterem oprócz całej armii polityków i wszelkiej maści speców od roboty wywiadowczej jest Mitch Rapp. Brał udział w specjalnej akcji w Iraku i w kilku innych sytuacjach, wszak jakiś superman czy Rambo w tego typu historiach musi się znaleźć. Ale też bardzo wiele miejsca Flynn poświęca kobietom. Ewidentnie widać fascynację autora płcią piękną. Najpierw mamy tu wiele hałasu o to, że szefem CIA zostaje kobieta Irene Kennedy. Ona jest jak najbardziej osobą kompetentną i właściwą osobą na właściwym miejscu. No ale wiadomo konserwatywnym politykom się to nie podoba i robią wszystko, żeby panią Irene pogrążyć wygryźć, kolesie grają ostro, ale ta bohaterka nie wymięka.

Bardzo ciekawa, wręcz fascynyjąca postać to Donatella Rahn, przyjaciółka i dawnych czasach kochanka Mitcha. Ta kobieta pracowała dla Mosadu, ale pracodawcy doszli do wniosku, że wie za dużo o pewnych przekrętach i trzeba ją uciszyć. Zlecono morderstwo. Problem w tym, że ją zlekceważono, bo ona jest dobrym fachowcem w wywiadowczej robocie. W Mediolanie, gdzie przypadkiem przebywał prywatnie Mitch Rapp ze swoja partnerką, przyszłą żoną Anną Riley, doszło do tej próby zabójstwa. Do roboty wzięło sie kilku agentów Mosadu, w końcu było nie było, nie chłopców do bicia. Zasadzili się na Donatellę w jej mieszkaniu, a ta się nie czaiła, wszystkich panów co do jednego wysłała w zaświaty. Potem Donatella z Mitchem wybyli do Stanów. Najbardziej rozwalająca scena. Ona dostała do ochrony kilku czy kilkunastu wojskowych, w końcu było nie było, nie aniołków, ani grzecznych kiciusiów. A Mitch mówi tekst do Donatelli, obiecaj mi, że ich nie pozabijasz. Normalnie się uśmiałem z tego.

Może nie jest to jakaś wielka rewelacja, ale przeczytać można.
Polecam

Oczywiście naturalnym celem, co...

Bardzo ciekawa książka z super zaskakującym zakończeniem

Bardzo ciekawa książka z super zaskakującym zakończeniem

• Sensacja
  • Thriller/ sensacja/ kryminał
  • E-book niekomerc. PDF, rtf, doc. txt

Dodaj cytat z książki Podział władzy