Początki Polski. Zagadki i tajemnice

historia
Bellona
2015-01-01
2007-01-01

Książka opisuje zawiłe dzieje 100 lat panowania Piastów w XI wieku. Autor przedstawia z różnych źródeł historie i postaci. Poprzez wiele zależności jedno jest pewne. Kościół i władca lub król silnie był że sobą spleciony. Morderstwa, zazdrość, zdrady i to nawet w wykonywaniu braci było na porządku dziennym. Wincenty Kadłubek czy Gall Anonim i inni kronikarze to nasze częste źródło informacji o tamtych czasach. Od wydarzeń dzieliło ich kilkaset lat. Wniosek? Nigdy nie poznamy prawdy.
Ale z pewnością historia była bardzo zawiła a przez to ciekawa i intrygująca.
Rycheza, Wratysław II czy Miecław z Mazowsza. Nie miałem o tych postaciach pojęcia..

Świetne uzupełnienie mojej wiedzy o tym okresie :)

Świetne uzupełnienie mojej wiedzy o tym okresie :)

Książka będzie świetnym uzupełnieniem edukacji szkolnej. Ba! Przeprowadzi niemal kompletną dekompozycję tego czego uczono nas w szkole o pierwszych Piastach. Napisane lekkim językiem i bez katedralnej maniery. Czyta się lekko i przyjemnie. O części teorii (tak trzeba je nazwać gdyż nie dojdziemy w 100% prawdy) już słyszałem a niektóre były ciekawą nowością. Eseje pokazują jak historia jest wykorzystywana w służbie polityki i propagandy. Tym samym uczy ostrożności do powszechnie uczonych "faktów historycznych". Bardzo dobrze, że takie prace i teorie powstają. Światły człowiek powinien mieć świadomość, że rzeczywistość nie jest czarno-biała a chęć manipulacji przeszłością jest zbyt wielka. Książka polecana szczególnie tym, którzy chcą poszerzyć swoje horyzonty. Warto by sięgnęła po nią młodzież.

Odważna książka. Tam gdzie inni mają wątpliwości autor próbuje uzupełniać logiką i tym co było typowe oraz pospolite w opisywanej epoce. Trochę ryzykowne, ale autor robi to z głową i to co tworzy jest bardzo prawdopodobne. Efektem jest ciekawy i przenujący obraz czasów gdy Polska dopiero wkroczyła na karty historii. Dodatkowo autor ma talent do opowiadania co w przypadku historii jest naprawdę cenne.

Teoria skandynawskiego pochodzenia Piastów, czy relikwiarz św. Wojciecha zawiera w ogóle jego szczątki, pazerny i żądny władzy "św" biskup Stanisław, nie taki Miecław straszny..., królowie nieuwzględnieni w oficjalnej historiografii, dlaczego Bolesław Zapomniany został wyklęty przez arcybiskupa. Wiele ciekawych wątków i czytania między wierszami oficjalnych kronik :)

Ciekawa i sensowna analiza początków naszego państwa. Bez naukowego zadęcia, za to z konkretnym studium źródeł. Brawo! Śmiało mogę polecić wszystkim pasjonatom dziejów naszej Najjaśniejszej.

Mój świat zatrząsł się w podstawach. Żeby takie rzeczy zatajać w szkole, że np. Mieszko I był Wikingiem, że część legalnych władców Polski nie znalazło miejsca w poczcie naszych królów i książąt? Mała książeczka, ale bardzo treściwa, rozochociła mnie do dalszych poszukiwań historii.

Spojrzenie na początki Państwa Polskiego z zupełnie innej strony. Autor przedstawia polską historię w oparciu nie tylko o nasze, ale również zagraniczne kroniki. Historia przedstawiona w ten sposób mocno się różni od tej przedstawianej w szkołach.

Po raz kolejny autor bierze pod historyczną lupę początki naszego państwa. W doskonały sposób (opierając się na solidnych materiałach źródłowych) analizuje luki i wypatrzenia pierwszych kronikarzy. Tezy niekiedy bardzo kontrowersyjne są jak najbardziej wiarygodne i uzasadnione. Ciekawie wyglądałby podręcznik historii autorstwa Pana Zielińskiego.

Bardzo ciekawa książka. Pomaga spojrzeć na dzieje Polski z innej perspektywy niż ówcześni kronikarze, którzy z różnych powodów mocno naciągali fakty lub nie opowiadali całej prawdy. Eseje zawarte w lekturze skupiają się jedynie na pierwszym stuleciu istnienia naszego kraju, a jakże wiele kontrowersyjnych tematów, morderstw, zdrad, kłamstw i sekretów poruszają! Różne kwestie istnienia Polski są powtarzane wielokrotnie, co dodatkowo pomaga lepiej przyswoić historię Polski. Polecam :)

• Średniowiecze
  • Historia Polski