Historia Anglii

powieść historyczna
Ossolineum
2001-01-01
1971-01-01

Zarys historii Anglii, od czasów rzymskich do końca II wojny światowej. Bardzo dobrze się czyta, mimo że jest to podręcznik, który skrótowo przedstawia wszystkie wydarzenia. Opisane są tu zarówno wydarzenia polityczne, społeczne, gospodarcze, jak i kulturalne. Dobre dla osób chcących na szybko zapoznać się z historią Anglii.

Jeśli chodzi o skrótowe, przystępne kompendium wiedzy - całkiem udana pozycja, choć wyraźnie kładąca nacisk na kilka zagadnień: angielski parlamentaryzm, rywalizacje z innymi mocarstwami, najważniejsze postacie kultury i nauki, rozwarstwienie społeczne i podział klasowy, przy czym książka uprawdopodobni dlaczego są one tak ważne. Z uwagi jednak na objętość odradzę tym, którzy szukają przede wszystkim wiedzy o monarchii brytyjskiej (więcej na kartach "Historii Anglii" naukowców, kolonistów i ludzi sztuki niż władców),konfliktach zbrojnych (co do których brak nawet najmniejszych szczegółów) czy rodowych spisków, które nakreślono bardzo pobieżnie. Jest to tak naprawdę "pigułka pigułki" historii Anglii.

Ciekawie napisana, przystępnie, przekrojowa historia Anglii: polityczna, gospodarcza, społeczna oraz naukowa, kulturowo-naukowa. Każda epoka opisana najpierw od strony politycznej, potem rys gospodarczy i jaki to miało wpływ na społeczeństwo. Do tego kilka stron o literaturze, muzyce, architekturze i o osiągnięciach epoki. Dobre aby uporządkować wiedzę. Wiele elementów płytko napisanych, ale to chyba dlatego, że materiał wystarczyłby na wielotomowe dzieło. W przypadku takich lektur zadaję sobie pytanie: czy cieszę się, że mam ją przeczytaną - tutaj jednoznaczne tak.

Całościowa historia Anglii. Z uwagi na specyfikę (szerokość) tematu - dosyć skrótowa, ale to można zrozumieć.
Natomiast o ile do XIX w. narracja jest prowadzona w miarę płynnie, o tyle potem... Ruch robotniczy, związki zawodowe, komuniści angielscy - to podstawowe poruszane tematy. Widać, że książka powstała w latach 70-tych.

Baaaaaardzo mało szczegółowa książka. Raczej dla tych, których historia nie interesuje lub nuży, a chcą poznać ogólny zarys historii Anglii.

Czytana wprawdzie z konieczności - egzamin z historii Anglii :) Jednak dzięki niej przygotowanie stało się ciekawsze i zdecydowanie bardziej pełne. Ważniejsze wątki zaakcentowane, język płynny. Czyta się bardziej jak powieść. Przeszkadzało mi jedynie urywanie niekiedy istotnej informacji i powracanie do niej dwa akapity dalej lub w następnym rozdziale. Jednak liczy się fakt zawarcia wszystkiego co zawarte być powinno w przystępnej formie.

Prosto i przejrzyście.

Prosto i przejrzyście.

1984

Podręcznik, w którym jest wszystko co powinno się wiedzieć o historii Anglii, ciekawie napisany.

Bardzo dobre kompendium dla każdego miłośnika historii tego kraju. Jasno i klarownie napisane zawiłości dworskich intryg, nie ma nawału niepotrzebnych dat - esencja. Osobiście, nie spotkałam się z lepszą pozycją na rynku. Jeśli jest, proszę dać mi znać! :)

• Historyczne
  • Historia Wielkiej Brytanii
  • Starożytność do 476 r. n. e.
  • Do kupienia

Dodaj cytat z książki Historia Anglii