rozwiń zwiń

Remedium

Okładka książki Remedium Suzanne Young
Nominacja w plebiscycie 2016
Okładka książki Remedium
Suzanne Young Wydawnictwo: Feeria Young Cykl: Program (tom 0.1) literatura młodzieżowa
literatura młodzieżowa
Program (tom 0.1)
The Remedy
Feeria Young
2016-04-13
2015-01-01
Andrzej Goździkowski
fantastyka Andrzej Goździkowski epidemia nastolatka miłość literatura amerykańska dystopia
Inne

Polecajkę znalazłam gdzieś na Instagramie. Za książkę zabrałam się bez specjalnego przekonania jakoś koło 15:00. Myślałam, że będzie to jakieś niedzielne czytadełko, ale bardzo się pomyliłam. Książkę odłożyłam dopiero o 1:00, kiedy skończyłam czytać- i co to była za petarda!!!!
Autorka karty odkrywa powoli, dawkuje nam emocje, akcja jest dobra, a zakończenie totalnie zaskakujące. To, co się wydarzy, odkryłam dopiero na kilka zdań przed ujawnieniem treści przez autorkę, kiedy to wszystko zaczęło się walić, zasłona opadła, a ja szybko połączyłam wątki.
Zaskakujący pomysł na fabułę- nigdy nie spotkałam się z takim pomysłem na historię. Mamy tu do czynienia z motywem miłosnym hate- love: trochę bym chciał, a trochę nie chcę, ale nie mogę bez Ciebie żyć, i z TOTALNYM PLOT TWISTEM NA KONIEC, który zostawia czytelnika z rozwaloną głową- jakieś pół godziny po skończeniu czytania chodziłam po domu i mówiłam sama do siebie, że nie do wiary :D
Podsumowując- polecam! Na pewno przeczytam pozostałe części, bo muszę się dowiedzieć, co będzie dalej :)

A gdyby można było porozmawiać z osobą, którą się straciło? Jeszcze raz, przez chwilę, mieć ją przy sobie?

Quinlan jest sobowtórem. Pomaga uporać się z żałobą rodzinom zmarłych nastolatków, wcielając się w rolę tych, którzy niedawno odeszli. Uczy się ich zachowań, sposobu mówienia i upodabnia wizualnie. Niekiedy myli własną przeszłość z przeszłością naśladowanych osób. Nie wolno jej jednak angażować się emocjonalnie.
Tym razem jest inaczej... Zlecenie otrzymała zbyt szybko, czas trwania niezwykle długi, poza rodzicami jest jeszcze pogrążony w żałobie chłopak zmarłej, do tego okoliczności śmierci Cataliny są niejasne...

"Remedium. Program. Część 0" to młodzieżówka, która zaskoczyła.
Akcja dzieje się w alternatywnej rzeczywistości, gdzie postawiono na zdrowie psychiczne. Wydział żałoby stworzył program terapii przez naśladownictwo, dzięki któremu osoby zrozpaczone łatwiej godzą się ze śmiercią najbliższych.
Zatrudniono sobowtórów, którzy na czas zlecenia żyją życiem zmarłych, tracąc okresowo własne...

Czy żyjąc tożsamościami innych ludzi, można zachować własną?

Nie pamiętam, kiedy ostatnio tak wciągnęła mnie książka. Nie mogłam się oderwać, mimo że treści w niej zawarte budziły mieszane uczucia, niekiedy wręcz sprzeciw. Śmierć najbliższej osoby to niewyobrażalna strata, ale zastąpienie jej kimś, kto przez kilka dni gra jej rolę: śpi w jej łóżku, nosi jej ubrania, zwraca się "mamo"... Jest delikatnie ujmując - nieco... kontrowersyjne... Niemniej samo bycie sobowtórem.

Poznajemy historię z perspektywy Quinlan. Dziewczyny, która nie ma wyjścia i raz po razie porzuca swoją tożsamość i wchodzi w inną. Co raz częściej doświadcza też konsekwencji, a ostatnie zlecenie... jest wyjątkowo trudna pod wieloma względami...
Nie potrafiłam być obojętna... Los Quinlan jest przejmujący. To czego doświadcza... niewyobrażalne, zatrważające, wręcz okrutne.
Czyta się bardzo dobrze. Fabuła ciekawa, nietypowa i nieprzewidywalna. Końcowe zawirowania - sztos. Zrobiła na mnie ogromne wrażenie, zdecydowanie polecam!🖤

I nadeszła kolejna seria książek, która sprawiła, że chce mi się czytać dalej i dalej. Znacie to powiedzenie, że dobrą książkę poznaje się po godzinie, o której kładziemy się spać? No właśnie.
Pierwsza część zdecydowanie skłoniła mnie do zarwania nocki i położyłam się dopiero koło 03:30. Książki znalazłam przypadkowo, o dziwo nie dzięki internetowi (żadne reklamy, instagramy, facebooki), ale buszując między półkami w Empiku. Na ogół często tak mam, że idę po prostu popatrzeć. W tym przypadku zahipnotyzowały mnie okładki, które prezentują się świetnie!
Remedium opowiada o pewnego rodzaju alternatywnej rzeczywistości. Autorka zwróciła w książce uwagę na bardzo ważną problematykę jaką jest przeżywanie żałoby po stracie bliskiej osoby. W świecie Quinlan istnieją sobowtóry, czyli ludzie wcielający się w osoby zmarłe. Wprowadzają się oni do domów rodzinnych tych osób, by tam przez kilka dni świadczyć im pomoc. Ale żeby nie było tak prosto! Na ogół istnieją zasady - sobowtór może przebywać w rodzinie dłużej niż tydzień (i to w wyjątkowych przypadkach tak długo) oraz wcielać się w rolę nie częściej niż raz w miesiącu. Ma to zapobiegać sytuacji, w której mogą oni zapomnieć kim są tak naprawdę w rzeczywistym świecie. Z pewnością nie zdradzę Wam wielkiego spoilera jak powiem, że Quinlan ma ojca, który jest pracoholikiem, a swoją córkę, która jest sobowtórem traktuje jak dobry biznes. Przydarza się więc skomplikowana sytuacja, w której to nasza bohaterka jest wysłana na zlecenie drugi raz w miesiącu, dzień po skończeniu poprzedniego zlecenia. Oczywiście zaczyna mieć problemy z tym, co jest rzeczywiście jej światem, a kogo w danym momencie udaje.
Na czas zlecenia, czyli jakieś 2/3 książki Quinlan zamienia się w Catalinę Barnes. Dziwadłem tego wszystkiego jest to, że spędza tam o wiele więcej czasu, niż pozwala jej na to regulamin. Istnieje również chłopak zmarłej, który nie może pogodzić się ze stratą ukochanej. Bohaterką targają różne sprzeczne emocje, traci poczucie tego jak powinna, a jak może zachowywać się w danej sytuacji. W dodatku Quin odnosi wrażenie, że wszyscy okłamują ją w sprawie tego, jaka tak naprawdę była Catalina i dlaczego umarła.

Akcja książki na początku nie ma jakiegoś szybkiego tempa. Mimo wszystko świat stworzony przez Suzanne zaciekawił mnie na tyle, żeby z zapałem czytać dalej. Autorka z każdą stroną mnie intrygowała. Świetnie oddała rozterki głównej bohaterki oraz to jak chwiejny był jej nastrój. Z pewnością czytelnik nie pogubi się tutaj o co chodzi w danym momencie. Miałam wielki niedosyt po przeczytaniu książki, wrażenie, że była ona za krótka, że chciałabym więcej. Jednak jestem zawsze przygotowana na takie ewentualności, więc będąc cwana - kupiłam wszystkie części za jednym razem. Zapowiada się świetna seria i już teraz wiem, że na pewno przeczytam wszystko zanim sięgnę po inne nowości!

Książki szczególnie polecam pasjonatom fantasy w stylu young adult i tego typu młodzieżówek. Do czego mogłabym to porównać? Chyba do niczego konkretnego, ponieważ pomysł wcielania się w osoby zmarłe nie pojawił się w żadnej czytanej do tej pory przeze mnie książce. Jednak wydaje mi się, że przypadnie to do gustu fanom książek takich jak "Niezgodna", "Igrzyska śmierci", "Diabolika". Sama podeszłam do tych książek bardzo sceptycznie i nie oczekiwałam wiele choćby dlatego, że wydawnictwo FeeriaYoung nie jest zbyt znane. Wydawało mi się, że trafię na jakieś niszowe książki, które tylko fajnie wyglądają. Uwielbiam takie zaskoczenia! Już pierwsza część skradła moje czytelnicze fantazje i zatrzymała mnie przy sobie na dłużej (a przynajmniej dopóki z wielkim zapałem nie przeczytam wszystkiego!). Jeżeli wcześniej nie spotkaliście się z reklamami tych książek, bądź nadal macie wątpliwości to naprawdę, naprawdę, szczerze polecam. Moje recenzje to nie reklama dla wydawnictw, tylko czyste szczere emocje. Polecam gorąco !

Gdyby cała książka była taka jak końcówka to zdecydowanie dałabym lepszą ocenę. Początek ewidentnie przypomina tandetną młodzieżówkę jednak ostatnie wątki i zwroty akcji zmieniają trochę sposób postrzegania książki i szczerze zainteresowały mnie.

Bardzo ciekawa i nie jakaś zwykła fabuła. Ogólnie przyjemnie się czytało, a zakończenie to wielki plus, bo naprawdę mnie zaskoczyło.

Ciekawa książka, szybko się ją czytało, napisana w przystępny sposób. Interesująca historia, jak na literaturę młodzieżową jestem pozytywnie zaskoczona. Bardzo oryginalny pomysł na fabułę, jeszcze w żadnej książę ani w filmie się nie spotkałam z sobowtórami odgrywającymi rolę osób, które umarły, co jest dodatkowym atutem. Polecam.

Po książkę sięgnęłam nie ukończywszy jeszcze pierwszej części. Jestem bardzo pozytywnie zaskoczona. Książka wciągnęła mnie już od pierwszych stron i z każdą kolejną chciałam wiedzieć co dalej. W końcu większość z nas chciałaby stać się na jeden dzień kimś innym, a główna bohaterka właśnie to robi.
W czasach szkolnych uwielbiałam grać w przedstawieniach i występować na deskach mojego miasteczkowego domu kultury. Mogłam być kurą, czarownicą, czy też chorą kobietą, ale czy potrafiłabym wcielić się w rolę zmarłego dziecka?-nie sądzę. Jednak właśnie to robi Quinlan McKee - pomaga przejść żałobę rodzinom pogrążonym w smutku po stracie najbliższych wcielając się w rolę zmarłej osoby. Czy udawanie kogoś innego od najmłodszych lat, może przyczynić się do zatracenia własnego ja? W końcu Quinlan przez większość czasu nosi peruki, soczewki kontaktowe i ubrania, które mają upodobnić ją do zmarłego członka rodziny. Nawet, gdy nie jest na zleceniu podświadomie zaczyna naśladować ludzi, którzy ją otaczają. Czy łatwo jest zatracić siebie, kiedy tak naprawdę przez większość życia jesteś kimś innym? A co, jeśli zmarła, miała życie o którym zawsze marzyłaś? Z takimi problemami mierzy się główna bohaterka "Remedium".

W czasach szkolnych uwielbiałam grać w przedstawieniach i występować na...

Na półkach: , , , ,

Świat przedstawiony w pierwszej części serii wydał mi się naprawdę interesujący, jednak po dwóch próbach czytania drugiej części, która zupełnie mi nie podeszła, byłam niemal skłonna zakończyć swoją przygodę z twórczością pani Young.
Jednak ogromnie cieszę się, że postanowiłam dać jej jeszcze jedną szansę i spróbować z inną częścią. Ta wciągnęła mnie już od pierwszych stron.
Sama idea "sobowtórów" i ich udziału w domykaniu żałoby jest naprawdę fascynująca i autorka niemal przekonała mnie, że to mogłoby funkcjonować naprawdę. Mamy też jakieś pierwsze odniesienia do "Plagii samobójców". Sama postać Quinn jest naprawdę dobrze "skrojona" - nie jest byle jaką postacią, od razu wzbudza sympatię i można znaleźć jakąś logikę w działaniach głównej bohaterki (a w niektórych powieściach tego gatunku czasem jest to bardziej lub mniej niemożliwe). Ostatnie "odkrycia" zaskoczyły również mnie, a od jakiegoś czasu myślałam, że jeśli chodzi o ten gatunek, to jestem w stanie przewidzieć wszystko.
Pani Young do tego gatunku literatury młodzieżowej dała coś od siebie, jakiś powiew świeżości, coś niepowtarzalnego. Dlatego z ogromną przyjemnością sięgnę po kontynuację tej części i mam nadzieję, że będzie równie wciągająca. Może nawet podejmę trzecią próbę przeczytania "Kuracji..." ;)

Okładka
ładna
skąd
biblioteka
fabuła
17 latka,ma pracę.Wchodzi w życie nastlatek.Który umarły.
Pewnego dnia,odkrywa że.Jedna z dziewcząt.Mogła popełnić samobójstwo w wyniku epidemii.

Moja opinia
Super,książka.Bardzo mi się podobała.
Jestem pod ogromnym wrażenim.Udawanie,innej osoby jest trudne.

Okładka
ładna
skąd
biblioteka
fabuła
17 latka,ma pracę.Wchodzi w życie nastlatek.Który umarły.

Moja opinia
Super,książka.Bardzo mi się podobała.
Jestem pod ogromnym wrażenim.Udawanie,innej osoby jest trudne.

W ostatnim czasie brakowało mi książki, która mnie tak porwie. Wciągnęła już od pierwszych stron, wzbudzała różne emocje. Uwielbiam serię Plaga Samobójców i ta książka zdecydowanie jej dorównała. Już nie mogę się doczekać kiedy będę miała okazję przeczytać kolejną część.