Krime Story

Krime Story
GM LABEL
2015-12-18
2015-12-18

Tu powinien być ładny cytat nawiązujący do książki, ale w niej ich nie znajdziecie :)

Krime jest młodym ulicznikiem, który para się nielegalnymi interesami. Nie są one specjalnie opłacalne do momentu, w którym zdarza się wyjątkowy skok. Krime i Wajcha dostają z polecenia robotę, zrabowanie okrągłych dwóch milionów, z czego każdy dostaje po 20%. Jednak cały plan nie jest prosty, bowiem Oskar ścigany jest przez „Psa” w związku z wcześniejszym pobiciem i depcze on naszym dwóm gagatkom po piętach.
Oprócz historii Krime’a i Wajchy poznajemy również Kamilę. Młodą, niepełnoletnią dziewczynę, która czerpie z życia (i od bogatych rodziców) garściami. Drogie, skąpe ciuchy, wysokie szpilki i czerwona szminka to niewątpliwie jej atrybuty. W jaki sposób drogi Oskara i Kamili się połączą? Jaki udział będzie miał w tym „Pies” ścigający Krime’a?

Tego zdecydowanie nie dowiecie się czytając te książkę, bo stracicie po prostu czas.

Nie należę do specjalnie krytycznych recenzentów. Nawet przy czytaniu najgorzej napisanej/przetłumaczonej książki staram się znaleźć chociaż najmniejsze pozytywne aspekty, ale przy tej pozycji moje moce nie mają sprawczości.

Już na pierwszy rzut oka widać, że książka nie przeszła przez żadne wydawnictwo, a tym bardziej redaktora. Ilość błędów stylistycznych i ortograficznych jest nie do zliczenia. Czyta się to bardzo opornie przez brak spójności bohatera; z jednej strony autor chciał stworzyć ulicznika, który nie przeczytał w życiu żadnej książki, z drugiej wtrącając rozbudowane przemyślenia pseudożyciowe, zakrawające o filozofowanie.

Niesamowicie irytowała mnie budowa postaci żeńskich. Tak jak w przypadku męskich, było to dosyć różnorodne pod względem aparycji czy charakteru, tak samice wszystkie były jednakowe. Wytapetowana, pusta wewnętrznie ikona pieniądza i stylu, która dla rozrywki rozkłada nogi codziennie przed kimś innym. Tak płytkiego i generalizującego podejścia do kobiet nie spotkałam już długo. Jedyne co różniło te postacie to imiona, cała reszta na jedno kopyto 🤡

Cała fabuła też zupełnie się ze sobą nie kleiła. Krime ciągle ucieka i magicznie udaje mu się wywinąć z rąk policjanta, po czym DZIWNYM TRAFEM spotyka go na światłach, kiedy oboje czekają na zielone. Serio? Cóż za przypadek….
Fajnie, że raper (prawdopodobnie) spełnił jakieś swoje marzenie wydając książkę. Ale to na tyle z pozytywów. Fabuła jak z każdego filmu Vegi, okraszona nieco Galeriankami. Sytuacje zupełnie odrealnione i zakrawające o absurdy. Dziewczyna, która przeżyła brutalny g*ałt? Eeee tam, dzień później leci złapać jakieś apetyczne ciacho na miasto co posypie k*ki i skręci blanciora giganciora, po czym zajmie się nim w klubowym kiblu, bo coś mu się należy 🤪🤪🤪
Takie tam są szalone wariatki 😜😜😜

Oprócz całej fabularnej plątaniny, autor, który co kilka stron wspomina o sobie samym. Chryste na gynślołkach, czemu? Po prostu czemu Kali to jedyna osoba, która tworzy muzykę w tym uniwersum i jedyna, która gra koncerty w MEGA KLUBIE? I czemu muzyka Kaliego jest taka poruszająca i z mega przekazem??

Ty no nie wiem, zastanówmy się…

A zakończenie tej książki woła o pomstę do nieba. Nie wiem jaka ilość kryształu była grana przy pisaniu ostatniego rozdziału, ale cud, że nie skończyło się to tragicznie, bo czegoś takiego nie da się wymyślić na trzeźwo. No po prostu nie.
Ilość kroków jaką zrobiłam przy czytaniu tej książki, pobiła wszystkie erotyki jakie kiedykolwiek czytałam. W pewnym momencie mojego zażenowania nie mogło rozładować nawet chodzenie. Osiągnęłam krytyczny stan przegrzania systemu i nie wiem kiedy się po nim otrząsnę.

Panie Marcinie, w trakcie czytania olśniło mnie, że jako młoda gniewna lubowałam się w niektórych kawałkach. „Tutaj gdzie żyjemy” prawdopodobnie nadal jestem w stanie wyrecytować zbudzona w środku nocy. Rapowe teksty z przekazem faktycznie bujały, ale te książkę ciężko mi nazwać chociażby prozą. Zbiór randomowych akcji z niebiańskim zakończeniem w postaci wędrówki dusz.

Oh c’mon

Bardzo dobra książka. Jak na debiut literacki to bardzo się zachwyciłem jej treścią. Historia przedstawiona fenomenalnie, a wątki poprowadzone zgrabnie.
Ode mnie 9/10

Ode mnie 9/10

Bardzo dobre zakończenie 👍

Bardzo dobre zakończenie 👍

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Mam mieszane uczucia:) historia ciekawa, wątki fajnie łączą się ze sobą, główny bohater mega wzbudził moją sympatię, ale... No właśnie. W niektórych momentach kiedy przydało by się coś dokładniej opisać akcja jest ucinana. Jak wciągają kreske to pięknie rozbudowany opis wręcz czytelnik to widzi, a jak przychodzi do grubej akcji to dwa zdania i koniec. Brakowało mi tutaj tego. Styl pisania autora prosty i zrozumiały. Fajnie, że pojawia sie on sam wspomniany, ogólnie liczę na kolejne pozycje od Kaliego, chętnie przeczytam.

Warta przeczytania.

Warta przeczytania.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Moja recenzja będzie trochę nieobiektywna, bo lubię twórczość Kaliego. Literacko jest tak sobie, ale klimat powieści mi odpowiada.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Książka jest bardzo cieniutka, ma niewiele ponad 200 stron ale zawarta w niej historia jest bardzo ciekawa i wciągająca. Początkowo nie mogłam się wczuć w styl pisania autora, ale po pewnym czasie wkręciłam się. Tak jak wspomniałam wyżej byłam niedawno na filmie na podstawie tej książki i nie rozumiem hejtu jaki spadł na tę książkę i film. Moim zdaniem nie zbyt dużo różnic pomiędzy nimi a dodatkowo oba były świetne i przypadły mi do gustu. Prosty tekst, świetny przekaz i książkq warta przeczytania.

Niespodziewanym się tak dobrej pozycji. Miałam nawet myśli, że jest to bardzo zbliżona i podobna treść do Milenium S. Larsson. Zwroty akcji, niebanalne sytuacje, powiązane wątki i to trzymanie w napięciu super!!! Mam nadzieje ze będzie jakaś druga część przygód bohatera!

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Szczerze mówiąc nie mam bladego pojęcia o twórczości Kaliego ,więc nie mam się tu do czego odnieść muzycznie ,ale jak na pierwszą książkę uważam,że wyszło super ✌️
Książka dobra, dużo akcji,trzymała w napięciu,ciekawe wątki.trudne tematy,konkretne zakończenie.
Naprawdę nieźle :)

Naprawdę nieźle :)

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Historia ciekawa, ale wykonanie średnie.... Dialogi czasami przypominały mi Trudne Sprawy. Dodatkowo jakoś nie podeszło mi wrzucanie samego siebie do książki.
Szału nie ma.

Szału nie ma.