Złote jajko

Historia i Sztuka
1994-01-01
1994-01-01
Maria Zaleska

Autorowi udała się rzecz zdumiewająca: zmieścić tyle akcji na niespełna stu stronach. Podziwu godna zdolność kondensowania fabuły czyni ten naprawdę dobry thriller lekturą na jedno posiedzenie. Tak też przez nią przeszedłem. Więc można tę krótką powieść polecić jako przerywnik między obszerniejszymi lekturami albo jako rozrywkę na jeden wieczór. Sprawdza się w tej roli bez zarzutu.

Przyznaję, iż nie spodziewałam się wiele po tej książce, ale tylko przez jej niewielką objętość (90 parę stron) no i całkiem słabe zainteresowanie nią, chociaż doczekała się aż dwóch ekranizacji. Jakże się myliłam!
Rex i Saskia wyruszają razem w podróż. W międzyczasie główna bohaterka znika, a Rex nie ma pojęcia co się z nią stało. Wydawałoby się, że przecież co drugi thriller jest o czymś takim, a jednak "Złote jajko" ma sobie coś o wiele bardziej urzekającego.
Po pierwsze jest to książka jak dla mnie wstrząsająca. Nie ma tu żadnych brutalnych opisów, żadnych makabrycznych zbrodni. Autor operuje czystą psychologią i badaniem myśli głównego bohatera, Rexa oraz porywacza, odpowiedzialnego za zniknięcie Saskii. Ukazuje do czego może posunąć się, wydawałoby się, przeciętny obywatel, chcący sprawdzić sam siebie i swoje możliwości w najgorszych scenariuszach.
Książka składa się z pięciu, trochę oderwanych od siebie części, które razem tworzą smutną i zwartą całość. Autor podjął się zaprezentowania dwóch przeciwnych obozów: ofiary oraz przestępcy, z czego na tym drugim skupiał się, mam wrażenie, bardziej, dzięki czemu ta krótka powieść nabrała tajemniczego charakteru.
Mam nadzieję, że mimo mało może mówiącego tytułu zajrzy do "Złotego jajka" więcej czytelników, gdyż jest to książka naprawdę godna uwagi i refleksji, pomimo braku bardzo rozwiniętej fabuły. Autor skupia się głównie na problemie, który sobie postawił, a nie na otoczce, którą stosuje się do ubarwiania powieści. "Złote jajko" jest książką konkretną, ale jednocześnie wciągającą i wstrząsającą do ostatniej strony.

• Rozrywka
  • Wypożycz z biblioteki
  • Starsze
  • Holandia
  • Przeczytane w 2019

Dodaj cytat z książki Złote jajko