Zielony człowiek

2000-01-01
8371207999
Przemysław Znaniecki
zielony człowiek kingsley amis

Dziwna, nie w moim typie, choć w kilku miejscach dała mi do myślenia.

Dziwna, nie w moim typie, choć w kilku miejscach dała mi do myślenia.

Nie osądzaj książki po okładce, a dokładniej po zachwytach nad pisarzem. Przez połowę książki czekałem na rozwój akcji, przebijając się przez pseudointelektualny bełkot narcystycznego narratora (alter ego autora ?).
Pojawiają się przebłyski w postaci ciekawszych wątków erotycznych, ale poza tym klapa. Być może nie rozumiem angielskiego poczucia humoru lat 60-tych ubiegłego wieku, ale nie porwało mnie. Jeśli ma się coś ciekawszego do czytania, tą pozycję można sobie bez żalu podarować. Chyba że akurat stoisz w kolejce i z radością odkrywasz, że masz przy sobie coś poręcznego do czytania. W przeciwnym razie ostrzegam,że można zasnąć i to całkiem szybko.

Studium kryzysu wieku średniego u mężczyzny. Strach przed śmiercią zagłuszany seksem i tabletkami popijanymi alkoholem. Bohater ucieka od obowiązków dnia codziennego, ogarnia go nuda. Adrenaliny dostarczają mu spotkania z duchami i podboje miłosne. Zaspokaja własne potrzeby, nie myśli o bliskich, tylko nimi manipuluje.
Gdy zaczęłam czytać książkę, myślałam, że włos będzie mi się jeżył na głowie, że książka jest na miarę Stephena Kinga, a to tylko przygody Tomka Sawyera dla dorosłych.

Gdy zaczęłam czytać książkę, myślałam, że włos będzie...

Książkę znalazłem w antykwariacie za dosłownie parę zł. Nie jest to wielkie arcydzieło ale czytało się przyjemnie i miejscami było całkiem zabawnie. Drugi raz raczej jej nie wezmę do łap ale ... za tą cenę to i tak więcej niż mógłbym się spodziewać.

Kingsley Amis jak zawsze w cenie. Ze swoim humorem, a także polotem słownym. Polecam fanom, jak i nieznającym jego twórczości.

To mogła być bardzo dobra książka. Fajny pomysł, interesujące wątki, w miarę ciekawi bohaterowie. Jednak te wszystkie pozytywne aspekty zostały przyćmione przez styl napisania książki. Po pierwsze denerwowało mnie, że główny bohater zawsze był narratorem, a książka została napisana w pierwszej osobie. Po drugie wszystkie przemyślenia były za bardzo szczegółowo opisane. Było ich więcej niż dialogów, opisów postaci, otoczenia itp. Po trzecie denerwowały mnie niektóre opinie zamieszczone w tej książce. Drażnił mnie przerost "ą" "ę" w opiniach o sztuce i literaturze. Według głównego bohatera to wszystko co nie zostało przez niego przeczytane było niższych lotów i niewarte jego uwagi. Przecież nie wszystko każdemu musi się podobać. Np. to że nie lubię czytać tomików wierszy nie oznacza, że są one do niczego. Dlatego książkę tą mogę polecić wszystkim tym, którzy są ciekawi jak można połączyć historię o duchach, problemy społeczne, erotyczne figle i bądź co bądź sensowne spostrzeżenia głównego bohatera.

Angielski restaurator, alkoholik i erotoman, prowadzi śledztwo mające na celu ustalenie, czy postać nawiedzająca jego dom jest duchem, czy wytworem jego delirium tremens.

+ "Complete Stories" jeszcze nie PL

+ "Complete Stories" jeszcze nie PL

Gdyby nie "Zielony człowiek" nie wiedziałbym, jak chcę pisać. Must have. Świetna, cudownie gotycka powieść grozy.

• Literatura brytyjska
  • Horror