Piosenkarki PRL-u. Spotkanie I

Prószyński i S-ka
literatura polska biografia wspomnienia piosenkarki PRL
biografia, autobiografia, pamiętnik
literatura polska biografia wspomnienia piosenkarki PRL

Z przyjemnością przeczytałam wspomnienia o ośmiu piosenkarkach, które zapisały się w historii polskiej (i nie tylko) muzyki rozrywkowej. Nazwiska, które być może niewiele mówią młodszym pokoleniom, ale ich rodzice, dziadkowie, pewnie znają je przynajmniej ze słyszenia. Ich sylwetki nie zostały tu opisane w sposób wyczerpujący, ale chyba nie taki miał być cel tego...

Pobieżne biografie artystek, które w połowie XX w. świeciły triumfy na polskiej scenie muzycznej, ale nierzadko też na europejskiej i światowej. Autorka przybliża nam zapomniane już piosenkarki, które dzięki interpretacji utworów przez nie wykonywanych zapisały się w historii polskiej muzyki.
Polecam.

Bardzo krótki opis kilku znanych artystek czasów PRLu. Jest to bardziej wzmianka, ciekawostka zachęcająca do zaznajomienia się z twórczością i życiem tych kobiet.
Autorka w opisie nie trzyma się chronologii, zdania są budowane chaotycznie, jakby w trakcie pisania coś sobie przypominała i wtrącała. Prawda, jak zawrzeć tak wiele, poświęcając na to zaledwie kilka stron.

Świetnie opisane barwne postacie piosenkarek,których utwory nucimy do dziś :M.Koterbskiej,N.Zylskiej i wielu innych.Zapiski w formie relacji ze spotkań autorki lub ze wspomnień przyjaciół,doprawione anegdotami,ale też pokazujące często schyłek życia w zapomnieniu lub na emigracji.Całość uzupełniona archiwalnymi zdjęciami płyt,fotosami ze scen.

To nie jest książka do nucenia, nuci się przy monumentalnej historii polskiej muzyki rozrywkowej, a dla tego cyklu Emilia Padoł konkurencji nie stanowi - i nie ma zamiaru. Przywołuje natomiast postacie związane z PRL-em, a funkcjonujące w przestrzeni publicznej. Bardziej niż artystyczne poszukiwania inspirują ją osobowości. Po "Damach PRL-u" i "Dżentelmenach PRL-u"...

Do tego, że radio ma wyjątkową, wręcz magiczną moc nie trzeba przekonywać chyba nikogo. Po raz kolejny przekonałem się o tym słuchając Trójkowej audycji p. Jerzego Sosnowskiego - gościła w niej Emilia Padoł, której wcześniejsze książki czytałem, a jedną z nich recenzowałem, będąc pod sporym wrażeniem jej talentu biograficznego. Bo gdzież lepiej można by opowiadać o...

• Biografie
  • Muzyka