Zakopane: Luftkurort 1940

Jacek Rębacz Wydawnictwo: superNOWA kryminał, sensacja, thriller
superNOWA
2009-01-01
2009-01-01

Postaci przemieszczają się po Zakopanem. I to tyle. Zaskakujące, że pozycja ukazała się na rynku.

Autor miał składniki na pyszne ciasto.Miejsce ,czas ,zagubiony skarb,walczące ze sobą wywiady.Niestety wyszedł zakalec i nietrzymająca się kupy ,niewiarygodna historia.

Zakopane pod okupacją, Goralenvolk, starcia wywiadów. Niby miód i orzeszki. No i właśnie nie. W tym wypadku zasadniczo zmogła mnie fabuła, a finalnie dobiły dialogi. Niby ma być sensacyjna rozgrywka a główny bohater - upośledzony intelektualnie zółtodziób pod każdym względem - łazi wte i wewte, pije, romansuje, dramatyzuje, robi z siebie idiotę i na to wchodzą super-duper agenci służb, cali na biało, z lampasami, naganami i indiańskimi umiejętnościami. I zaczynają rozmawiać. I to jest rekord świata. Przed tym klęka nawet mistrz świata debilnych dialogów czyli Bond. James Bond. Dowolny miś pluszowy, w dowolnej bajce, jest mniej infantylny. Na doczepkę mamy drugorzędny warsztat stricte literacki, ale to już małe miki. Wraz z postępem lektury wzrastało we mnie zażenowanie. Wytrzymałem z godzinę, może trochę dłużej.

Zaskoczyła mnie próba wzlecenia balonem na wysokość 30 000 km. Ale kładę to na karb przejęzyczenia. Słuchałem w jakiej takiej interpretacji Macieja Szklarza.

Omijać
2/10

Prawdę mówiąc nie tego się spodziewałem po panu Rębaczu . Oczekiwałem , że być może będzie to powieść współczesna nawiązująca do wydarzeń z czasów drugiej wojny światowej . Jednak akcja rozgrywa się w 1940-ym roku i jest całkowitą fikcją . Z fikcją jest niestety tak , że żeby była wiarygodna trzeba zachować chociaż pozory realizmu . Jednak autora miejscami ponosi wyobraźnia i wplata w fabułę absurdalne sceny . Na plus trzeba zapisać panu Rębaczowi wartką akcję , ciekawe postaci i niezły styl . Jak zwykle autor porusza drażliwe dla górali tematy ; nieuczciwych przewodników , współpracy mieszkańców Tatr z Niemcami i band rabusiów grasujących w tamtych czasach w górach .
Mimo wcześniej wymienionych wad powieść czyta się się dość przyjemnie . Zatem ani nie polecam , ani nie odradzam , ale nie jest to "brawurowo opowiedziana przygodowo-szpiegowska historia" jak twierdzi w oficjalnej recenzji wydawca .

Temat ciekawy - Zakopane podczas okupacji, niesławny Goralenvolk, niemieckie, polskie i radzieckie tajne służby, wielowątkowa akcja. Andrzej Kruk - trochę jak dziecko we mgle :) Najbardziej jednak rozczarowały mnie absurdalne sytuacje, że przytoczę tylko atak niedźwiedzia, spotkanie Himmlera, ratunek podczas przeprawy na Słowację, negocjacje usłyszane z balkonu... Nie chcę odkrywać fabuły, każdy może wyrobić sobie zdanie sam.

II wojna to moja ulubiona tematyka,ale tutaj mnie nie porwała,może dlatego że taka...nierzeczywista.

Brak akcji

Brak akcji