Zakopane. Osiem deszczowych dni

2010-06-08
2010-06-08
proza literatura piękna kryminał

2035

Kolejne ciekawe śledztwo detektywa Piotra Kluchy, tym razem w strugach deszczu i oparach mgły. Świetnie pokazane Zakopane z knajpami pełnymi dziwnych interesów, naciągającymi góralami, turystami w butach trekingowych, szemranymi układami. Uśmiech wymusza opis ślubu celebrytów:) Duży plus za poczucie humoru i świetne dialogi. Polecam!

Prawdę mówiąc już zdążyłem polubić Piotra Kluchę - prywatnego detektywa i byłego funkcjonariusza WSI . Tym razem zostaje on zatrudniony przez zamożnego lekarza , który padł ofiarą napaści i został obrabowany we własnym domu . Sprawa zaczyna się jednak komplikować , gdy detektyw zaczyna skrupulatnie się nią zajmować , a jego dociekliwość powoduje , że on sam wpada w tarapaty .
Tak jak w poprzednich częściach tłem dla akcji jest Zakopane , ale nie takie jak znamy z Krupówek ; z oscypkami , najprawdziwszymi góralami , pobrzmiewające góralską muzyką , "Białym misiem" i nieodłącznym fotografem z Polaroidem na szyi . To raczej plotkarskie miasto , gdzie poczta pantoflowa działa szybciej od internetu , gdzie robi się interesy na każdą skalę i nie zawsze uczciwie . Turyści to też mieszanina ludzka od gołodupców po celebrytów , przez tych "prawdziwych" i wierzących po Noworuskich z karmanami wypchanymi dudkami w różnych kolorach i walutach .
Zachęcam do przeczytania "Ośmiu deszczowych dni" , bo i fabuła niezła i "Zakopane" jakieś inne w tej powieści .

Prawdę mówiąc już zdążyłem polubić Piotra Kluchę - prywatnego detektywa i byłego funkcjonariusza WSI . Tym razem zostaje on zatrudniony przez zamożnego lekarza , który padł ofiarą napaści i został obrabowany we własnym domu . Sprawa zaczyna się jednak komplikować , gdy detektyw zaczyna skrupulatnie się nią zajmować , a jego dociekliwość powoduje , że on sam wpada w tarapaty...

Deszczowa wiosna w Zakopanem. Okradziony lekarz prosi o pomoc Piotra Kluchę, byłego oficera WSI i eks-detektywa. Tropy prowadzą do mrocznych historii z czasów II wojny, ubeckiej katowni na Wilczniku i "Białego SS". Wkrótce lekarz odwołuje zlecenie, miasteczkiem wstrząsa seria spektakularnych napadów, dawni znajomi przypominają o zobowiązaniach, eks-detektyw brnie coraz głębiej w kłopoty, a deszcz pada, pada i pada...

Może robię się wybredna, ale dla mnie jest to przeciętny kryminał.
Szósta gwiazdka za umiejscowienie akcji w Zakopanem przy dokładnym oddaniu topografii miasta.

Może robię się wybredna, ale dla mnie jest to przeciętny kryminał.

Wbrew pozorom i nie specjalnie zachęcającej okładce bardzo dobry, polski kryminał. Jest akcja, są liczne wątki, które prowadzą w uliczki bez wyjścia. Jest troszkę historii i teraźniejsze polityki. Jest eks-dedektyw z cofniętą licencją, agenci WSI i gangsterzy, a przede wszystkim Zakopane, które poprzez opis Jacka Rębacza można zwiedzać bez mapy :)

hmmmmmmmmm cięzko okreslic ,toche na taK I TROCHE NA NIE

hmmmmmmmmm cięzko okreslic ,toche na taK I TROCHE NA NIE